Co z maturami? DGP: Rząd ma gotowy projekt, który ma ułatwić klasyfikację uczniów

Międzyszkolny Komitet Strajkowy zdecydował, że strajkujące szkoły będą klasyfikować uczniów do egzaminu dojrzałości. Gdyby nie wszystkie placówki posłuchały, rząd chce zmienić przepisy - podał w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Informację potwierdził szef KPRM Michał Dworczyk.
Zobacz wideo

Rząd ma gotowy projekt zmian w prawie, które mają sprawić, że nie będzie kłopotu z kwalifikacją tegorocznych maturzystów do egzaminu - dowiedział się "DGP". "Możliwe, że zostaną uchwalone na jutrzejszym posiedzeniu Sejmu. Wszystko zależy od tego, czy rząd uzna, że część matur jest zagrożona" - informuje gazeta.

Według dziennika zmiana ma dotyczyć głównie prawa do kwalifikacji uczniów do matury. "W tym celu należałoby zmienić ustawę o systemie oświaty oraz prawo oświatowe w zakresie kompetencji i uprawnień dyrektora i rad pedagogicznych" - wskazuje dziennik.

Nowe uprawnienia dyrektora

Zgodnie z proponowaną zmianą, dyrektorowi szkoły w wyjątkowych sytuacjach przekazane zostałyby uprawnienia do klasyfikacji czy dopuszczenia do matury. "Obecnie to kompetencja rady pedagogicznej. Jej zebrania odbywają się zgodnie z ustalonym regulaminem i zachowaniem zasady podejmowania uchwał zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków" - podaje "DGP".

"Mamy się poddać dyktatowi? Zagrożenie co prawda dotyczy kilku procent szkół, ale gdyby się to zmaterializowało, to jaka byłaby sytuacja tych dzieci, które do matury nie przystąpią. Dlatego musimy działać" - mówi dziennikowi osoba z rządu.

Informację "DGP" potwierdził w środę rano w TVP szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. - Żeby zakończyć ten stan niepewności i przeciąć wszystkie wątpliwości, ostatecznie we wtorek premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłożeniu na dzisiejszej Radzie Ministrów specjalnej nowelizacji prawa oświatowego, która pozwoli na to, aby wszystkie matury odbyły się, aby wszyscy maturzyści przystąpili do egzaminów, a potem mogli - jeśli będzie taka ich wola - wstępować na studia wyższe - oświadczył Dworczyk.

Jak zapowiedział szef KPRM, w środę o godz. 15 rozpocznie się posiedzenie Rady Ministrów i rząd w pierwszej części posiedzenia będzie rozpatrywał złożony przez premiera projekt. - Pierwsza część będzie dostępna dla mediów, dlatego wszyscy od pana premiera będą mogli się dowiedzieć, jak precyzyjnie te zmiany będą wyglądały - dodał.

Strajk trwa

Środa to 17. dzień ogólnopolskiego strajku nauczycieli. We wtorek odbyła się manifestacja przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej, w której wzięło udział kilka tysięcy nauczycieli. Po niej odbyło się też posiedzenie prezydium Związku Nauczycielstwa Polskiego, po którym poinformowano, że strajk "nadal trwa".

Jednocześnie ZNP podał też, iż nie weźmie udziału w zapowiedzianym na piątek okrągłym stole w sprawie przyszłości edukacji.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zaproponował, aby dyskusje w ramach okrągłego stołu odbyły się w czterech obszarach: uczniowie, nauczyciele, jakość edukacji i "nowoczesna szkoła".

Również we wtorek Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy zaapelował do nauczycieli, by wzięli udział w radach pedagogicznych i klasyfikowali uczniów klas maturalnych. Klasyfikacja jest niezbędna, aby mogli oni przystąpić do matur, które ruszają już 6 maja.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (5)
Co z maturami? Rząd ma gotowy projekt, który ma ułatwić klasyfikację uczniów
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 1 raz 1

  Rządzący faszyści, mają recepty na wszystko...

 • endrju1521

  0

  Chyba wczoraj film mi się urwał i przespałem

  wprowadzenie stanu wyjątkowego...

  O takim ustawodawstwie jakie wprowadzają rządzący faszyści

  w demokratycznym państwie, członku UE, jeszcze nie słyszałem.

 • marudna.maruda

  Oceniono 2 razy 0

  To jeden krok, żeby upupić nauczycieli i pogłaskać elektorat. A drugi- przebieg matur, jak rząd proponuje rozwiązać? Misiewiczom da się zarobić za pracę w komisjach maturalnych i oczywiście jako te dobre komisje "zdadzą" wszystkich na celująco? A na studia losowanie biletów na stadionie narodowym?

 • Oceniono 4 razy 0

  Widze że najlepszym rozwiazaniem jest zmiana prawa....ludzie dążymy do absurdu coś nie tak...i zmieniamy prawo.do czego to doprowadzi ten kraj ????

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy -1

  Strajkujta ino klasyfikujta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX