Sopot. Ruszyła społeczna zbiórka na pomnik Władysława Bartoszewskiego

Rozpoczęła się społeczna zbiórka pieniędzy na budowę pomnika Władysława Bartoszewskiego. Figura upamiętniająca dyplomatę, polityka, historyka i działacza polskiego państwa podziemnego, zostanie postawiona w Sopocie.
Zobacz wideo

Starania o pomnik Władysława Bartoszewskiego w Sopocie, którego był honorowym obywatelem i gdzie spędzał wiele wolnego czasu, weszły w decydującą fazę. - Weszliśmy w tej chwili w etap zbiórki funduszy na ten pomnik. W tej chwili mamy zaakceptowany projekt i miejsce - mówi jeden z inicjatorów zbiórki Krzysztof Kolarz.

Na postawienie pomnika potrzeba około 200 tysięcy złotych. - Monument ma być odlany z brązu. Będzie przedstawiał całą postać profesora Bartoszewskiego - dodaje Kolarz. Prace nad budową mają ruszyć zaraz po zdobyciu wystarczającej kwoty. Zbiórką zajmuje się Stowarzyszenie "Warto Być Przyzwoitym".

Pomnik stanie na terenie sąsiadującym z sopockim dworcem, od strony ul. Kościuszki. Decyzję o jego budowie sopocka rada miasta podjęła już w grudniu 2017 roku. Przeciwnikami pomysłu byli radni PiS, którzy opowiadali się za pomnikiem upamiętniającym rotmistrza Pileckiego.

Władysław Bartoszewski - żołnierz, polityk, dyplomata

Władysław Bartoszewski zmarł w kwietniu 2015 roku, mając 93 lata. Był więźniem Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej i działaczem Polskiego Państwa Podziemnego. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Natomiast już po 1989 roku dwukrotnie sprawował funkcję ministra spraw zagranicznych (w 1995 i 2000 roku). Był również sekretarzem stanu w kancelarii premiera (za rządów PO-PSL, w latach 2007-2015). Otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Bartoszewski jest patronem wielu ulic, skwerów i placów w całej Polsce. Ulice jego imienia można znaleźć m.in. w Łodzi i Szczecinku. Skwer znajduje się za to w Warszawie, na Woli, na tyłach Sądu Okręgowego.

TOK FM PREMIUM