Anna Zalewska: We wszystkich szkołach odbył się egzamin z języka obcego. Co z maturami?

We wszystkich szkołach odbył się w piątek egzamin gimnazjalny z języka obcego, nie było żadnych zakłóceń - poinformowała na konferencji minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Zabrała też głos w sprawie możliwej możliwego braku klasyfikacji dla maturzystów.
Zobacz wideo

- Dzisiaj kolejny, trzeci dobry dzień. We wszystkich szkołach odbyły się dzisiaj egzaminy, nie było żadnych zakłóceń. To pierwsza część, która jest za nami. Piszemy egzamin gimnazjalny z języków obcych. Przed nami poziom rozszerzony - powiedziała przed godziną 11 Anna Zalewska.

Szefowa MEN podziękowała wszystkim, dzięki którym przeprowadzenie testów było możliwe. Wymieniła m.in. wolontariuszy, dyrektorów, nauczycieli będących przy uczniach, kuratorów i wojewodów. Podkreśliła, że dziękuje im "w imieniu rodziców", którzy zgłaszają się do ministerstwa.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik uzupełnił, że o godzinie 9 egzamin z języka obcego rozpoczął się w 7363 szkołach. - Przystąpiło ponad 311 tys. uczniów do języka angielskiego, do języka niemieckiego - 31,5 tys. , do rosyjskiego - 7,6 tys., francuskiego - 700 osób, hiszpańskiego - 550, a włoskiego - 100 - wyliczał. - Wszystkie te egzaminy przebiegały zgodnie z planem. W tej chwili trwa przerwa, od 11 rozpocznie się egzamin z języka obcego na poziomie rozszerzonym - zapowiedział.

Przypomnijmy, egzamin gimnazjalny rozpoczął się w środę częścią humanistyczną. Sprawdzianu nie udało się przeprowadzić w trzech szkołach. Czwartkowy egzamin z części matematyczno-przyrodniczej odbył się już wszędzie bez problemów.

Strajk nauczycieli. Co z maturami?

Coraz częściej pojawiają się jednak informacje, że z powodu strajku nauczycieli zagrożone mogą być matury. Do tego potrzebne są bowiem klasyfikacyjne rady pedagogicznej. W tym przypadku nauczycieli nie da się - jak podczas egzaminów - zastąpić nikim innym. Jeśli strajk będzie się przedłużał, może być problem ze zwołaniem rady. Minister Zalewska była pytana przez dziennikarzy, czy MEN zamierza podjąć jakieś działania prawne w tej sprawie.

- Sami związkowcy mówili, że są to granice, których nie można przekroczyć. Przepisy stanowią jednoznacznie, że dyrektor ma obowiązek, żeby radę klasyfikacyjną przeprowadzić, a nauczyciele mają obowiązek uczestniczenia w niej - przekonywała Zalewska.

Jednocześnie powołała się na ustawę o sporach zbiorowych. - Jej 21 artykuł mówi, że dyrektor podczas strajku nie może być ograniczany w wykonywaniu swoich obowiązków. Natomiast art. 17, punkt 3 pokazuje, że działania strajkujących nie mogą powodować strat społecznych, co wydarzyłoby się, gdyby do takich sytuacji doszło - dopowiedziała minister edukacji.

Jak dodała, brak rady pedagogicznej i klasyfikacji uczniów oznacza nie tylko nieprzystąpienie do matury, ale także powtarzanie roku. - Nie wyobrażamy sobie, żeby do takiej sytuacji mogło dojść - mówiła Zalewska.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM