Politycy o zawieszeniu strajku nauczycieli: trudna decyzja, należy ją docenić

Politycy w Sejmie pozytywnie oceniają decyzję Związku Nauczycielstwa Polskiego o zawieszeniu ogólnopolskiego strajku nauczycieli. - Pokazali klasę i odpowiedzialność - mówiła była premier Ewa Kopacz.
Zobacz wideo

Szef ZNP Sławomir Broniarz ogłosił w czwartek, że strajk nauczycieli od soboty 27 kwietnia zostaje zawieszony. Jak mówił, to wyraz odpowiedzialności za uczniów, by mogli przystąpić do matury. Według Broniarza, Związek daje rządowi "czas do września", by przedstawił propozycje dla nauczycieli.

Decyzja ZNP jest szeroko komentowana przez polityków. Była premier Ewa Kopacz oceniła, że związkowcy "pokazali klasę i odpowiedzialność". - Powiedzieli: nam chodzi o uczniów, oni mają zdać te matury, chcemy spokoju ich rodziców, by się nie stresowali i nie denerwowali - podkreślała w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Jak zaznaczyła, czwartkowa decyzja na pewno nie była łatwa. - Wiemy, że w tym związku [ZNP] są tacy, którzy jednak, mimo wszystko, twardo obstają przy tym, żeby kontynuować ten strajk - podkreśliła Kopacz.

W podobnym tonie wypowiedziała się szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. - Myślę, że przyświecała nauczycielom troska o uczniów - powiedziała. - Nauczyciele zachowali się odpowiedzialnie. Przełożenie tego strajku na wrzesień da czas rządowi na poważne zajęcie się problemami nauczycieli - dodała.

Lubnauer zaapelowała też do premiera Mateusza Morawieckiego, aby zawiesił planowany na piątek okrągły stół w sprawie edukacji i "zajął się poważnymi rozmowami w ramach dialogu społecznego". - Nauczyciele potrzebują konkretnych rozwiązań, a nie hucpy na potrzeby PR-owe - stwierdziła przewodnicząca Nowoczesnej.

"Nauczyciele wykazali się roztropnością"

- Jeżeli rząd nie ma roztropności w sobie, to dzisiaj roztropnością wykazują się nauczyciele, choć są słabszą stroną - skomentował z kolei lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego, zawieszenie strajku to trudna decyzja, którą należy docenić.

Również Paweł Kukiz w rozmowie z PAP ocenił decyzję ZNP jako słuszną. - Tyle tylko, że ona powinna być ogłoszona przede wszystkim przez reprezentacje nauczycieli będących poza związkami zawodowymi - podkreślił.

W ocenie lidera Kukiz'15, ZNP nie miało wyjścia i dołączyło się do stanowiska Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego, który apelował i rekomendował nauczycielom przeprowadzenie rad klasyfikacyjnych. Kukiz przyznał ponadto, że "decyzja została podjęta w interesie maturzystów".

Wcześniej o zawieszeniu strajku wypowiadał się też premier Mateusz Morawiecki, który powiedział, że "przyjął tę decyzję z satysfakcją". Z kolei wicepremier Beata Szydło podziękowała związkowcom i zaapelowała, aby w piątek wzięli udział w obradach okrągłego stołu. 

18. dzień strajku

Ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych rozpoczął się 8 kwietnia. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. Nauczyciele domagali  się podwyżki wynagrodzenia zasadniczego - początkowo o 1000 zł brutto, lecz z czasem zeszli do 30 proc. podwyżki rozłożonej na trzy raty po 10 proc.

Rząd zaproponował z kolei nauczycielom 9  proc. podwyżki we wrześniu 2019 roku, skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmiana w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji. 

W piątek na Stadionie Narodowym mają rozpocząć się obrady okrągłego stołu o edukacji. Rozmowy mają się odbywać w czterech obszarach: uczniowie, nauczyciele, jakość edukacji i "nowoczesna szkoła". ZNP i FZZ zapowiedziały, że nie wezmą w nich udziału.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM