Wawrykiewicz: Wyrok TSUE będzie bezprecedensowy, a rządzący boją się go jak ognia

Jeśli TSUE orzeknie, że KRS nie spełnia standardów europejskich, to ustawę krajową się pomija, jakby jej nie było. To oznacza, że tego KRS-u nie ma i trzeba wybrać nowy, a wszystkie uchwały podjęte przez ten KRS są nieważne - mówił na antenie TOK FM Michał Wawrykiewicz.
Zobacz wideo

Pogarsza się ocena niezależności polskich sądów - wynika z zestawienia przygotowanego przez Komisję Europejską. Jak czytamy w opublikowanym dziś raporcie - 50 procent badanych uważa, że na polski wymiar sprawiedliwość wywierana jest polityczna presja.

Gorzej od Polaków niezależność swojego sądownictwa oceniają Hiszpanie, Bułgarzy, Słowacy oraz Chorwaci.

- Raport mnie zupełnie nie dziwi. Cieszy natomiast fakt, że wzrasta zainteresowanie kwestiami praworządności - komentował na antenie TOK.FM adwokat Michał Wawrykiewicz, kandydat Koalicji Europejskiej do europarlamentu, przedstawiciel inicjatywy Wolne Sądy.

- To znaczy, ze do społeczeństwa te abstrakcyjne wartości zaczynają docierać. Ten raport mnie zupełnie nie dziwi, Komisja Europejska dostrzega te mechanizmy, które ograniczają niezależność sądownictwa, bo coraz szybciej reaguje. Niedawno zostało zainicjowanie postępowanie antynaruszeniowe, które dotyczy dyscyplinowania polskich sędziów - kontynuował.

Nowela o KRS sprzeczna z fundamentalnym prawem 

Nowela ustawy o KRS przeszła przez Sejm i Senat w nocy z czwartku na piątek.. Wedle niej, odrzuceni kandydaci do SN nie mają procedury odwoławczej.

- To zabieranie fundamentalnego prawa do sądu, które przysługuje każdemu obywatelowi i jest zapisane w Konstytucji i traktatach europejskich. Jeśli to jest sędzia, który stara się o stanowisko w SN , to nie wyobrażam sobie, że w państwie europejskim funkcjonuje system, w którym nie można odwołać się od decyzji - skomentował. 

Prowadząca audycję Karolina Lewicka pytała, jak ta nowela ma się do oceny KRS-u, której dokonać ma Trybunał Sprawiedliwości UE.

- Ta zmiana będzie miała swoje odzwierciedlenie w spojrzeniu Trybunału Sprawiedliwości na cały polski wymiar sprawiedliwości, bo to jest kolejne ograniczanie praw. Rządzący boją się jak ognia tej decyzji - ocenił Wawrykiewicz. I dodał: - Jestem przekonany, że ten wyrok będzie bezprecedensowy i zmieni oblicze polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jeśli TSUE orzeknie, że KRS nie spełnia standardów europejskich, to ustawę krajową się pomija, jakby jej nie było. To oznacza, że tego KRS-u nie ma i trzeba wybrać nowy, a wszystkie uchwały podjęte przez ten KRS są nieważne. Ten chaos zafundowali nam rządzący.

TOK FM PREMIUM