W Krakowie stanie pierwszy w kraju butelkomat do skupu plastiku. Radny: Za pierwsze 10 tys. zapłacę z własnej kieszeni

Pierwszy w Polsce butelkomat do skupu butelek plastikowych w środę stanie w krakowskim urzędzie miasta. Za każdą wrzuconą do niego butelkę mieszkaniec ma otrzymać 10 groszy zwrotu.
Zobacz wideo

Na pomysł wykorzystania takiego automatu wpadł Łukasz Wantuch, jeden z krakowskich radnych. Jak mówi reporterce TOK FM Katarzynie Młynarczyk, zainspirowała go wizyta w Niemczech, gdzie takie maszyny stoją w większości miast.

- Daje to kolosalne zalety. W Berlinie nie widziałem żadnej plastikowej butelki na ulicy, żadnej. Jeżeli ktoś nawet je wyrzuca, to pojawia się bezdomny i je zabiera - podkreśla radny. Zwraca też uwagę, że takie rozwiązanie może zapobiec paleniu plastikowych butelek w piecach, co bardzo szkodzi środowisku. 

Łukasz Wantuch deklaruje, że za pierwsze 10 tysięcy butelek - 1000 zł- zapłaci z własnej kieszeni. - Myśl globalnie, działaj lokalnie. Zaczynamy od Krakowa i mamy nadzieję, że docelowo rząd pójdzie za tym tematem, i wprowadzi coś takiego w całej Polsce - przekonuje. W sumie krakowscy radni chcą kupić milion plastikowych butelek.

Do butelkomatu wrzucać będzie można tylko butelki z nadrukowanym kodem kreskowym.

Rząd zapowiada zmiany

Przypomnijmy, rząd zapowiedział niedawno wprowadzenie systemu kaucyjnego m.in. na plastikowe butelki. - Ograniczenie plastiku jest konieczne, tutaj nie ma żadnych wątpliwości - mówił w rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz z Wyborcza.pl minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Michał Paca, ekspert branży odpadami, mówił w Pierwszym Śniadaniu w TOK-u, że jest to słuszna decyzja, choć nie jest to wyznaczanie w tej dziedzinie żadnych nowych trendów. - Dzisiaj to nie jest ani ruch rewolucyjny, ani wystarczająco dynamiczny, żeby w naszym kraju stworzyć przestrzeń do innowacyjności w sferze opakowań - tłumaczył specjalista.

Jego zdaniem do producentów powinien być wysłany jasny sygnał, że każde opakowanie zawierające plastik jest opakowaniem złym. - Powinniśmy opodatkować opakowania plastikowe, a nie posuwać się do takiego półśrodka, jakim jest dzisiaj opłata depozytowa - podkreślił gość TOK FM.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj całej rozmowy!

TOK FM PREMIUM