Egzamin ósmoklasisty. Mimo strajku nauczycieli nie ma sygnałów o zakłóceniach w egzaminie

Strajk nauczycieli, który trwa już od ponad tygodnia, na razie nie zakłócił przebiegu egzaminów ósmoklasisty. - Wszystkie egzaminy we wszystkich szkołach odbywają się zgodnie z procedurami i zgodnie z prawem, bez jakichkolwiek zakłóceń - poinformowała minister edukacji Anna Zalewska.
Zobacz wideo

W poniedziałek w całym kraju rozpoczęły się trzydniowe egzaminy ośmioklasistów. O 9 rano uczniowie kończący naukę w szkole podstawowej przystąpili do egzaminu z języka polskiego. Na razie nie ma sygnałów o nieprawidłowościach.

Strajk nauczycieli. Egzamin ósmoklasisty w poszczególnych województwach

Bez nieprawidłowości przebiega egzamin ósmoklasistów w województwie małopolskim – poinformował PAP Jerzy Matwijko, kierownik Wydziału Egzaminów z Zakresu Kształcenia Ogólnego OKE w Krakowie.

W województwie małopolskim w poniedziałek do egzaminu przystąpiło 34309 ósmoklasistów w 1385 szkołach. 

Na Warmii i Mazurach do egzaminu przystąpiło 14 tysięcy uczniów w 516 szkołach. Kuratorium w Olsztynie poinformowało PAP, że nie otrzymało sygnałów, aby w którejś ze szkół egzamin nie rozpoczął się o czasie. 

W komisjach egzaminacyjnych zasiedli dyrektorzy szkół oraz ci nauczyciele, którzy nie uczestniczą w trwającym od 8 kwietnia strajku oświaty.

Także w Poznaniu Okręgowa Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że nie ma żadnych sygnałów, aby egzamin ósmoklasisty nie rozpoczął się w którejś ze szkół. Na obszarze podległym OKE w Poznaniu znajdują się szkoły z województw: wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. To łącznie 62010 uczniów: w Wielkopolsce - 36049, w województwie lubuskim - 9988 i zachodniopomorskim - 15973.

Również Okręgowa komisja Egzaminacyjna w województwie mazowieckim informuje, że we wszystkich placówkach jej podległych egzaminy ósmoklasisty odbywają się zgodnie z planem. 

Podobnie jest w szkołach na Pomorzu Zachodnim. Dyrektorzy szkół nie zgłosili zakłóceń przebiegu egzaminu. Także w województwie kujawsko-pomorskim, śląskim i świętokrzyskim nie odnotowano sygnałów o zakłóceniach. Egzamin rozpoczął się również planowo we wszystkich dolnośląskich szkołach - poinformowała PAP rzeczniczka Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

Zakłóceń nie odnotowano także w województwie opolskim. Egzamin ósmoklasisty odbywa się w 340 szkołach, choć w ponad dwustu z nich trwa akcja strajkowa.

Wiceprezes ZNP: Matury są zagrożone. Na ostateczną decyzję związkowców poczekamy ponad tydzień

W poniedziałek rano, jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik zapewniał, że do CKE nie zgłoszono żadnych sygnałów o mogących się pojawić nieprawidłowościach. 

Strajk nauczycieli. Egzamin ósmoklasisty po raz pierwszy

Egzamin ósmoklasisty jest w tym roku przeprowadzany po raz pierwszy. Jego wprowadzenie to konsekwencja reformy edukacji – wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat. 

Jak mówi dyrektor szkoły podstawowej nr 9 w Białymstoku Edyta Haraburda, dla uczniów to dzień bardzo stresujący. Nie dość, że piszą pierwszy poważny egzamin, to jeszcze w trudnych okolicznościach ze względu na trwający od ponad tygodnia strajk nauczycieli. Kadra znosi to znacznie spokojniej:

- Myśmy się już chyba przyzwyczaili do tego, że jest strajk. Jeśli chodzi o nas, to debiut to nie jest, bo ten egzamin jest bardzo podobny w formule i w tym, jak jest przeprowadzany do egzaminu gimnazjalnego - tłumaczyła. 

"PiS popełnił potężny błąd". Wielowieyska uważa, że ignorowanie strajku nauczycieli zaszkodzi rządzącym

W przekształconej z gimnazjum szkole podstawowej strajkuje większość nauczycieli. Przy nadzorowaniu egzaminu pomagają więc pedagodzy z innych szkół. 

- Zabezpieczyłam się nauczycielami z 4 liceum. Nauczycielami głównie religii. U mnie to też są nauczyciele religii. Nie potrzebujemy z zewnątrz wolontariuszy, nie mamy też osób z kuratorium - wyjaśniała. 

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie przystąpił do egzaminu w poniedziałek, wtorek i w środę, będzie pisać go w drugim terminie – 3, 4 i 5 czerwca. Wyniki egzaminu uczniowie poznają 14 czerwca. Będzie on wpływał na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.

We wtorek ma odbyć się egzamin z matematyki, a w środę z języka obcego. Większość wybrała język angielski.

TOK FM PREMIUM