Szykuje się strajk w szpitalu w Rybniku. Są wyniki referendum przeprowadzonego wśród pracowników

Ponad 60 procent załogi Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku opowiedziało za strajkiem. W placówce przeprowadzono referendum. Związkowcy walczą o 800 złotych brutto podwyżki na osobę. Mediacje z pracodawcą mają się odbyć w czwartek po Wielkanocy.
Zobacz wideo

W głosowaniu, jak informuje reporterka TOK FM Daria Klimza, wzięło udział ponad 800 osób - na 1300 pracowników szpitala. Większość z nich (ponad 60 proc.) opowiedziała się za strajkiem. Piotr Rajman z Solidarności mówi, że takie wyniki referendum powinny skłonić pracodawcę do przemyśleń.

Referendum wystartowało w ubiegły wtorek (9 kwietnia). To kolejna odsłona protestu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rybniku. Spór zbiorowy w tej placówce rozpoczął się w maju 2018 roku. Uczestniczą w nim wszystkie organizacje związkowe z wyjątkiem Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Strajkujący domagali się 1200 zł brutto podwyżki.

"Pracownicy coraz bardziej zniecierpliwieni"

W październiku zeszłego roku strona związkowa podpisała z pracodawcą porozumienie płacowe, które zakończyło strajk i gwarantowało spełnienie części postulatów. Płace zasadnicze wzrosły wówczas o 400 złotych brutto. Strajkujący otrzymali zapowiedź, że do rozmów o kolejnych podwyżkach wrócą za kilka miesięcy. Tak się jednak nie stało.  

- W październiku wywalczyliśmy 400 zł, teraz walczymy o pozostałe 800 zł - mówił w ubiegłym tygodniu Piotr Rajman i dodawał, że pracownicy są coraz bardziej zniecierpliwieni. - Domagają się zdecydowanych działań. Dlatego postanowiliśmy zorganizować referendum strajkowe - informował związkowiec z "S".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Szykuje się protest w szpitalu w Rybniku. Są wyniki referendum strajkowego
Zaloguj się
 • proxi_33

  0

  Zmiany sa potrzebne w polskich szpitalach i to właściwie w trybie natychmiastowym... trudno to chociaz troche podnieśc ludziom warunki pracy? Nie chodzi nawet o podnoszenie Bóg wie jak miesiacznych wynagrodzen ale chociaz o jakies szkolenia zamiast kasy albo jak robia w medicover programy kafeteryjne... Wszystko jest do załatwienia niekoniecznie tylko wyższą płacą przeciez...

 • tomaselli

  Oceniono 2 razy 0

  Tok FM i GW beda teraz na biezaca infrmowac o kazdym strajku w kazdej pipidowce ?

 • H2O H2O

  Oceniono 1 raz -1

  Już czekam na te wspaniałe komentarze pisoentuzjastów. Ci też mają pójść do pracy do Lidla skoro im źle?

 • endrju1521

  Oceniono 3 razy -1

  Zanosi się na to, że rządzące faszystowskie warcholstwo

  będzie musiało zwiększyć prowizję za przekształcenie OFE...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX