Nielegalny handel lekami. CBA zatrzymało pięć osób. Chodzi o medykamenty warte 16 milionów złotych

Pięć osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej zatrzymali agenci CBA. Sprawa dotyczy nielegalnego handlu lekami. O wywozie z Polski leków wielokrotnie informowało Radio TOK FM.
Zobacz wideo

Jak informuje CBA, sprawa nielegalnego handlu lekami dotyczy wyeksportowanych z Polski medykamentów o wartości 16 mln złotych.

Zatrzymania przeprowadzono na terenie województw podlaskiego, małopolskiego, pomorskiego i łódzkiego. Wszyscy zatrzymani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego to osoby związane z podmiotami prowadzącymi ogólnodostępne apteki.

Wszystko wskazuje na to, że zatrzymane osoby współpracowały z rozbitą grupą przestępczą w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków. Z powiązanych z nimi aptek, na rzecz wskazanej grupy przestępczej, zbywane były w niemal hurtowych ilościach produkty lecznicze.

Jak ustalono w toku śledztwa, w dalszym etapie trafiały do hurtowni leków, by ostatecznie  zostać wyeksportowane z Polski.

Zatrzymani zbyli w ten sposób w latach 2017-2018 z 38 aptek leki o łącznej wartości ponad 16 milionów złotych.

O aferze lekowej wielokrotnie informowało Radio TOK FM.

Czytaj też:

Afera lekowa - śledztwo TOK FM. WIF stwierdził, że apteka łamie prawo. A prokuratura... umarza sprawę i nakazuje przeszukanie urzędu, który to zgłosił>>>

Handel lekami. 'Sprawa ma charakter rozwojowy"

Zatrzymane osoby, po zakończeniu czynności zostaną przewiezieni do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie usłyszą zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Dzisiejsze zatrzymania to kolejna odsłona śledztwa prowadzonego przez Delegaturę CBA w Białymstoku, a dotyczącego procederu wywozu za granicę leków trudnodostępnych. Postępowanie to miało swój początek w maju 2018 r., gdy do sprawy zatrzymano 7 osób. W tej samej sprawie w marcu 2019 r. zostały zatrzymane 4 osoby związane z hurtowniami leków kooperującymi z rozbitą grupą przestępczą.

W ramach przestępczego procederu skupowano z polskich aptek na eksport, leki będące w wykazie Ministerstwa Zdrowia, jako zagrożone brakiem dostępności na terenie Polski. Były to m.in. leki przeciwnowotworowe, przeciwzakrzepowe, przeciwpsychotyczne oraz przeciwzapalne.
Sprawa ma charakter rozwojowy.

Czytaj też: Dwa lata temu opisaliśmy "aferę lekową". Sprawdzamy, jak sytuacja wygląda dziś. Jest gorzej>>>

TOK FM PREMIUM