Żakowski pyta Broniarza, czy warto poświęcić maturzystów. "To ogromny dylemat moralny"
Ciągle nie widać szans na porozumienie między rządem a protestującymi nauczycielami. W czwartek odbyły się kolejne rozmowy, ale skończyły się fiaskiem. Porozumienia jak nie było, tak nie ma. - We wtorek będziemy dyskutować o tym, co dalej ze strajkiem. Mamy trzy możliwości. Kontynuowanie tego, co jest, zawieszenie, a trzecie to strajk rotacyjny w różnych szkołach - powiedział w Poranku Radia TOK FM Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
- Musimy zebrać dane z całej Polski. Nie mamy gwałtownego spadku (liczby protestujących nauczycieli/szkół red.). Ubytek jest na poziomie 1200 jednostek z prawie 16 tysięcy strajkujących. Natomiast musimy zobaczyć, jakie są nastroje, opinie i koszty materialne. Odnosimy się też do determinacji tych szkół, które chcą strajkować - wyjaśniał szef ZNP.
Jacek Żakowski pytał, czy w walce o przyszłość szkoły warto poświęcić tegorocznych maturzystów. Prowadzący przypomniał, że w wielu szkołach w Polsce nie odbyły się rady klasyfikacyjne, które powinny zatwierdzić oceny końcowe. Przez to uczniowie formalnie nie skończyli szkół średnich i nie mogą przystąpić do matury.
- Nie wiem, czy ten dylemat moralny będziemy w stanie rozstrzygnąć na czyjąkolwiek korzyść. Nauczyciele mają prawo nie klasyfikować uczniów. To będzie problem natury moralnej - odpowiadał Broniarz.
Jak mówił, jego osobista postawa jest "pro uczniowska, pro tegoroczni maturzyści". - To ogromny dylemat moralny, przed którym stoi każdy nauczyciel. O tym też będziemy rozmawiali we wtorek. Nie wiem, czy miałbym taką odwagę, by zablokować moim uczniom dostęp na studia. Zastanawiamy się, czy rząd będzie skłonny zmienić rekrutację na studia, czy przerzuci całą winę na nauczycieli. Mamy wrażenie, że rząd idzie na totalne zwarcie - ocenił szef ZNP.
Propozycje niekorzystne dla nauczycieli
Według Sławomira Broniarza, propozycje, z którymi rząd przyszedł na czwartkowe rozmowy, były niekorzystne dla nauczycieli. Rząd zaoferował podwyżkę 250 złotych brutto w zamian za podniesienie pensum o dwie godziny - z 18 do 20 godzin tygodniowo. - To nie jest tak, że się handryczymy o dwie godziny. 250 zł więcej przełożone na wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli, to daje brutto wzrost 150 zł. A to oznacza, że ktoś ma 8-9 godzin teraz, to zarobi więcej, niż proponuje ministerstwo - wyjaśniał.
Szef ZNP krytykował to, co premier Beata Szydło przekazuje mediom na temat strajku. Podkreślał, że nieprawdą są słowa o "braku elastyczności" związków. - Dla pani premier Beaty Szydło najlepiej byłoby, gdyby nauczyciele się zrzucili, dołożyli do budżetu państwa i zrezygnowali z oczekiwań oraz wspierali altruistycznie budżet. My mamy coraz mniejsze oczekiwania. Zaproponowaliśmy mediatorów, wybitnych pedagogów, ale strona rządowa totalnie to odrzuciła - przekonywał Broniarz i dodawał: Nie eskalujemy żądań, schodzimy z nich.
Lider ZNP krytykował pomysł premiera Mateusza Morawieckiego o zwołaniu okrągłego stole w sprawie sytuacji w oświacie. Jak zapowiedział szef rządu, rozmowy mają się odbyć w przyszły piątek na Stadionie Narodowym. - Zapewne przedstawiciele ZNP będą na okrągłym stole premiera, żeby publiczne media nie oskarżały nas o obstrukcyjne działania. Proponowane tematy są ważne, ale nie w takim kształcie, takim anturażu. Sam pomysł wyjęcia debaty z Rady Dialogu Społecznego, przeniesienia go na prawie "circus maximus" - to brzmi niepoważnie - mówił Broniarz.
Jak dodawał, "nie jest w stanie ogarnąć toku rozumowania pana premiera". - Nie wiem, jaki jest sens debaty z udziałem kilkuset osób o przyszłości edukacji. Istotą strajku nie są same pieniądze, tylko to, jaka będzie szkoła za kilka lat. Przyszłość edukacji wymaga rzetelnej i powolnej debaty, a nie wiecu na stadionie. Tu mam bardzo sceptyczny stosunek do tego - podsumowywał szef ZNP.
-
Jacek Żakowski ma pomysł na nowego lidera PiS. "Najbardziej błyszcząca gwiazda"
-
Podręcznik stygmatyzujący osoby LGBT+. "W trybie natychmiastowym wstrzymujemy"
-
Hołownia bryluje, ale ekspert ostrzega. "Dwie pastyleczki bromu"
-
Co dalej z policją przed domem Kaczyńskiego? Przyszły wiceminister ma inny pomysł
-
Kogo wyprosił Hołownia? Były minister zdradził tożsamość "intruza"
- Popchnął dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny i pokazuje nagranie
- "Instytucja dla pieniędzy". Grube miliony na ostatnią chwilę na muzeum w Chełmie. Dotarliśmy do umowy
- Donald Tusk po spotkaniu z przyszłymi ministrami. Jakie będą pierwsze decyzje?
- Tragiczny wypadek w Stalowej Woli. Tir uderzył w budynek, runęła ściana
- Samorządowcy mają dla Tuska długą listę spraw do załatwienia. "Liczymy na zmianę"