RCB ostrzega przed silnym wiatrem. Ponad 4 tysiące odbiorców jest bez prądu

Do wieczora, najsilniejszy wiatr spodziewany jest na Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazurach, Podlasiu i Mazowszu. Osiągnie tam prędkość do 80 km/h. Po wtorkowych wichurach prądu pozbawionych jest ponad 4 tysiące odbiorców.
Zobacz wideo

Dla północno-wschodniej części kraju Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Alerty pierwszego stopnia RCB (najniższego w trzystopniowej skali) obowiązują na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Kujawach, na Podlasiu oraz na Mazowszu. 

Silny wiatr. Bez prądu ponad 4 tysiące gospodarstw

Po wtorkowych wichurach ponad 4 tysiące odbiorców pozbawionych jest prądu. Według danych RCB na godz. 6 najwięcej problemów jest na Mazowszu, gdzie bez energii elektrycznej pozostaje ok. 2 800 gospodarstw, a także w Kujawsko-Pomorskiem (800), na Pomorzu (360), w Lubuskiem (200) i na Pomorzu Zachodnim (100). "Trwają prace naprawcze" - zapewnił wicedyrektor Centrum Grzegorz Świszcz na Twitterze.

Jak poinformował rzecznik KG PSP st. bryg. Paweł Fr±tczak, we wtorek do skutków silnego wiatru strażacy wyjeżdżali ponad 2 tys. razy. Najwięcej zdarzeń miało miejsce na Mazowszu - 566, w Kujawsko-Pomorskiem - 364, i na Pomorzu - 234.

Pyły znad Sahary nad Polską. Klimatolog: Odczujemy ich obecność

Zniszczenia wyrządzone przez wiatr to m.in. 396 uszkodzonych budynków, w tym 281 mieszkalnych, tysiące połamanych drzew, które tarasowały drogi i szlaki kolejowe, oraz uszkodzone billboardy reklamowe. We wtorek ze względu na silny wiatr rannych zostało dwóch kierowców - w Przechlewie na Pomorzu i w Nidzicy na Warmii i Mazurach.

Ponadto w wyniku zerwanych przez wiatr linii energetycznych doszło do co najmniej dwóch pożarów w lasach w województwach łódzkim i zachodniopomorskim. We Włodzimierzowie w Łódzkiem podczas akcji ranny został strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM