Strajk nauczycieli. "Anna Zalewska - czerwona kreska". W Warszawie manifestują nauczyciele

Nauczyciele kolejny dzień manifestują w Warszawie. Dotarli pod Sejm, gdzie na chwilę zamilkli - była to minuta ciszy dla polskiej edukacji. "Panie premierze, nie będziemy pracować za miskę ryżu" - skandowali przed budynkiem Kancelarii Premiera.
Zobacz wideo

"Ministerstwo Kompromitacji Narodowej", "Niech zamknięte szkoły otworzą ludziom oczy" i "Anna Zalewska - czerwona kreska!" - takie hasła można dziś usłyszeć i przeczytać na kolejnej demonstracji nauczycieli w Warszawie. Uczestnicy przemarszu niosą też transparenty:  "Bez szacunku i pieniędzy edukacja tonie w nędzy", "Nauczyciel czy obsługa - wszyscy myślimy o długach", czy "Niech zamknięte szkoły otworzą ludziom oczy".

W środę (24 kwietnia) nauczyciele zebrali się na Rondzie Dmowskiego w centrum Warszawy, by upomnieć się o podwyżki pensji i zmiany w szkolnictwie. Następnie przemaszerowali przed Sejm, potem udadzą się przed Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Idąc przed Sejm, liderzy przemarszu wołali, że choć nauczycieli jest w Polsce nieco ponad pół miliona, to mają oni rodziny, a to już stanowi wielką siłę, także wyborczą. Wzywali, by pamiętać o tym także przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 26 maja. Przed Sejmem nauczyciele na chwilę zamilkli - była to minuta ciszy dla polskiej edukacji.

Nauczyciele mówią też, że nie straszne im ewentualne wydłużenie roku szkolnego. - Który rodzic przyśle dzieci w wakacje do szkoły? Czas pokaże, nie możemy nic wyrokować. Ale jeśli będzie taka potrzeba to i my przyjdziemy do szkoły. Możemy strajkować i w wakacje - przekonywali. 

Przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów skandowali: "Panie premierze, nie będziemy pracować za miskę ryżu". To nawiązanie do słynnej wypowiedzi premiera, utrwalonej na jednej z taśm z podsłuchów nagrywanych w warszawskich restauracjach.

Ogólnopolska Manifestacja dla Szkoły została zorganizowana przez Komitet Strajkowy przy Szkole Podstawowej Specjalnej nr 177 w Warszawie. Rozpoczęła się o 9 przy Rondzie Dmowskiego. Na trasie przemarszu mogą być utrudnienia w ruchu.

Organizatorzy zapowiadają, że podczas demonstracji swoje postulaty dotyczące edukacji będą przedstawiać przedstawiciele różnych środowisk, m.in. nauczyciele, rodzice, uczniowie, reprezentanci ZNP oraz artyści.

W zapowiedzi wydarzenia wskazywano, że uczestnicy będą postulować m.in. "odchudzenie" podstawy programowej, zmniejszenie obciążeń biurokratycznych, przywrócenie prestiżu zawodu nauczyciela, godne warunki pracy oraz dofinansowanie samorządowej oświaty. Protestujący zapewniają, że są otwarci na dialog o przyszłości szkolnictwa w Polsce.

Sławomir Broniarz o pomyśle rządu na ominięcie kłopotów dotyczących matur: To psucie prawa

Strajk nauczycieli. Sławomir Broniarz krytycznie o propozycji rządu związanej z maturami

Szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów Michał Dworczyk zapowiedział w środę, że premier Mateusz Morawiecki przedstawi specjalny projekt na dzisiejszej Radzie Ministrów. Ma to pozwolić na to, aby wszyscy maturzyści przystąpili do egzaminów.

Szef ZNP Sławomir Broniarz krytycznie odniósł się do planowanej przez rząd nowelizacji prawa oświatowego. Stwierdził, że będzie to "psucie prawa". - To, że można zmienić bardzo ważne ustawy w ciągu czterech godzin, to myśmy się już do tego przyzwyczaili - stwierdził.

- Psucie prawa ad hoc, dla doraźnych korzyści powoduje, że to jest fatalna lekcja wychowawcza dla nas wszystkich. To pokazuje, że większość parlamentarna jest w stanie zrobić z każdą ustawą to, co jej się zamarzy - skomentował Sławomir Broniarz.

Początek posiedzenia Rady Ministrów planowany jest na godzinę 15.

Strajk nauczycieli. Związkowcy nie wezmą udziału w okrągłym stole

Od 8 kwietnia tego roku trwa ogólnopolski strajk nauczycieli organizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności.

W piątek 26 kwietnia na Stadionie PGE Narodowym ma się odbyć "okrągły stół" w sprawie oświaty. Premier Mateusz Morawiecki do udziału w nim zaprosił rodziców, ekspertów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli, związkowców i opozycję.

Związkowcy odrzucili jednak propozycję takiego spotkania. - Wobec bardzo nieznanej, niejasnej i zupełnie nam niewyjaśnionej formuły dotyczącej obrad okrągłego stołu (...) kierownictwo Związku Nauczycielstwa Polskiego nie weźmie udziału w tych obradach. Zdecydowanie bliższa nam jest formuła, którą związek zainicjował w 2008 r. i wspólnie z prezydentem Kaczyńskim ją przeprowadził - powiedział Sławomir Broniarz po spotkaniu Prezydium Rady Dialogu Społecznego.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM