W 40 szkołach w Warszawie nie będzie rad klasyfikacyjnych. "Uczniowie nie ukończyli nauki, więc nie są dopuszczeni do matury"
Zawiązany we wtorek (16 kwietnia) Warszawski Międzyszkolny Komitet Strajkowy zdecydował, że w niemal 40 szkołach ponadgimnazjalnych w stolicy nie odbędą się rady klasyfikacyjne. - Na dzisiaj uczniowie nie zakończyli nauki w liceum, czyli nie są dopuszczeni do matury - relacjonuje Maciej Ruciecki, przedstawiciel WMKS.
Tysiące ludzi przed budynkiem MEN. "Ostatni dzwonek pani minister"
Na spotkaniu komitetu postanowiono także, że w sprawie strajku nic się nie zmienia. W stołecznych liceach i technikach będzie on kontynuowany. - Wszystkie obecne wczoraj szkoły powiedziały, że konsekwentnie strajkują. Strajk polega na nie wykonywaniu żadnych czynności, czyli nie bierzemy udziału w radach klasyfikacyjnych. Na dzisiaj, z tego, co wiemy, z punktu widzenia prawnego, brak kworum jest równoznaczny z brakiem rady pedagogicznej. Ale my po prostu nie wiemy, jak będzie. Mówimy o faktach, które są - wyjaśniał.
Warszawski Międzyszkolny Komitet Strajkowy ma m.in. koordynować akcję protestacyjną w mieście. Podobne nieformalne organizacje działają także w innych miastach Polski. m.in w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.
O przeprowadzenie rad klasyfikacyjnych apelują jednak m.in. samorządowcy. Unia Metropolii Polskich, którą tworzą największe miasta w Polsce, przyjęła specjalne stanowisko, w którym solidaryzuje się z protestującymi nauczycielami. Prezydenci miast zaapelowali do rządu o podjęcie pilnych rozmów ze strajkującymi, ale również o do samych pedagogów by przeprowadzili posiedzenia rad klasyfikacyjnych.
Prezydent Warszawy o zagrożonych maturach
- W Warszawie będzie bardzo trudno przeprowadzić matury i będzie bardzo trudno przeprowadzić ocenę uczniów, dlatego że w warszawskich szkołach dalej strajkuje ponad 80 proc. nauczycieli i, mimo że w niektórych szkołach odbyły się rady pedagogiczne, w większości stoją one pod znakiem zapytania - powiedział w środę Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, który był gościem Radia Zet.
Zapytany, czy to oznacza, że w 80 proc. warszawskich liceów matury są zagrożone odpowiedział: "Są zagrożone. W Warszawie tak, choć trwają dyskusje pomiędzy dyrektorami a komitetami strajkowymi. Wiec sytuacja się zmienia z godziny na godzinę" - dodał i ocenił: "Sytuacja jest bardzo poważna".
Pytany o możliwość przeprowadzenia matur Trzaskowski ocenił, że "zależy to od rządu". "Rząd na kolanach napisał PiS-owskie rozporządzenie, które pozwalało brać udział w egzaminach (gimnazjalnych i ósmoklasisty - red.) siostrom, strażakom, czy ludziom, którzy mają niepełne uprawniania. Natomiast tego już się nie da z zrobić z maturami. Odpowiedzialność jest po stronie rządu, bo w tej chwili jest bardzo trudno przeprowadzić matury - powiedział Trzaskowski.
Prezydent stolicy podkreślił, że miasto rozmawia z nauczycielami i nakłania ich, żeby zorganizowali egzaminy maturalne. - Natomiast na końcu jest to odpowiedzialność rządu. Jeżeli rząd będzie chował głowę w piasek i odsuwał rozmowy na kolejne tygodnie, to odpowiedzialność w 100 proc. spadnie na rząd PiS-u - ocenił.
Strajk nauczycieli. Według Anny Zalewskiej rady zostaną przełożone
Minister Anna Zalewska zapewniała z kolei na zwołanej w środę (17 kwietnia) konferencji prasowej, że "w większości szkół rady przekładane są na 24, 25 kwietnia. To świadczy o tym, że istnieje szansa, by w Wielkim Tygodniu dojść do porozumienia, albo przynajmniej zawiesić strajk, by móc uczestniczyć w obradach okrągłego stołu i tam podejmować decyzje na przyszłość".
Anna Zalewska poinformowała również, że premier Mateusz Morawiecki poda w czwartek (18 kwietnia) szczegóły dotyczące okrągłego stołu, który ma odbyć się po świętach.
Strajk nauczycieli. Czy uda się przeprowadzić matury? Samorządowcy apelują do protestujących
Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia. Ukończenie szkoły jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Egzaminy maturalne powinny rozpocząć się 6 maja.
DOSTĘP PREMIUM
- Izraelskie ulice spłynęły krwią, rząd szykuje odpowiedź. "Spirala wrogości podkręca się w trybie turbo"
- PiS szykuje się do kroku wstecz ws. "lex Kaczyński". Prof. Matczak: Boją się, ale mleko i tak się rozlało
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Dostęp do legalnej aborcji w Polsce to fikcja. "Są takie województwa, w których nie ma lekarza gotowego do przerwania ciąży"
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- Opozycja rozliczy PiS? Lewicka przypomina, że już raz Tusk im odpuścił. "PO nie opłacało się dobijać PiS"
- "Król nieba" schodzi z lotniczej sceny. "Początek końca epoki"
- Koniec sporu Kaczyński-Sikorski. Szef PiS wsparł Siły Zbrojne Ukrainy. Polityk PO przyjął przeprosiny
- Senat pracuje nad nowelą o ustawy o SN, a minister... odradza składanie poprawek. "Piach w tryby"
- Spektrum autyzmu na pierwszy rzut oka trudno dostrzec. "Zdarzało mi się słyszeć, że dziecko się źle zachowuje, bo źle je wychowuję"