Butelkomat w Krakowie już działa. Za plastikowe butelki wydaje gotówkę

W budynku Urzędu Miasta Krakowa (UMK) stanął w środę pierwszy w Polsce butelkomat, który za plastikowe butelki wydaje gotówkę - 10 lub 20 groszy losowo.

Urządzenie zostało zamontowane w Centrum Administracyjnym, wydziale UMK przy al. Powstania Warszawskiego 10. Będzie tam prawdopodobnie przez kilka dni. Maszyna może przyjąć jednorazowo 800 plastikowych butelek, które powinny mieć kod kreskowy. Butelki muszą też być opróżnione i nie mogą być zgniecione.

Butelkomat płaci za butelki

Pieniądze w automacie wystarczą na przyjęcie 15 tys. butelek. - To pilotażowy projekt, ma zachęcić polski Sejm do wprowadzenia 10-groszowej kaucji na plastikowe butelki - powiedział PAP pomysłodawca butelkomatu Łukasz Wantuch, radny klubu Przyjazny Kraków. Wantuch jest też głównym darczyńcą pieniędzy wypłacanych przez maszynę.

Radny podkreślił, że automat w Krakowie jest pierwszym w Polsce, który skupuje plastikowe butelki za gotówkę.- Kiedy byłem w Berlinie, to nie widziałem żadnej pustej plastikowej butelki, ponieważ tam są one skupowane  - mówił radny. Jak dodał, chodzi o to, żeby w mieście był porządek, żeby puste butelki nie leżały na chodnikach, ulicach, żeby nie trafiały do pieców i nie przyczyniały się do powstawania smogu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Butelkomat do skupu plastiku stanął w Krakowie
Zaloguj się
 • Oceniono 3 razy 3

  prawdziwą plagą na trawnikach wcale nie są butelki plastikowe tylko małe, szklane butelki zwane małpkami, albo szczeniaczkami, kto kosił trawę w miejscach publicznych ten wie

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Moze tymi butelkami splacic roszczenia holokaust PLC.

 • Mitch Stan

  Oceniono 1 raz 1

  W Geoteborgu taki automat stoi od 20 lat.
  Trochę późno ,panowie .
  I nie mówcie ,lepiej późno niż wcale.
  Wstyd że o tym piszecie.

 • zagadkowy_komandos

  0

  To teraz penery będą ten automat okupować. He, he, he...

 • 0

  Tak więc muszę rozszerzyć swoją" działalność gospodarczą", i dodać do zbieractwa aluminium również pojemniki plastikowe na płyny spożywcze.

 • Okocim

  Oceniono 2 razy 0

  Tylko zapomnial Pan dodac ze w Berlinie za taka butelke placa 0,25? czyli 1 złotowke.

 • przyganiacz

  Oceniono 1 raz -1

  Pierwszy w Polsce butelkomat, który za plastikowe butelki wydaje gotówkę - 10 lub 20 groszy losowo.

  GŁUPI to automat, bo powinien działać uczciwie a nie losowo - za każdą butelkę należy się zwrot kaucji płaconej
  przy zakupie, z dokładnością do grosza. Ponadto nie powinien wypłacać moniaków, bo wkrótce mu ich zabraknie, tylko drukować bon na określoną kwotę, do zrealizowania w kasie. A plastikowe butelki powinien zgniatać lub ciąć na sieczkę, bo to istotnie zredukuje objętość uzyskanego surowca...

 • Robert Witczak

  Oceniono 1 raz -1

  Skoro ceny mamy jak w Niemczech, to dlaczego kaucja nie wynosi 1zł? Za 10gr nie będzie mi (i nie tylko mi) się chciało targać butelek do sklepu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX