Znamy wstępny plan obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej
Obchody mają rozpocząć się już 23 sierpnia - w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. - Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zostaną podzielone na trzy segmenty: oficjalne uroczystości międzynarodowe, projekty krajowe oraz uroczystości i projekty lokalne - zapowiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
80 rocznica wybuchu II wojny światowej - plan obchodów
Otwarcie nowej wystawy czasowej, uroczysty koncert poświęcony pamięci ofiar oraz odsłonięcie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego – to główne punkty przygotowywanego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku programu obchodów.
- 23 sierpnia, przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się plenerowe widowisko multimedialne, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Będzie to 20 minut intensywnej opowieści o Pakcie Ribbentrop-Mołotow - zdradził Karol Nawrocki, dyrektor muzeum.
Jak mówił, wizyta głów państw planowana jest w Wieluniu i w Warszawie. To właśnie w W Wieluniu spadły pierwsze w trakcie II wojny światowej bomby.
Nawrocki dodał też, że sytuacja wokół Westerplatte jest bardzo dynamiczna: - Teren pomnika na dzień dzisiejszy należy do gdańskiego magistratu. To pani prezydent jest osobą, która wysyła zaproszenia.
Spór o obchody
Przypomnijmy - w zeszłym roku uroczystości na Westerplatte były przedmiotem sporu między ówczesnym prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem i stroną rządową. Adamowicz początkowo odmówił zaproszenia wojska. Zdaniem gdańskiego magistratu, podczas obchodów w 2017 roku MON chciał ograniczyć rolę harcerzy na rzecz wojska. Wtedy jeden z harcerzy nie został dopuszczony do odczytania apelu i ten apel został odczytany przez żołnierza.
Prezydent Adamowicz mówił, że poczuł się wówczas oszukany: - Wojsko Polskie od 20 lat jest na Westerplatte, będzie w tym roku, przyszłym i zawsze, ale harcerze mają prawo odczytać Apel Pamięci. W zeszłym roku w tej kwestii zostałem okłamany. Nie mamy zaufania do partyjnego kierownictwa MON - podkreślił samorządowiec, jednocześnie zaznaczając, że "wojsko jest częścią Westerplatte, jego przedstawiciele są zaproszeni. Nie ufamy tylko kierownictwu resortu".
Ostatecznie doszło do porozumienia MON i władz miasta. Wojsko wzięło udział w uroczystości, harcerz odczytał przesłanie, a oficer apel.
-
Oto zwycięzca Marszu Miliona Serc. "Nie jest dziadersem jak Tusk czy Kaczyński"
-
Mieszkańcy Bydgoszczy mają dość "autobusów widmo". Prezydentowi też puszczają nerwy
-
Małgorzata Daniszewska nie żyje. Wdowa po Jerzym Urbanie miała 68 lat
-
Nowe wątki afery wizowej. "Tak skopanej operacji jeszcze nie widziałem"
-
"Ktoś prezesa okłamuje, żeby się cieszył". Lubnauer o głośnych słowach Kaczyńskiego o marszu
- Dramatyczna sytuacja rolników. "Wykładamy się finansowo. Nie ma nawet na utrzymanie rodziny"
- Anna Zalewska musi przeprosić Agnieszkę Pomaską. Zapadł prawomocny wyrok w procesie wyborczym
- Baszir z Iranu w zamknięciu spędził 113 dni. Teraz chce od Polski zadośćuczynienia
- Polska Jest Jedna może zamieszać. Komu nowe ugrupowanie podbierze głosy?
- Co z wakacjami kredytowymi po wyborach? Debata osób kandydujących do parlamentu