"Wasze Ekscelencje, jesteście skończeni". Katolik pisze list do arcybiskupów Gądeckiego i Jędraszewskiego

- Ten list jest oczywiście pewną prowokacją. Nie sądzę, żeby było coś moralnie zdrożnego w używaniu takiego języka. To język ostry, ale nie jest językiem przemocowym - ocenia Misza Tomaszewski. Nauczyciel, redaktor katolickiego magazynu "Kontakt" napisał list do liderów Episkopatu Polski. W reakcji na ich wypowiedzi dotyczące pedofilii w Kościele.
Zobacz wideo

List skierowany do przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego i jego zastępcy abp. Marka Jędraszewskiego zaczyna się od słów: "Wasze Ekscelencje, Jesteście skończeni. Podobnie jak wielu Waszych braci w (arcy)biskupstwie, którzy potwierdzili Was na Waszych stanowiskach, zdając sobie zapewne sprawę z tego, że 14 marca na konferencji prasowej powiecie właśnie to, co powiedzieliście, i że powiecie to tak, jak powiedzieliście. (...) Jesteście skończeni nie dlatego, że jesteście ludźmi złymi, lecz dlatego, że jesteście ludźmi słabymi – ludźmi wkręconymi w tryby instytucji władzy, których logika reprezentowania tej instytucji czyni ślepymi na wydarzające się w niej i za jej pośrednictwem zło".

- Czy godzi się katolikowi tak odnosić do swoich pasterzy? - od takiego pytania rozmowę z Miszą Tomaszewskim, autorem pisma, zaczęła Karolina Głowacka

- Ten list jest oczywiście pewną prowokacją. Można go różnie oceniać w kategoriach strategicznych: czy to dobry pomysł, by w ten sposób dyskutować ze sposobem zarządzania polskim Kościołem i jego kryzysem. Ale nie sądzę, żeby było coś moralnie zdrożnego w używaniu takiego języka. To język ostry,  ale nie jest - jak sądzę językiem przemocowym - odpowiedział redaktor katolickiego magazynu "Kontakt". 

List to reakcja Tomaszewskiego na słynną konferencję prasową, podczas której prezentowano dane dotyczące pedofilii w polskim Kościele. Wielokrotnie krytykowano wypowiedzi arcybiskupów Gądeckiego i Jędraszewskiego, piętnowano ich brak współczucia dla ofiar czynów, jakich dopuścili się księża i zakonnicy. 

Polski Kościół też ma grzechy na sumieniu

Jak podkreślił Misza Tomaszewski w rozmowie z dziennikarką TOK FM, nikt nie powinien mieć złudzeń, że polski Kościół katolicki pozytywnie różni się od innych, że nie występują w nim zjawiska, które wstrząsnęły wiernymi w innych krajach, np. molestowanie oraz ukrywanie takich czynów. 

- Coraz jaśniej widać, że w polskim Kościele również dokonywano celowych zabiegów, które miały na celu ukrycie takich zdarzeń. Jeżeli szef Katolickiej Agencji Informacyjnej, którego trudno posądzić o to, że jest nadmiernie rozliczający wobec duchownych, publicznie mówi, że wie od kilku do kilkunastu przypadkach w diecezjach, to widać skalę problemu - stwierdził Tomaszewski. Przyznał, że jego list jest po części prowokacją. Ale w takim samym stopniu jest on oznaką tego, że dłużej postawy polskich hierarchów tolerować nie można. Jak dodał, słowa oburzenia wobec tego, co mówią przewodniczący i wiceprzewodniczący Episkopatu są potrzebne. Wielu katolików w prosty sposób pokazuje, jak bardzo nie podoba im się to, co obserwujemy na szczytach kościelnej hierarchii. - Mam w swoim najbliższym otoczeniu wiele osób, które mówią "dosyć", przestają chodzić do kościoła - mówił. 

- Będzie w Polsce kiedyś komisja, która, wzorem innych państw, zbada przypadki nadużyć seksualnych i ich tuszowania? - pytała Karolina Głowacka. - Nie tracę nadziei. Jestem gotów się o to modlić codziennie. Zmierzamy w kierunku katastrofy, to dla mnie jasne. Ten list jest m.in. po to, by przyzwyczaić biskupów do tego, że można do nich mówić inaczej  i można domagać się ich rozliczenia. Że nie jest to żadna zdrada Kościoła - podsumował Misza Tomaszewski, nauczyciel, redaktor katolickiego magazynu "Kontakt".

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu! Karolina Głowacka rozmawiała z Miszą Tomaszewskim także o tym:

 • jak daleko można posunąć się w imię władzy
 • prymas Wojciech Polak i abp Grzegorz Ryś to jedni z nielicznych hierarchów, którzy prezentują inną postawę wobec ofiar przestępstw popełnianych przez osoby duchowne. 
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (306)
Pedofilia w Kościele. "Wasze Ekscelencje, jesteście skończeni". Katolik pisze list do arcybiskupów
Zaloguj się
 • pinkdotr

  Oceniono 77 razy 67

  Jestem jednym z tych, którzy mają dość i przestali chodzić do kościoła. Nie tylko przez pedofilię. Jest ona (i jej tuszowanie) największą winą kościoła ale są i kolejne:
  - Dzielenie społeczeństwa zamiast jednoczenia podzielonych przez politykę. Kościół nie jest już wspólnotą wierzących tylko klubem wyznawców jednej opcji politycznej.
  - Wspieranie siły politycznej, która realnie zagraża bezpieczeństwu Polski przez skłócanie jej z sojusznikami militarnymi i gospodarczymi oraz realizowanie interesów Kremla i wpychanie nas w jego ręce.
  - Sianie wśród Polaków nienawiści i strachu wobec innych wyznań, narodowości, mniejszości seksualnych a nawet wyborców innych partii niż jedynie słuszna. Najważniejsze polskie sanktuarium goszczące z honorami nazioli odprawiających tam swoje rytuały agresji jest tego najlepszym symbolem.
  - Celowe utrzymywanie wiernych w ciemnocie nazywanej dla zmylenia tradycją aby jeszcze łatwiej można było nimi sterować przez propagandę i straszenie wymyślonymi wrogami
  - Obrzydliwe interesy finansowe prowadzone z politykami na każdym szczeblu. O sojuszu Torunia z Nowogrodzką wszyscy wiedzą ale to samo dzieje się lokalnie: kupowanie ziemi od miasta z ogromnymi upustami, wielkie inwestycje deweloperskie, blokowanie działek potrzebnych na miejskie inwestycje infrastrukturalne czy parki itd.

  Brzydzę się być częścią takiego kościoła i chcę aby jak najszybciej upadł. Jeśli jeszcze zostaną mi jakieś potrzeby religijne, to będę je realizował tylko w nowej wspólnocie, do której droga wiedzie przez ruinę tej obecnej, zepsutej do cna. Nie da się jej już w żaden sposób naprawić i nie ma sensu próbować.

 • prawda_w_oczy_kole_44

  Oceniono 73 razy 57

  Kato-licy nie zrozumieli że papież pochwalał rozbiory Polski a swoich chłopów pańszczyźnianych - czarni kazali chłostać jako niewolników ...
  Czarne katabasy zawsze tłumiły rozwój medycyny, astronomii, biologii i innych nauk, a najwspanialszych naukowców i filozofów katabasy paliły na stosach ...
  K. Kato-licki to spadkobierca polityczny, majątkowy i moralny biskupów: Sierakowskiego, Kossakowskiego, Massalskiego, Poniatowskiego i innych czarnych zdrajców, trwa jedynie poprzez wielowiekowe kłamstwa i obłudę.

 • Antoni Grzywka

  Oceniono 56 razy 44

  Zbieranina cwaniaków zwana KRK to totalna zaraza, banda złodziei, zboczeńców, degeneratów, pasożytów, kłamców z hersztem w watykanie. Tak jest od setek lat, to skąd to zdziwienie? Ci bandyci zwani księżmi, duchownymi, nie zasługują na żadne poważanie. Są w swoim podłym działaniu podstępni i bezwzględni. Watykańczycy dzięki głupocie, ciemnocie, zacofaniu i odpowienio ustawionej agenturze żyją z opowiadania bajek od setek lat. Przyznawanie się do bycia katolem i wiary w watykańskie bajki, to jak publiczne mówienie, że jest się totalnym idiotą.

 • Oceniono 56 razy 40

  Rozbiór Polski jest dziełem kościoła,ich hierarchów.Ludzie Warszawy wieszali biskupie spasione świnie na ulicznych latarniach.Taki był i jest kościół w Polsce,dba tylko o swój interes a wszystko inne ma głeboko w dupie.

 • endrju1521

  Oceniono 61 razy 39

  Polsko - faszystowski kościół, tfu, katolicki,

  utrzymuje się "na powierzchni" dzięki

  naszej narodowej i genetycznej dulszczyźnie.

 • getz54

  Oceniono 40 razy 36

  Ta gangrena jaką jest kościół katolicki, ta martwica społeczna jest w Polsce stałą częścią paktu Pana, Wójta i Plebana, który toczy to państwo od kilkuset lat. Dla zdyscyplinowania wyznawców swojej mitologii, 7 cnót hierarchów kościoła katolickiego i kleru zostało im ogłoszone jako 7 grzechów głównych, i stało się to zarazem tą czwartą nieujawnioną dotąd tajemnicą fatimską. Pycha, chciwośc, nieczystośc, łakomstwo, zazdrośc, gniew, lenistwo, i dodałbym do tego jeszcze nieokiełznany popęd seksualny, napędzają tych leni, nieuków, pasibrzuchów.
  Jak skutecznie z nimi walczyc skoro pakt, zwłaszcza z tą władzą jest bardzo silny ? Ta władza chce zniszczyc inteligencję tego kraju, ponizając nauczycieli, tworząc podstawy programowe nauczania w oparciu o katechizm, zywoty świętych, biblię itp. ta władza wpędza ludzi w katolicyzm. Polski episkopat jest w szoku, wierni odwazyli się podnieśc na nich rękę, zwracac się do nich podniesionym głosem, wieszac buciki dzieci na płotach ich pałaców, domagac się ukarania winnych pedofilii. Walkę z tą gangreną utrudnia najnowsza historia, bo jak tu wypomniec panu Wałęsie i jego kolegom z Solidarności, ze nie dali kopa prałatowi Jankowskiemu i nie wsadzili go do pierdla za jego ohydne czyny, o których jak sami przyznali wiedzieli od początku. Ich serwilizm nie licuje z bohaterstwem, kaze dokonac trudnego wyboru. Podejmowali go z honorami niemal do samej jego śmierci, obłudnicy. Dajmy szansę w wyborach ludziom, którzy obiecują ograniczyc panoszenie się kleru, odłączenie ich od państwowej kroplówki z pieniędzmi. Zrzucenie utrzymania ich na wiernych, którzy zadecydują sami ile i komu dadzą na tacę. Od czegoś naprawianie Rzeczpospolitej trzeba zacząc.

 • justas32

  Oceniono 38 razy 34

  To skandal żeby Książęta Kościoła nie mogły sobie gwałcić dzieci bez narażania się na moralne potępienie ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX