Abp Głódź skrytykował podczas mszy nauczycieli i społeczność LGBT

Nie może być tak, że mniejszość rządzi większością - powiedział w niedzielę podczas mszy rezurekcyjnej w Bazylice w Gdańsku-Oliwie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, mówiąc o szerzeniu w kraju antychrześcijańskich haseł. Ocenił, że strajk nauczycieli krzywdzi uczniów.
Zobacz wideo

"Od ponad ćwierćwiecza jesteśmy obywatelami wolnej Rzeczypospolitej. Wypowiadam te słowa dziś w poranek wielkanocny, w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, bo przecież zmartwychwstawała na różnych etapach historii także nasz ojczyzna, a cementował naród wtedy Kościół (…...) I można dostrzec ten motyw trwałego trwania Kościoła z narodem, wierność Kościoła narodowi, a narodu Kościołowi, bo szliśmy i idziemy wspólną drogą, która trwa i nie ustaje. I o tym przypominać chociażby ustanowione przez Sejm święto chrztu Polski" - mówił w homilii abp Głódź.

Podkreślił, że w Wielkanoc padają "słowa zmartwychwstałego: Pokój wam". "Słowa nadziei, słowa wzywające do pielęgnowania pokoju. I czynimy to od 25 lat w kraju wolnym i niepodległym, zabezpieczonym konstytucją, także konkordatem, choć dochodzą tu często różne głosy, że ma być podważany" - dodał.

Zaznaczył, że "to wszystko gwarantuje, poprzez także ustawy i rozporządzenia, harmonię życia religijnego w społeczeństwie, w tym także obecność religii w szkole". "To zabezpiecza wolność religijną, a także jej prawną ochronę. I to tworzy społeczny ład i pokój, właściwy klimat dla relacji Kościół-państwo" - dodał.

"Obserwujemy jak ten ład społeczny i pokój poczyna czasem podważać agresja hałaśliwych antychrześcijańskich prądów i ideologii, promocja moralnego nihilizmu i społecznej arogancji, apologia relatywizmu, który bywa, że za nic ma pojęcia zła i prawdy, wynosi na piedestał społecznej akceptacji bożka tolerancji. A zawarta w nim jest akceptacja nawet wobec największych wynaturzeń. Prowadzi to także do niszczenia narodowych tradycji, podważa fundamentalne pojęcia co do istoty rodziny, małżeństwa, świętości życia, przykazań, Dekalogu i daje zielone światło dla tzw. karty LGBT" - mówił abp Głódź.

Głódź o religii w szkole i strajku nauczycieli

"To także dezawuuje rolę Kościoła i jego misję, jego nabyte prawa. To sprawia, że ustawiane są kierunkowskazy, by usuwać znaki święte z przestrzeni publicznej, religię ze szkoły, katechetów ze szkół i bywa to czynione w sposób burzliwy i krzykliwy" - powiedział hierarcha.

Zwrócił uwagę, że "te ideologie, programy i propagujące je ugrupowania mają już nawet swoje przyczółki w samorządach lokalnych, a także i w parlamencie". "Formułują żądania, a nawet inicjatywy legislacyjne wymierzone w prawa ludzi wierzących, a nade wszystko w prawa Boże, w prawa wierzących, którzy przecież stanowią zdecydowaną większość obywateli. I nie może być tak, że mniejszość rządzi większością, bo to nie ma nic wspólnego z demokracją" - podkreślił.

"Przypomnę jedną z takich akcji. Mianowicie są niektóre samorządy, które samowolnie pragną zmniejszyć chociażby liczbę lekcji religii i adresują to do władz kościelnych – tak nie będzie. Mówię o tym w dniu wielkiego święta naszej wiary, bo potrzeba nam także duchowej mobilizacji przeciwko tym różnorodnym zagrożeniom skierowanym przeciw nabytym, naturalnym i stanowionym prawom, przeciw temu, co Boże i święte" - stwierdził.

Zaapelował o obronę wartości chrześcijańskich. "Niech to będzie wierność aktywna, nie stroniąca od służby publicznej, brania odpowiedzialności za kształt polskiego życia społecznego, samorządowego, politycznego w perspektywie wyborów w maju i jesienią. Trzeba pamiętać, że władzy publicznej do pełnienia swej misji nie wystarczy tylko demokratyczny mandat, musi jej towarzyszyć zaangażowania na rzecz dobra wspólnego i muszą towarzyszyć mądre rozumne serca" - nadmienił.

W swojej homilii abp Głódź nawiązał też do trwającego w Polsce strajku nauczycieli.

"Dzisiaj w święto wielkanocne wsłuchujemy się w orędzie pokoju zmartwychwstałego Pana, kiedy Chrystus wzywa nas do jedności, wzniesienia się ponad podziały, eliminowania ich z życia rodzinnego i społecznego. Bo jakże inaczej można określić krzywdę, jaka spotkała młodzież szkolną, potraktowaną jako zakładnicy przez inicjującą strajk organizację nauczycielską. Nie stajemy po żadnej stronie. Ale trzeba mówić prawdę i stać po stronie prawdy. Skrzywdzono wrażliwość, idealizm, zaufanie ludzi młodych, dzieci i młodzieży" - ocenił.

Znaczenie pożaru w Notre Dame

Arcybiskup podzielił się też swoją refleksją na temat ostatniego pożaru katedry Notre Dame w Paryżu. Przyznał, że dobrze zna tę świątynię, ponieważ mieszkał w stolicy Francji przez dwa lata.

"Co oznaczał ten tragiczny pożar w sferze symbolicznej? Nasłuchaliśmy się komentarzy telewizyjnych, radiowych, w prasie i internecie. Czego był znakiem? Czy miał być ogniem ostatecznego unicestwienia tego pomnika świętości w sercu obojętnego, a bywa także wrogiego Chrystusowi Paryża? A może to był ogień oczyszczenia, zapowiedź duchowej przemiany, strząśnięcia pleśni niewiary, obojętności, życia bez bożej busoli, powrotu z manowców nihilizmu i libertynizmu ku Chrystusowi? I tak było, bo o to się modlił się lud i to młodzi ludzie. I gdyby to się nie stało w czasie pożaru policja by ich aresztowała na ulicy, bo modlitwa publiczna jest zabroniona od 1904 r., a świątynie wszystkie są upaństwowione" - mówił.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (39)
Abp Głódź skrytykował podczas mszy nauczycieli i społeczność LGBT
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 16 razy 8

  W nowoczesnym państwie, nie może być tak,

  żeby kościół, tfu, katolicki był finansowany przez państwo ! ! ! ! ! ! ! !

 • Pik- Aczu

  Oceniono 14 razy 8

  Na całe szczęście kiedyś (za 10,20 a może 50lat)kościół będzie niewiele znaczył w Polsce. Historii się nie odwróci. To co stało się we Francji, Włoszech, Hiszpanii czy ultrakatolickiej do niedawna Irlandii, przyjdzie i do nas. To tylko kwestia czasu. I żadne groźby flaszki głodzia w tym nie przeszkodzą. Amen

 • kotkluska2016

  Oceniono 15 razy 7

  przy polskich biskupach babcia klozetowa ze Swornychgaci wydaje się awangardą intelektualną, moralną i duchową

 • tadeusz.rysiakiewicz

  Oceniono 12 razy 6

  Ten katofaszysta powinien byc sprawiedliwie osadzony

 • pn-ski

  Oceniono 12 razy 6

  Myślę, ze już dosyć tego "trwałego trwania Kościoła z narodem", panie Głodź.
  Wystarczy tego ogłupiania narodu.

 • stas_3151

  Oceniono 5 razy 5

  Głodziu! Spalona katedra Notre Dame to sygnał od Boga że nie zgadza się z złem w kościele katolickim. Bóg nie tak wyobrażał sobie pracę zarządców wiary!
  Religia w szkołach to obraza intelektu polaków. To nie jest nauka ale manipulacja młodymi umysłami i wciskanie średnowiecznych bajek, zabobonów. Św. Mikołaj dla dorosłych. Wszystkie dzieci (podrośnięte) wiedzą że go nie ma ale czekają na paczki, bo za frajer (od rodziców) dostają prezenty - kto by tego nie chciał! Wam akurat na owieczkach nie zależy ale na statystykach (95% ochrzczonych a 22% wierzących) bo to pieniądze od rządu (za 95%)!!!

 • Oceniono 7 razy 5

  A dlaczego ten duchowny na zdjęciu ma taki rumieniec na twarzy?? Dziwna rzecz, podobnie wygląda Heniu no ten ze złomowiska co na pół etatu waży puszki, z tym tylko ,że nie jest i nie był księdzem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX