Wawrykiewicz: Wyrok TSUE będzie bezprecedensowy, a rządzący boją się go jak ognia

Jeśli TSUE orzeknie, że KRS nie spełnia standardów europejskich, to ustawę krajową się pomija, jakby jej nie było. To oznacza, że tego KRS-u nie ma i trzeba wybrać nowy, a wszystkie uchwały podjęte przez ten KRS są nieważne - mówił na antenie TOK FM Michał Wawrykiewicz.
Zobacz wideo

Pogarsza się ocena niezależności polskich sądów - wynika z zestawienia przygotowanego przez Komisję Europejską. Jak czytamy w opublikowanym dziś raporcie - 50 procent badanych uważa, że na polski wymiar sprawiedliwość wywierana jest polityczna presja.

Gorzej od Polaków niezależność swojego sądownictwa oceniają Hiszpanie, Bułgarzy, Słowacy oraz Chorwaci.

- Raport mnie zupełnie nie dziwi. Cieszy natomiast fakt, że wzrasta zainteresowanie kwestiami praworządności - komentował na antenie TOK.FM adwokat Michał Wawrykiewicz, kandydat Koalicji Europejskiej do europarlamentu, przedstawiciel inicjatywy Wolne Sądy.

- To znaczy, ze do społeczeństwa te abstrakcyjne wartości zaczynają docierać. Ten raport mnie zupełnie nie dziwi, Komisja Europejska dostrzega te mechanizmy, które ograniczają niezależność sądownictwa, bo coraz szybciej reaguje. Niedawno zostało zainicjowanie postępowanie antynaruszeniowe, które dotyczy dyscyplinowania polskich sędziów - kontynuował.

Nowela o KRS sprzeczna z fundamentalnym prawem 

Nowela ustawy o KRS przeszła przez Sejm i Senat w nocy z czwartku na piątek.. Wedle niej, odrzuceni kandydaci do SN nie mają procedury odwoławczej.

- To zabieranie fundamentalnego prawa do sądu, które przysługuje każdemu obywatelowi i jest zapisane w Konstytucji i traktatach europejskich. Jeśli to jest sędzia, który stara się o stanowisko w SN , to nie wyobrażam sobie, że w państwie europejskim funkcjonuje system, w którym nie można odwołać się od decyzji - skomentował. 

Prowadząca audycję Karolina Lewicka pytała, jak ta nowela ma się do oceny KRS-u, której dokonać ma Trybunał Sprawiedliwości UE.

- Ta zmiana będzie miała swoje odzwierciedlenie w spojrzeniu Trybunału Sprawiedliwości na cały polski wymiar sprawiedliwości, bo to jest kolejne ograniczanie praw. Rządzący boją się jak ognia tej decyzji - ocenił Wawrykiewicz. I dodał: - Jestem przekonany, że ten wyrok będzie bezprecedensowy i zmieni oblicze polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jeśli TSUE orzeknie, że KRS nie spełnia standardów europejskich, to ustawę krajową się pomija, jakby jej nie było. To oznacza, że tego KRS-u nie ma i trzeba wybrać nowy, a wszystkie uchwały podjęte przez ten KRS są nieważne. Ten chaos zafundowali nam rządzący.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Wawrykiewicz: Wyrok TSUE będzie bezprecedensowy, a rządzący boją się go jak ognia
Zaloguj się
 • Oceniono 5 razy 5

  Ale to w końcu wyrok prejudycjalny TSUE będzie precedensem, czy bez precedensem, skoro ma być bezprecedensowy??? Bo to jakoś dziwnie brzmi..

 • czarny_walc

  Oceniono 6 razy 2

  Pan Wawrykiewicz opowiada jakieś bzdury. TUSE orzeka na podstawie traktatów, które mają moc umowy międzynarodowej. KRS jest organem konstytucyjnym. TUSE nie może zasądzić wyłączenia z porządku prawnego KRSu, tak samo jak nie może zrobić tego samego z TK lub SN. Ponieważ jest to niezgodne z konstytucją.

 • azibii

  Oceniono 8 razy 2

  Cały ten polityczno-religijny twór tzw. kaczy-stan jest niezgodny i niegodny Polski i polaków i powinien zostać zdelegalizowany...
  KK zwłaszcza rydza, czarno-sukienkowi zawsze trzymali i trzymają z rządzącymi, bo rządzący gwarantują klerowi kasiorkę, przywileje i bezkarność... Watykan też trzymał z Adolfem i Musolinim...
  Pisia idea sądownictwa, TK to bolszewizm w czystej postaci.
  KE to jedyny bat na polityczny gang Kłamczyńskiego notorycznie brutalnie i bezwstydnie gwałący najwyższe prawo własnego kraju, polską Konstytucję, na którą ci "pis-łajdacy" przysięgali z Bogiem na ustach.

 • tomaselli

  0

  Nie wiem co ten czlowiek bredzi, bo wyrok bedzie , a wlasciwie juz jest, bez jakiegokolwiek znaczenia, poza jednym, ze Polska musi poniesc koszty postepowania. Ot i wszystko !

 • getz54

  Oceniono 6 razy 0

  No to sobie trochę Ziobro pohasał, teraz TSUE zagoni go z powrotem do stajni gdzie jego miejsce. To wszystko zasługa wielkiego przyjaciela Polski, mądrego i prawego człowieka pana Timmermansa. Nie ugiął się byc moze naciskom pana Junckera, nie dał się zwieśc bredniom polskich przedstawicieli MS, ich pozorowanym zmianom
  w ustawach tworzonych nocą i podpisywanych nad ranem przez Dudka. To równiez zasługa setek sędziów, dla których prawo znaczy prawo, a sprawiedliwośc sprawiedliwośc i konstytucja jest najwazniejszym aktem prawnym w tym państwie. Niedouczeni magistrowie Ziobro, Wójcik, Piebiak, Kantak i ich ,,doktor,, Dudek, muszą z pokorą przyjąc krytyką pod swoim adresem od Komisji Weneckiej, TSUE, Parlamentu Europejskiego. Tylko ze skutki artykułu 7 Unii Europejskiej, nałozone na Polskę za działalnośc tej grupki nieuków, odczują wszyscy Polacy. Zdarza się. W pazdzierniku moze przed sądem się z tego wytłumaczą, dajmy im w wyborach tę szansę.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 9 razy -1

  Pytanie czy jednak w 2007 LEch Kaczynski nie powinien polzyc sie rejtanem i zrobic wszystko, zeby nie doszo do odebrania Polsce jurysdykcji nad swoim terytorium. Przeciez nawet dla osoby apolitycznej obecny stan jedoznacznie pokazuje, iz mniejsze i slabdsze panswa czlonkowskie sa marionetkami w rekach Berkseli.
  To nie bylo tak widoczne, poki rzadzily kolejne mniej lub bardziej targowickie ekipy gotowe zrzec sie wladzy na rzecz Berlina, wspomne koszmarny hold pruski okraszone przemowieniem o ktorym kazdy polityk chcialby szybko zapomniec. Prosze zauwazyc iz czesto uzywane jest w dysputach przez targowice, ale to przeciez wasz LK podpisal Traktat Lizbonski.

 • tomaselli

  Oceniono 9 razy -3

  TSUE jako marionetka w rekach Francji i Berlina nie ma zadnego znaczenia. Tym bardziej ich "wyroki", ktore nie maja mocy wiazacej, a sluza jedynie do manipulacji przed zblizajacymi sie wyborami do PE. Stad i data wydania "orzeczenia" przez TSUE nieprzypadkowa !

 • janrobin2015

  Oceniono 12 razy -4

  Kolejny ‚ekspert‘ formatu ‚tuza‘ Matczaka. Nie ma iformacji kto przeprowadzal te badania, metodologii itd. Co do zmian w sadownictwie o konstytucyjnosci ustaw w Polsce decyduje TK. W wielu krajach KRS nie ma i funkcjonuja one na bardzo roznych zasadach. W takich niemczech sa roznice miedzy landami i to ogromne. Np w Brandenburgi wiekszosc stanowia politycy czlonkowie ladtagu a w takiej hesji sedziowie. Ktory jest lepszy? Niestety TSUE stal sie niczym innym jak narzedziem w rekach Brukseli sluzacym do niszczenia panstw chcacych prowadzic niezalezna polityke. Niezalezna od Berlina i Paryza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX