Wielka Sobota 2019. Do której czynne są sklepy?

W Wielką Sobotę większość sklepów i galerii handlowych będzie otwarta. Jednak trzeba się liczyć z tym, że zakupy będzie można zrobić krócej niż zwykle. Sprawdź, do której czynne będą sklepy.
Zobacz wideo

Wielka Sobota nie podlega ustawowemu ograniczeniu handlu w niedzielę oraz święta. Dlatego sklepy i galerie handlowe są dziś otwarte. Jednak jeśli ktoś wybierze się na świąteczne zakupy późnym popołudniem lub wieczorem, to zapewne "pocałuje klamkę". Sklepy i galerię w Wielką Sobotą będą otwarte, ale krócej niż zwykle. 

Wielka Sobota 2019. Do której czynne są sklepy?

W Wielką Sobotę zakupy w Biedronce zrobimy tylko do godziny 13. Podobnie będzie w sieciach sklepów Auchan, Carrefour, Kaufland i Tesco. Z kolei do 12.30 otwarte będą markety Lidl. Decyzję o tym, do której otwarte są w Wielką Sobotę galerie handlowe, podejmuje zarządca.

Wielkanoc i świąteczny poniedziałek sklepy i galerie będą zamknięte

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje, m.in. w cukierniach, lodziarniach, w kwiaciarniach, sklepach z prasą, kawiarniach, na stacjach paliw płynnych. Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM