Rząd: okrągły stół o edukacji w piątek po świętach na Stadionie Narodowym

Premier Mateusz Morawiecki zaproponował, aby okrągły stół w sprawie edukacji rozpoczął się w piątek po świętach (26 kwietnia), o godzinie 12, na Stadionie Narodowym.
Zobacz wideo

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej premier Morawiecki zaproponował, aby dyskusje w ramach okrągłego stołu edukacyjnego odbyły się w czterech obszarach: uczniowie, nauczyciele, jakość edukacji i "nowoczesna szkoła".

- Do okrągłego stołu zapraszamy m.in. rodziców, ekspertów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli, związkowców i opozycję - mówił Morawiecki. 

- Zapraszamy serdecznie z panią premier Beatą Szydło już na przyszły piątek, 26 kwietnia, na godz. 12. Zapraszamy na Stadion Narodowy, bo spodziewamy się dużej frekwencji, spodziewamy się dużego zainteresowania - powiedział szef rządu.

Premier stwierdził również, że okrągły stół będzie "możliwością dogadania się" oraz "kompleksowego przebudowania systemu edukacyjnego". - Myślę, że okrągły stół będzie taką płaszczyzną, kiedy będziemy mogli wypracować najlepsze rozwiązania dla polskiej szkoły, dla polskiej rodziny, dla polskiej gospodarki, a więc najlepsze rozwiązania dla polskiego społeczeństwa - podkreślił Morawiecki.

Wskazał też, że obrady okrągłego stołu się odbędą bez względu na to, czy do tego czasu strajk nauczycieli zostanie zakończony (lub zawieszony).

Nie wiadomo na razie, jak długo obrady będą trwać. Morawiecki oznajmił, że nie ma żadnej zaplanowanej daty kończącej.

Premier zaapelował również, aby rady pedagogiczne zaklasyfikowały maturzystów do matur, bo to jest dla nich "bardzo ważny moment". - Moja gorąca prośba, aby nie nadwyrężać tego stresu, który i tak uczniowie mają - dodał.

Broniarz: Na pewno przyjdziemy

Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz w TVN24 zadeklarował, że ZNP na pewno przyjdzie na obrady okrągłego stołu. Dodał jednak, że wątpliwości związkowców budzą "i miejsce, i data". - Sądziliśmy, że panu premierowi na tyle zależy na tej dyskusji, że zrobi to w możliwe najkrótszym terminie - wyjaśnił Broniarz.

Jak zauważył, 26 kwietnia to data zakończenia roku szkolnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. - Nie wiem, dlaczego Stadion Narodowy. Nie przypuszczam, żeby tam było 60 tysięcy uczestników tego okrągłego stołu - dodał.

Broniarz ocenił ponadto, że szef rządu, oddzielając w zaproszeniu związkowców od nauczycieli, "czyni ze związkowców jakąś podgrupę zawodową". - Większość z nas to są nauczyciele - zaznaczył.

Szef ZNP zapowiedział też, że decyzja o przyszłości strajku zostanie podjęta we wtorek przez zarząd związku. - Musimy ją przeanalizować w kontekście też tego, co się dzieje w kraju - tłumaczył.

Nieudane rozmowy

W czwartek przed południem odbyły się kolejne rozmowy rządu z nauczycielami. Nie osiągnięto porozumienia. Rząd przedstawił związkom propozycję 250 złotych brutto podwyżki od września przyszłego roku - ale przy jednoczesnym wydłużeniu tygodniowego czasu pracy przy tablicy - o 90 minut. Związkowcy niezmiennie pozostają przy postulowanej wcześniej 30-procentowej podwyżce jeszcze w tym roku - z rozłożeniem na kilka rat. Na to nie zgadza się rząd.

- Taka oferta złożona podczas strajku jest niczym więcej jak prowokacją, żeby strajk nie mógł być zawieszony; na stole nie ma żadnej sensownej propozycji - mówił po rozmowach Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych.

Czwartek to jedenasty dzień ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów przebiegły bez przeszkód. Zagrożona jest jednak matura. Strajk nauczycieli w wielu szkołach uniemożliwia przeprowadzenie rad klasyfikacyjnych, na których zatwierdzane są końcowe oceny. Bez nich uczniowie nie mogą podejść do matury.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM