"Sytuacja jest krytyczna". Zagrożenie pożarowe w lasach w całej Polsce. RCB ostrzega, strażacy apelują

W kwietniu strażacy gasili 3200 pożarów lasów. W całym 2018 roku brali udział w 9000 akcji gaszenia lasów. - Sytuacja jest krytyczna. Można powiedzieć, że jest katastrofalna. Przypomina najgorętsze okresu letniego - mówi Paweł Frątczak z Państwowej Straży Pożarnej. Specjalne ostrzeżenie wydało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Zobacz wideo

Tylko w minioną środę strażacy odnotowali ponad 260 pożarów lasów, najwięcej 84 w województwie mazowieckim. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed zagrożeniem pożarowym w lasach w całej Polsce. " Jest bardzo sucho, a najczęstszymi przyczynami pożarów lasów jest nieostrożność osób dorosłych – papierosy, zapałki. Ogień w takich warunkach rozprzestrzenia się błyskawicznie" – czytamy na Twitterze RCB. 

Susza w całej Polsce. Większość pożarów z winy człowieka

Od początku kwietnia strażacy gasili blisko 3200 pożarów w lesie. W niektórych miejscach nadal trwa dogaszanie tych, które wybuchnęły dwa dni temu. 
3200 wyjazdów do pożarów lasów może niewiele mówić, dopóki nie porównamy tego z innymi liczbami. Na przykład z zeszłym rokiem. Całym ubiegłym rokiem. - Sytuacja jest krytyczna. Można powiedzieć, że jest katastrofalna. Przypomina najgorętsze okresu letniego. W całym roku ubiegłym wyjeżdżaliśmy do niespełna 9000 pożarów w lasach - mówi Paweł Frątczak z Państwowej Straży Pożarnej.

Eksperci nie mają złudzeń: w Polsce za 9 na 10 pożarów lasu odpowiada człowiek. Dlatego samochody warto trzymać z dala od wysuszonego podłoża - i uważać na każde szkło, każdy plastik, każdego papierosa. Bo choć o pożar coraz łatwiej, to o wodę - wręcz przeciwnie.

Susza w całej Polsce. Prognoza pogody na czwartek i piątek

Prognozy pogody na najbliższe dwa dni nie przewidują rychłej poprawy sytuacji. W czwartek na południowym zachodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze umiarkowane, okresami duże i tu miejscami wystąpią przelotne opady deszczu. Na Pomorzu, Mazurach i Podlasiu możliwe burze. Temperatura maksymalna od 20 st.C do 23 st.C na Podlasiu, Podkarpaciu i Pomorzu Zachodnim, od 24 st.C do 27 st.C na pozostałym obszarze, chłodniej tylko na Półwyspie Helskim - około 15 st.C i na Podhalu - około 18 st.C.

W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami, głównie na zachodzie kraju, wzrastające do dużego. Z wyjątkiem centrum i południa kraju przelotne opady deszczu, po południu na północnym zachodzie oraz na krańcach wschodnich możliwe burze. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz - do 15 mm na Ziemi Lubuskiej. Temperatura maksymalna od 22 st.C nad morzem i 24 st.C na północy oraz Podkarpaciu do 27 st.C w centrum i 29 st.C na południowym zachodzie.

Susza w całek Polsce. Deszcze mają przyjść w weekend

Na pogodę narzekają rolnicy. Mało opadów, susza może skończyć się słabymi zbiorami. Jak relacjonuje reporterka TOK FM, rolnicy w województwa kujawsko-pomorskiego boją się kolejnego roku z ogromnymi stratami w uprawie zbóż i rzepaku.

Meteorolodzy dopiero na weekend opady deszczu w całym kraju, które mogą potrwać nawet do wtorku.

Susza w całej Polsce. Zamiecie pyłowe i upalne lato

A skutki tego, do czego może doprowadzić susza, obserwowaliśmy w tym tygodniu. We wtorek w wielu rejonach Polski doszło do zamieci pyłowych, silny wiatr wzbijał tumany suchej ziemi znad wysuszonych pól uprawnych. Dochodziło do wypadków na drogach. Sytuacji nie pomaga też pył znad Sahary, który we wtorek dotarł nad Polskę.

Jak ostrzegał w środę w TOK FM Piotr Djaków z IMGW, przedłużająca się susza może mieć też inne skutki. -  Istnieje ryzyko, że latem możemy mieć do czynienia z silną falą upałów. Przesuszona gleba na dużych połaciach terenu sprzyja powstawaniu układów wyżowych. Działa to na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Mieliśmy do czynienia z tym w zeszłym roku, okres suchy przedłużył się z wiosny nawet na jesień. W listopadzie temperatury sięgały miejscami 25 stopni - mówił ekspert.

DOSTĘP PREMIUM