Strajk może być odwieszony w każdej chwili. "To jest przekaz, który skierowaliśmy do premiera"

- Strajk możemy odwiesić w każdym momencie. Zaproponowaliśmy dzisiaj stronie rządowej pakiet zmian pod hasłem "Szkoła na szóstkę" i dajemy rządowi czas do września na jego realizację - mówiła w TOK FM rzecznika ZNP Magdalena Kaszulanis.
Zobacz wideo

Związek Nauczycielstwa Polskiego podjął decyzję o zawieszeniu ogólnopolskiego strajku nauczycieli od soboty 27 kwietnia. - Zawieszamy strajk, ale nie kończymy. Powiem więcej, od dziś wchodzimy w nowy etap, który będzie o wiele trudniejszy - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej Sławomir Broniarz.

Przewodniczący ZNP zapowiedział, że związek nie podpisze porozumienia z rządem. - Nie składamy broni. Nie przystąpimy do fasadowych negocjacji zorganizowanych przez rząd - mówił Sławomir Broniarz podkreślił, że nauczyciele dają premierowi Morawieckiemu czas do września.

Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego, tłumaczyła w TOK FM z czego wynikała podjęta przez prezydium ZNP decyzja. 

 - To największy strajk od 1993, który trwa trzeci tydzień, do którego przystąpiło pół miliona nauczycieli i pracowników oświaty. Te rozmowy z rządem nie posunęły się ani o krok. Z drugiej strony mamy ścianę i bardzo niebezpieczne propozycje (nowelizacja dot. przeprowadzenia matur - red) , które właśnie dzisiaj w ekspresowym tempie przeszły przesz Sejm - mówiła w rozmowie z Pawłem Sulikiem. 

Politycy o zawieszeniu strajku nauczycieli: trudna decyzja, należy ją docenić

Podkreśliła, że ZNP zawiesza strajk, ale nie kończy protestu. - Te 18 strajkowych dni pokazały, że można się zorganizować, przeciwstawić się wspólnie rządowej propagandzie i nie godzić się na te fatalne warunki dla nauczycieli, uczniów i rodziców - tłumaczyła. - Można go odwiesić w każdym momencie. Cały czas pozostajemy w sporze zbiorowym i możemy do strajku wrócić - dodała.

Strajk nauczycieli. Co zobaczymy 1 września?

Magdalena Kaszulanis wyjaśniła, że jeśli rząd nie zareaguje na propozycję reformy edukacji, którą przygotują nauczyciele, rodzice i eksperci  podczas okrągłego stołu, który ZNP chce zorganizować w czerwcu, wówczas strajk może zostać odwieszony. 

Zalewska dziękuje Broniarzowi za zawieszenia strajku. Premier przyjmuje decyzję nauczycieli "z satysfakcją"

- To jest przekaz, który dzisiaj skierowaliśmy do pana premiera. Zabieramy się z różnymi środowiskami, z nauczycielami, rodzicami i ekspertami do pracy i prosimy, żeby rząd również zabrał się do pracy i był przygotowany na nasze propozycje. Ten strajk  może być odwieszony w każdym momencie, na przykład we wrześniu - podkreśliła.

Strajk nauczycieli. Skąd decyzja o jego przerwaniu?

Prowadzący audycję Paweł Sulik pytał, czy gdyby nie nowelizacja prawa oświatowego, które przyjął dzisiaj Sejm (umożliwiająca klasyfikację uczniów przez dyrektorów szkół, nauczycieli wyznaczonych przez nich lub przez samorządowców) strajk trwałby nadal. 

- Strajk mógłby trwać nadal, ale my, nauczyciele, wzięliśmy dzisiaj odpowiedzialność za to psucie prawa, którego autorem jest rząd - stwierdziła rzeczniczka ZNP.

Tłumaczyła, że zawieszenie strajku oznacza, iż trwa on do północy 26 kwietnia. W poniedziałek zaś w szkołach, które weszły w spór zbiorowy, pracownicy i nauczyciele wrócą do pracy. 

Dodała, że nauczyciele pozostają w sporze zbiorowym, dlatego akcja protestacyjna trwa nadal. - Strajk możemy odwiesić w każdym momencie. Zaproponowaliśmy dzisiaj stronie rządowej pakiet zmian pod hasłem "Szkoła na szóstkę" i dajemy rządowi czas do września na jego realizację - zaznaczyła. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • o rozgoryczeniu nauczycieli decyzją ZNP;
  • jak ZNP pomoże nauczycielom, których pensje będą potrącone;
  • o okrągłym stole, który w czerwcu chce zorganizować ZNP; 
  • czym jest pakiet "Szkoła na szóstkę"?

DOSTĘP PREMIUM