"Sąd nad Judaszem" w Pruchniku. Spalono kukłę Żyda

Kukła przedstawiająca Żyda była okładana kijami, następnie ją spalono. Mieszkańcy Pruchnika wrócili w ten sposób do starej świątecznej tradycji.

W ramach wydarzenia określonego jako “sąd nad Judaszem" w miejscowości Pruchnik zniszczono w piątek kukłę przedstawiającą Żyda. Najpierw zawieszono ją na latarni, później polecono dzieciom okładać ją kijami, następnie podpalono i wrzucono do rzeki.

Sytuację opisał “Ekspres Jarosławski”. Z relacji wynika, że “sąd nad Judaszem” zorganizowano tam pierwszy raz od 10 lat, prawdopodobnie w ramach oddolnej inicjatywy.

Razy wymierzane kukle mają być karą dla Judasza za zdradzenie Jezusa. Jak relacjonuje dziennikarz “Ekspresu”, kilka ciosów wymierzono też na prośbę jednego z mieszkańców “za to, że chcą odszkodowań od Polski”.

Wideo z podobnego wydarzenia,które miało miejsce w 2009 r. można znaleźć na YouTube. Przebieg jest taki sam.

 
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (26)
"Sąd nad Judaszem" w Pruchniku. Spalono kukłę Żyda
Zaloguj się
 • zorro318

  Oceniono 5 razy 5

  Wykreslic "Boska Komedie" z kanonu swiatowych dziel literatury,oglosic Dante Alighieri prekursorem antysemityzmu,
  parlament wloski musi przeprosic, rzad wloski zaplacic odszkodowanie na rzecz organizacji zydowskich a w rodzinnym miescie poety, Florencji, na koszt miasta, urzadzic muzem tolerancji, tolerancji oczywiscie, w rozumieniu GW. Powod? Na dnie IX, ostatniego kregu piekiel, w paszczy Lucyfera, Dante umiescil Judasza, ZYDA.
  Niedlugo redakcja wezmie "pod lupe" Bulhakowa i jego "Mistrza i Malgorzate", zachodza uzasadnione przeslanki,
  ze powiesc jest wybitnie antysemicka, Putin musi blagac o przebaczenie!

 • zorro318

  Oceniono 5 razy 5

  Gruba nadinerpretacja, bylo to spalenie Judasza, nie Zyda, i kazdy moze to zobaczyc na wlasne oczy.
  Zydzi maja identyczne misteria, w czasie swieta Purim, w ortodosyjnych synagogach stawiaja szubienice i wieszaja Hamana, Persa. tlukac go przy tym kijami, robia to od 3000 lat.

 • chewpaca

  Oceniono 6 razy 4

  Jezus był Judejczykiem a nie Żydem a z dzisiejszymi Żydami to jest potomkami Chazarów nic go nie łączy. Tak gwoli ścisłości.

 • rastablaster

  Oceniono 5 razy 3

  W polsce motłoch spalił kukłę Żyda, w Palestynie żydowscy koloniści całopalą Palestynę i jej ludność tubylczą. Oburzenie HASBARY FM to hipokryzja. Nie wierzę wam.

 • quaga

  Oceniono 2 razy 2

  Wielki udział w kształtowaniu się polskiego antysemityzmu miała propinacja. Właśnie minęło dokładnie 130 lat od zniesienia propinacji w Galicji. Stało się 22 kwietnia 1889 roku.

 • miloz1

  Oceniono 6 razy 2

  Wszystkich uczestników do paki! Natychmiast! Dobrze, że są jeszcze tacy światli ludzie jak Jan Artymowski, który całemu światu pokaże i w języku angielskim poinformuje, że antysemityzm w Polsce kwitnie. Niech świat o tym nieustannie pamięta.

 • Adam Feret

  Oceniono 8 razy 2

  Judasz był zdrajcą Jezusa. A narodowość Onego nie ma znaczenia. To palenie zdrajcy a nie żyda... Koniec kropka... PS. Co ci żydzi tacy wrażliwi...? Czyżby coś mieli na sumieniu...?

 • endrju1521

  Oceniono 7 razy 1

  Judasz był Żydem i Jezus też był Żydem,

  dobrze więc, że się nie pomylili, kogo bić,

  bo przestępca, nie zawsze bije tego winnego...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX