Okrągły stół na Narodowym ws. oświaty rusza już dziś. Coraz dłuższa lista nieobecnych
Obrady odbędą się na Stadionie Narodowym. Dyskusja ma koncentrować się wokół czterech zasadniczych obszarów: uczeń, nauczyciel, jakość edukacji oraz nowoczesna szkoła. Całość ma rozpocząć przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremier Beaty Szydło. Zaplanowane są też wystąpienia nauczycieli, przedstawicieli organów prowadzących, uczniów i rodziców, ekspertów edukacyjnych oraz polityków.
Po wystąpieniach nastąpić ma podział na podstoliki. Ich prace będą koordynowali wiceministrowie edukacji narodowej: Marzena Machałek - kwestie związane z "jakością edukacji", Maciej Kopeć - zagadnienie "nauczyciel w systemie edukacji", Marcin Ociepa zajmie się tematem "nowoczesnej szkoły", a Piotr Müller pracami związanymi z "uczniem w systemie edukacji".
- Pewnie będziemy musieli poświęcić na to nieco więcej czasu, więc dokładny harmonogram prac okrągłego stołu zostanie wypracowany już w trakcie tych pierwszych spotkań, podobnie zresztą jak i zakres tematyczny, jakim uczestnicy obrad będą się zajmować - mówił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
Piątkowe rozmowy mają potrwać do około godziny 18.
Długa lista nieobecnych
Związek Nauczycielstwa Polskiego od dawna deklarował, że w obradach nie weźmie udziału. Jak mówił szef ZNP Sławomir Broniarz, przygotowują oni swój okrągły stół edukacyjny, który ma odbyć się w czerwcu. Na Stadionie Narodowym nie będzie też Forum Związków Zawodowych. Ich zdaniem, w takiej formule o stanie polskiej edukacji dyskutować się nie da.
Na rozmowy przyjdą za to przedstawiciele Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". W środę poinformowali, że wezmą udział w obradach w charakterze obserwatorów.
Nie pojawi się za to opozycja, która zwołanie takich rozmów kilka lat po - jak mówią politycy - "deformie edukacji" nazywa hucpą. Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer apelowała do premiera Morawieckiego, aby zawiesił obrady i "zajął się poważnymi rozmowami w ramach dialogu społecznego". - Nauczyciele potrzebują konkretnych rozwiązań, a nie hucpy na potrzeby PR-owe - przekonywała.
Platforma Obywatelska, choć początkowo deklarowała udział w rozmowach, ostatecznie zmieniła zdanie. - W takiej sytuacji, kiedy dochodzi do politycznej demonstracji o upokarzania nauczycieli to nasze miejsce i nasze emocje powinni być po stronie tych, którzy są przez władze upokarzani - tłumaczył szef partii Grzegorz Schetyna.
Na Narodowym zabraknie także Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, bo ta - jak czytamy w liście otwartym do premiera - nie dostała zaproszenia.
O tym, że nie wezmą udziału w okrągłym stole poinformowały również: Związek Nauczycielstwa Polskiego i Wolny Związek Zawodowy "Solidarność - Oświata" należący do FZZ, a także Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty (stowarzyszenie dyrektorów, wizytatorów, pracowników oświaty zajmujących się zarządzaniem oświatą).
Szef KPRM: weźmie udział 80 osób
Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że w okrągłym stole weźmie udział około 80 osób. Nie wymienił jednak, kto się wśród nich konkretnie znajdzie. Wyliczył jedynie, do kogo wysłano zaproszenia.
- Podzieliliśmy uczestników na środowiska, które uważamy, że muszą być w ogólnopolskiej debacie na temat przyszłości oświaty w Polsce reprezentowane - mówił.
Jak mówił w piątek rano w Polsat News wicepremier Jarosław Gowin, obrady to "początek cyklu, który powinien trwać wiele miesięcy". Przyznał, że żałuje, iż dwa z trzech głównych związków zawodowych odmówiły dialogu, ale podkreślił, że w obradach okrągłego stołu wezmą udział przedstawiciele środowiska nauczycielskiego, samorządowcy, rodzice.
Przypomnijmy, w czwartek prezydium ZNP ogłosiło, że zawiesza ogólnopolski strajk nauczycieli - od soboty 27 kwietnia. Od poniedziałku uczniowie powinni wrócić do szkół. ZNP zastrzega jednak, że protestu nie kończy. Chce wrócić do niego we wrześniu, w nowej formule.
-
Iga Świątek wygrała z Łesią Curenko. Ukrainka skreczowała. Polka w kolejnej rundzie French Open
-
TSUE wydał wyrok w sprawie o reformę polskiego sądownictwa
-
Wyrok TSUE miażdży PiS-owską reformę sądownictwa. "Znów mogą czekać nas kary"
-
"Widać dygocik". Władza przestraszyła się marszu 4 czerwca? "Wyrażają pogardę dla Polaków"
-
Marsz 4 czerwca. Przedsiębiorczyni z Łomży o hejcie po spotkaniu z Tuskiem. "Mojej córce grożono gwałtem"
- Wyniki Lotto 5.06.2023, poniedziałek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]
- Tragedia na zalewie w Skierniewicach. Z wody wyciągniętą martwą 12-latkę
- Ceny w maju przestały rosnąć. "To początek powrotu do inflacyjnej normalności?"
- Poszła popływać w Wiśle i już nie wypłynęła. Trwają poszukiwania młodej kobiety
- "Weaknesses" - jak sprytnie mówić o swoich słabościach