IPN tłumaczy się ze spotu ze zmienionym cytatem z "Medalionów". "To było z naszej strony niefortunne"

Instytut Pamięci Narodowej przygotował spot z okazji rocznicy powstania w getcie warszawskim. Użyto w nim cytatu z "Medalionów", który zmieniono pisząc: "Ludzie (Niemcy) ludziom zgotowali ten los". Po lawinie komentarzy w mediach społecznościowych IPN przyznał, że było to "niefortunne".
Zobacz wideo

Spot został udostępniony na oficjalnym profilu Instytutu Pamięci Narodowej na Twitterze.

"Obejrzyj unikalny film z #ArchiwumIPN ukazujący codzienną walkę ludzi skazanych na eksterminację w #GettoWarszawskie Archiwiści z #IPN dokonali jego cyfrowej rekonstrukcji i montażu" - zachęcali przedstawiciele instytucji.

Ponad dwuminutowe wideo otwierał kadr ze znanym cytatem z "Medalionów" Zofii Nałkowskiej, który w oryginalnej wersji brzmi: "Ludzie ludziom zgotowali ten los".

IPN słowa te jednak zmodyfikował i napisał: "Ludzie (Niemcy) ludziom zgotowali ten los".

Inwencja twórców klipu nie przeszła bez echa. W mediach społecznościowych internauci zaczęli drwić ze zmienionego cytatu i udostępniać inne modyfikowane cytaty. Wszystko z hasztagiem #cytatyIPN.

Oświadczenie IPN

W piątek po południu - również na Twitterze - przedstawiciele IPN opublikowali krótkie oświadczenie, w którym czytamy: "Przyznajemy, że umieszczenie słowa »Niemcy« w nawiasie, bez wyraźnego zaznaczenia, że nie użyła go Zofia Nałkowska, było z naszej strony niefortunne. Chcieliśmy odnieść się do konkretnej sytuacji przedstawionej w filmie".

"Utworzenie warszawskiego getta, stłumienie Powstania oraz likwidacja getta zostały przeprowadzone przez Niemców, którzy wykazali się niespotykanym okrucieństwem, faktycznie gotując ludności żydowskiej taki los. Oczywiście, słowa Nałkowskiej mają wymiar dużo bardziej uniwersalny" - piszą dalej przedstawiciele instytucji i na koniec zwracają się z apelem, aby: "komentując nasze wpisy lub angażując się w dyskusję z innymi, przestrzegali Państwo ogólnie przyjętych zasad netykiety".

W piątek obchodzona jest 76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. To był pierwszy taki zryw w okupowanej Europie. Walki trwały blisko miesiąc, mimo zdecydowanej przewagi Niemców.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM