Czekacie na truskawki? Susza dała się owocom mocno we znaki, a to oznacza kłopoty

Susza daje się we znaki rolnikom w całej Polsce. - Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że truskawki będą droższe - ostrzegał w TOK FM prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Zobacz wideo

Rolnicy w całym kraju wypatrują deszczu. Są regiony, na przykład kujawsko-pomorskie, gdzie od kilku tygodni nie spadła ani jedna kropla. - Susza to duży powód do niepokoju zarówno dla rolników, jak i dla konsumentów. Aczkolwiek informacje o stratach i wysokich cenach są jeszcze teraz przedwczesne – mówił w magazynie EKG TOK FM prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Zobacz koniecznie: "Sytuacja jest krytyczna". Zagrożenie pożarowe w lasach w całej Polsce. RCB ostrzega, strażacy apelują

Ale już można być pewnym, że pogoda negatywnie wpłynie na zbiory jednego z najpopularniejszych owoców. - Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że truskawki będą droższe i będzie ich mniej. Mają płytki system korzeniowy, stąd problem z pozyskaniem wody – wyjaśnił prof. Kowalski w rozmowie z Maciejem Głogowskim.

Tegoroczna sytuacja będzie więc zupełnie inna niż przed rokiem. Wtedy już na początku maja owoców było bardzo dużo, a rolnicy narzekali, że nie mają pracowników do zbierania. I truskawki zgniją na polach.

W tym roku na rynku może być mniej jabłek. - Jednak to nie wynika z bieżącej sytuacji. W wielu rejonach drzewa ucierpiały z powodu niedawnych przymrozków – podkreślił dyrektor IERiGŻ.

W przypadku innych produktów roślinnych na razie trudno postawić jasną diagnozę. - Przyroda potrafi czynić cuda. Padający kapuśniak przez jakiś czas może zupełnie odmienić sytuację – dodał prof. Kowalski.

"Bilans wody na poziomie Egiptu"

Profesor Kowalski wyjaśniał, że niedobory wody to jeden z głównych problemów polskiego rolnictwa, o którym bardzo rzadko się wspomina. - Bilans wody (zestawienie tego, co spadnie z nieba, z tym co odpływa) mamy jeden z najgorszych w Europie. Jesteśmy na poziomie Egiptu, który kojarzy się z suchym klimatem – stwierdził  ekspert. I podkreślił, że do tej pory nie słychać nic o planach poprawy sytuacji.

Gość TOK FM uważa, że Polska potrzebuje "mapy drogowej rozwoju melioracji". - To nie może być tak, że w jednej wsi się coś zrobi. Potrzeba zbiorników dużej i małej retencji, to musi być system, który będzie zatrzymywał wodę, gdy będzie jej za dużo – wyjaśniał.

Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk zapewniał, że jeszcze w tym roku rząd przyjmie taki wieloletni plan. Jak podkreślił - po latach zaniedbań.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Susza w Polsce. Truskawek będzie mniej i będą droższe
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 2 razy 2

  Rolniku - dla rządu susza jest nieważna. Ważny jest twój głos na wyborach. A ten zapewni im Ojciec Tadeusz ...

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 2 razy 2

  to może zamiast wypatrywać deszczu rolnicy zainwestują w systemy dostarczania wody do upraw. A nie jak 500 lat temu - Bóg dał, Bóg wziął!

 • kataryniarski

  Oceniono 6 razy 2

  Jak co roku. Jak nie susza, to za mokro...

 • masterplg

  0

  Nosz cholera jasna!
  Dobre 7 tysięcy lat doświadczenia ludzkości z rolnictwem, cywilizacje, które ogarniały nawadnianie upraw na pustyniach i takie które wymuszały by woda "płynęła pod górę", poniemieckie systemy irygacyjne działające do lat sześćdziesiątych na ziemiach odzyskanych, technologie uprawy roślin w przestrzeni kosmicznej i na Marsie.
  Polska XXI wiek: ło Panie susza, płole siuchuteńkie bo od czech tygłodni ni padalo.
  Dobrze, że chociaż te dopłaty z Uni bo by rolnik nie miał co do garnka włożyć.

 • przemo_opole

  0

  Zaczyna się budowanie legendy pod wysokie ceny owoców. Susza to może dotknąć rolnika uprawiającego rzepak, pszenicę czy buraki.
  Truskawki to stosunkowo mały i łatwy do nawadniania areał. Jak nie posiejesz to nie zbierzesz...

 • six_a

  Oceniono 2 razy 0

  błe.

 • facio60

  Oceniono 2 razy 0

  O suszy, że będzie i że będzie coraz gorzej w tym względzie, było wiadomo już od kilku lat, conajmniej.
  A wy, tłuczecie tu pianę w sprawach kukieł, jakiś walk pomiędzy PO i PiS, kto tak coś powiedział i tym podobne bzdety. Ja wiem, że wasze dyżurne autorytety, także redakcyjne, nie dostrzegają najistotniejszych problemów jakie stoją przed nami, ale na litość boską: jak nie umiecie, to popatrzcie co piszą choćby inne media na tzw zachodzie. Tam temat braku wody od dawna stoi na tapecie. I jak się nie zreflektujemy, to ten problem przyćmi każdy inny, zwłaszcza jak odkręcicie pewnego pięknego dnia kurek z wodą a woda będzie tylko kapać. Nie wymyjecie swoich pięknych i drogich limuzyn.

 • bellum-omnium-contra-omnes

  Oceniono 3 razy -1

  Susza dała się owocom mocno we znaki, a to oznacza kłopoty - na targu kosztują 6,90 zł za kg i od lat nie były o tej porze tak tanie.

  Kłopoty to macie wy z oceną obiektywnej rzeczywistości Polski.
  Takoż z tym, że w Egipcie z powodu temperatur paruje niebotycznie więcej wody niż w Polsce a reszta jest zagospodarowywana nie przez 38 lecz przez 80 milionów ludzi. To są różne światy, i tylko absolutny debil jest w stanie te odległe kwestie położyć obok siebie by dokonywać porównań.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX