Zmiany w OFE według PiS. "Sprytny ruch; haracz; rząd i tak wygrał"

100 proc. środków z OFE, w kwocie 162 mld zł, przekazujemy na prywatne, indywidualne konta emerytalne - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Najwięcej kontrowersji budzi tzw. opłata przekształceniowa przy transferze środków z OFE do IKE.
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w poniedziałek po południu, jak będą wyglądały zmiany w Otwartych Fundach Emerytalnych. W skrócie, rząd chce żeby wszystkie środki z funduszy, 160 mld złotych, trafiły "do Polaków". Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować pieniądze z OFE - czy przenieść je na Indywidualne Konta Emerytalne, czy do ZUS - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Transferowi do IKE będzie towarzyszyć pobranie opłaty przekształceniowej - 15 procent wartości środków na rachunku OFE. Zmiany w OFE są szeroko komentowane na Twitterze.

"Trochę lichwa"

- Zmiany w OFE wg PiS? Albo wybierzesz IKE (i oddasz 15%) albo ZUS (to wiadomo) - rząd i tak wygrał - napisał na Twitterze Maciej Głogowski, dziennikarz ekonomiczny TOK FM. 

- Patrząc na przygotowane przez rząd zmiany w OFE to trzeba przyznać, że znaleziono sprawny mechanizm finansowania obietnic wyborczych. Trochę tylko taki lichwiarski! - skomentował Andrzej Gajcy, dziennikarz Onetu. 


- To jest niesamowite, bo rządowi bardziej się opłaca, żeby ludzie przelali kasę z OFE do IKE, a nie zostali w ZUS. Bardzo prorynkowy ten rząd, chociaż prowizja lichwiarska nieco ;) - zatweetował Bartek Godusławski, dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej".

Opozycja oburzona

- Zmiany w OFE krytycznie oceniają politycy związani z opozycją. - Ludzkie Pany z PIS chcą zabrać każdemu 15% przy przesuwaniu środków OFE do IKE. Tylko? Mogli więcej? Zdecydowane NIE zabieraniu 15% naszych środków na wydatki wyborcze PIS - skomentowała Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. 

 
- Morawiecki zapowiedział właśnie likwidację OFE. Cała operacja ma służyć potrąceniu 15% zgromadzonych oszczędności emerytalnych Polaków na wydatki rządu PiS. Daje to 24 mld zł czyli tyle, ile potrzebuje PiS na ostatnie obietnice Kaczyńskiego. #kradzieżwbiałydzień - napisał Jan Grabiec z PO.

- 15% ze 160 mld zł do 24 mld haraczu dla rządu PiS za przeniesienie Naszych Oszczędności z OFE do IKE! - skomentował Ryszard Petru, lider partii Teraz!.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Zmiany w OFE według PiS. "Sprytny ruch; haracz; rząd i tak wygrał"
Zaloguj się
 • fezuj

  Oceniono 1 raz 1

  Kto zapłaci za obietnice Kaczescu? TY!

 • niepisaty_wyksztalciuch

  0

  "Sprytny ruch"? raczej zwykłe złodziejstwo. 15% podatku za przeniesienie środków na IKE. Ale dlaczego te 15%, skoro to są pieniądze z dochodów, które już raz były opodatkowane? Mówią, że to i tak mniej, bo podatek to 18%. Tak, ale podatek obliczamy odliczając wcześniej z przychodu koszty na zus, więc w praktyce jest on o połowę mniejszy. Po prostu zwykłe ZŁODZIEJSTWO !

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Gdyby OFE na rowni z ZUS wpoluczestniczyly w obsludze obecnych beneficjentow systemu ubezpiezeniowego, nie powstaloby 250 mld ekstra do obecnyego biliona. Pamietam skwizytorowm tlumaczylem na czym polega przekret i peatzryli na mnie jak kali na mbwana, bo przeciez oni przyszli po kase, na koniec gdzues mnie dolosowano i powiem iz nawet nie wiem gdzie, bo powiedzmy szczerze to kwestia kompletnie drugorzedna.

 • endrju1521

  Oceniono 2 razy 0

  Kochani !

  Wpłacajcie pieniądze do ZUS ! ! ! ! ! !

  Tylko ZUS jest konstytucyjnie zobowiązany

  do wypłaty świadczeń emerytalnych ! ! ! !

  "Funduszami", każdy rząd może manipulować

  wg swoich potrzeb! ! ! ! ! !!!

 • miziantrop

  Oceniono 4 razy 0

  Pozwolę sobie zadać konkretne pytania, może ktoś zna odpowiedź...

  1. Czy jeśli ktoś już ma IKE, to środki będą transferowane na to posiadane IKE?

  2. W jakiej formie środki będą przetransferowane?
  Przecież OFE posiadają głównie papiery wartościowe, czy to oznacza, że możliwy będzie transfer jedynie na IKE w formie rachunku maklerskiego? Ale jak to wtedy podzielić (np. jeśli jakieś OFE ma w portfelu akcje LPP o kurskie 8,5 kzł, a uczestnik ma na swoim OFE 1 kzł)?
  Czy może PTE prowadzące OFE będą musiały WSZYSTKIE te papiery sprzedać, by dokonać transferu w formie pieniężnej? Ale to by przecież spowodowało giełdową katastrofę i straszny spadek wartości tych oszczędności...

 • Jan Kos

  Oceniono 6 razy -2

  Złodziejskie PiSobolszewickie sk..syny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX