Żakowski pyta Broniarza, czy warto poświęcić maturzystów. "To ogromny dylemat moralny"

- We wtorek po świętach będziemy dyskutować o tym, co dalej ze strajkiem. Mamy trzy możliwości - mówił w Poranku Radia TOK FM Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Dziś 12. dzień strajku nauczycieli.
Zobacz wideo

Ciągle nie widać szans na porozumienie między rządem a protestującymi nauczycielami. W czwartek odbyły się kolejne rozmowy, ale skończyły się fiaskiem. Porozumienia jak nie było, tak nie ma. - We wtorek będziemy dyskutować o tym, co dalej ze strajkiem. Mamy trzy możliwości. Kontynuowanie tego, co jest, zawieszenie, a trzecie to strajk rotacyjny w różnych szkołach - powiedział w Poranku Radia TOK FM Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. 

- Musimy zebrać dane z całej Polski. Nie mamy gwałtownego spadku (liczby protestujących nauczycieli/szkół red.). Ubytek jest na poziomie 1200 jednostek z prawie 16 tysięcy strajkujących. Natomiast musimy zobaczyć, jakie są nastroje, opinie i koszty materialne. Odnosimy się też do determinacji tych szkół, które chcą strajkować - wyjaśniał szef ZNP. 

Jacek Żakowski pytał, czy w walce o przyszłość szkoły warto poświęcić tegorocznych maturzystów. Prowadzący przypomniał, że w wielu szkołach w Polsce nie odbyły się rady klasyfikacyjne, które powinny zatwierdzić oceny końcowe. Przez to uczniowie formalnie nie skończyli szkół średnich i nie mogą przystąpić do matury. 

- Nie wiem, czy ten dylemat moralny będziemy w stanie rozstrzygnąć na czyjąkolwiek korzyść. Nauczyciele mają prawo nie klasyfikować uczniów. To będzie problem natury moralnej - odpowiadał Broniarz.

Jak mówił, jego osobista postawa jest "pro uczniowska, pro tegoroczni maturzyści". - To ogromny dylemat moralny, przed którym stoi każdy nauczyciel. O tym też będziemy rozmawiali we wtorek. Nie wiem, czy miałbym taką odwagę, by zablokować moim uczniom dostęp na studia. Zastanawiamy się, czy rząd będzie skłonny zmienić rekrutację na studia, czy przerzuci całą winę na nauczycieli. Mamy wrażenie, że rząd idzie na totalne zwarcie - ocenił szef ZNP. 

Propozycje niekorzystne dla nauczycieli

Według Sławomira Broniarza, propozycje, z którymi rząd przyszedł na czwartkowe rozmowy, były niekorzystne dla nauczycieli. Rząd zaoferował podwyżkę 250 złotych brutto w zamian za podniesienie pensum o dwie godziny - z 18  do 20 godzin tygodniowo. - To nie jest tak, że się handryczymy o dwie godziny. 250 zł więcej przełożone na wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli, to daje brutto wzrost 150 zł. A to oznacza, że ktoś ma 8-9 godzin teraz, to zarobi więcej, niż proponuje ministerstwo - wyjaśniał. 

Szef ZNP krytykował to, co premier Beata Szydło przekazuje mediom na temat strajku. Podkreślał, że nieprawdą są słowa o "braku elastyczności" związków. - Dla pani premier Beaty Szydło najlepiej byłoby, gdyby nauczyciele się zrzucili, dołożyli do budżetu państwa i zrezygnowali z oczekiwań oraz wspierali altruistycznie budżet. My mamy coraz mniejsze oczekiwania. Zaproponowaliśmy mediatorów, wybitnych pedagogów, ale strona rządowa totalnie to odrzuciła - przekonywał Broniarz i dodawał: Nie eskalujemy żądań, schodzimy z nich.

Lider ZNP krytykował pomysł premiera Mateusza Morawieckiego o zwołaniu okrągłego stole w sprawie sytuacji w oświacie.  Jak zapowiedział szef rządu, rozmowy mają się odbyć w przyszły piątek na Stadionie Narodowym. - Zapewne przedstawiciele ZNP będą na okrągłym stole premiera, żeby publiczne media nie oskarżały nas o obstrukcyjne działania. Proponowane tematy są ważne, ale nie w takim kształcie, takim anturażu. Sam pomysł wyjęcia debaty z Rady Dialogu Społecznego, przeniesienia go na prawie "circus maximus" - to brzmi niepoważnie - mówił Broniarz. 

Jak dodawał, "nie jest w stanie ogarnąć toku rozumowania pana premiera". - Nie wiem, jaki jest sens debaty z udziałem kilkuset osób o przyszłości edukacji. Istotą strajku nie są same pieniądze, tylko to, jaka będzie szkoła za kilka lat. Przyszłość edukacji wymaga rzetelnej i powolnej debaty, a nie wiecu na stadionie. Tu mam bardzo sceptyczny stosunek do tego  - podsumowywał szef ZNP. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (158)
Strajk nauczycieli. Warto poświęcić maturzystów? Broniarz: Nie wiem, czy będziemy w stanie rozstrzygnąć ten dylemat moralny
Zaloguj się
 • wlodzimierz.il

  Oceniono 14 razy 6

  Nauczyciele utrudniający uczniom zdawanie egzaminów rocznych i matur nie mają godności tylko podłość.

 • saves

  Oceniono 12 razy 4

  Maturzyści? To poświęcenie Broniarz jest gotów ponieść. W imię przyjaźni ze Schetyną i Kijowskim.

 • vito60

  Oceniono 14 razy 4

  Rząd stosuje szantaż moralny sam zachowując się niemoralnie. Ludzie nieprzyzwoici oczekują od innych przyzwoitego zachowania. To jest dno moralne.

 • emerytka18

  Oceniono 3 razy 3

  nie będzie żadnego poświęcenia dzieci i młodzieży, to zwykła gra nerwów, szkoda tylko że niektórzy nie rozumieją, przestańcie straszyć
  gdyby jednak tak się stało to pierwsza rzucę kamieniem w ZNP i nauczycieli, choć sama nią jestem (byłam)

 • i.l

  Oceniono 17 razy 3

  Żakowski najpierw judził, a teraz pyta o maturzystów. Tu nie ma żadnego dylematu. Oni są ważniejsi!

 • glencok

  Oceniono 15 razy 3

  Maturzystów poświęca rząd pisu a nie nauczyciele. Od lat wiedzieli że w środowisku zbiera się na strajk bo zarobki są żenująco niskie. Od miesięcy wiedzieli ze strajk będzie i że przypadnie na czas egzaminów. Nie ma niczego zaskakującego w działaniu nauczycieli bo psiowcy o wszystkim byli informowali a mimo tego nic z tym nie robili. W międzyczasie Kaczyński wywalil z naszych podatkow i oszczędności emerytalnych kolejne 40 miliardów na obietnice wyborcze żeby utrzymać się przy korycie.
  Wynagrodzenia podstawowe dużej części nauczycieli są NIEWYSTARCZAJĄCE na zwykłe życie. Za 1800 na rękę niech sobie żyje szydło a nie wykształceni ludzie odpowiedzialni za edukację dzieci w tym kraju
  Za strajk, chaos w oświacie, chaos w czasie egzaminów i ewentualny brak matur odpowiadają politycy pisu z kaczyńskim i morawieckim na czele.

 • zorro318

  Oceniono 18 razy 2

  Nauczyciele maja obowiazek uczyc i klasyfikowac, nie jest to problem wylacznie natury moralnej czy etycznej.
  Kto chce, moze zrezygnowac z pracy lub strajkowac od 1 wrzesnia, uczniowie i maturzysci nie moga byc zakladnikami, kazdy ze strajkujacych nauczycieli wiedzial , zaczynajac rok szkolny, jakie otrzyma wynagrodzenie i bez wzgledu na okolicznosci powinien rok szkolny terminowo i bez konfliktow zakonczyc.
  Ten strajk i takie postawienie sprawy egzaminow i matur kojarzy sie z nieuczciwym przewoznikem, ktory w polowie drogi zatrzymuje pociag i zmusza pasazerow do doplaty do biletu.
  Strajk slabnie, 1200 szkol go zaniechalo, nedzne 7 mln. zl. spolecznej zbiorki mowi samo za siebie o skali spolecznego poparcia, jesli wierzyc prostrajkowej propagndzie to sukcesem jest, ze kazdy z popierajacych strajk szarpnal sie na ok.50 groszy.
  Konsekwencje, to nie tylko ruina pracy i przyszlosci tegorocznych maturzytow, ruina autorytetu nauczycieli,
  to takze oddanie publicznych szkol pod coraz wieksza kontrole kleru i katechetow, bo oni nie strajkowali i zostana odpowiednio wynagrodzeni a przede wszystkim zacheta do glosowania na PiS. Wszyscy strajkujacy krzyczeli o lepszej szkole, ale lewicowy, podobno, ZNP nie zajaknal sie na temat religii i statusu katechetow na panstwowych posadach poza panstwowa kontrola
  Caly ten strajk wydaje sie byc efektem koalicyjnego handlu PO i SLD, my wam biorace miejsca na listach KE, bo mamy jeszcze liczacy sie elektorat, wy nam strajk i rozpierduche, bo elektorat zaniknal, ale jeszcze w ZNP rzadzicie.

 • baby1

  Oceniono 14 razy 2

  Co to znaczy poświęcić uczniów? To nierząd Morawieckiego chce poświęcić uczniów, aby udowodnić, że z "wykształciuchami" może robić co chce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX