Abp Jędraszewski o tym, co "uderza w godność człowieka". Wymienił gender, LGBT i "kryzys wartości w szkołach"

Jak mówił abp Marek Jędraszewski podczas niedzielnej mszy św. z okazji święta Miłosierdzia Bożego w Krakowie, nie należy przenosić win i grzechów nielicznych osób duchownych na wszystkich kapłanów. Taka postawa byłaby jawną niesprawiedliwością i krzywdą - wskazywał.
Zobacz wideo

Abp Marek Jędraszewski powołał się na słowa b. papieża Benedykta XVI, wskazując, że "zło popełnione przez niektórych duchownych wpisuje się jednocześnie w obojętność dzisiejszego świata wobec dziesiątków milionów dziecięcych ofiar, o których niemal w ogóle nie mówi się w przestrzeni medialnej". - W świetle Boga, który jest najwyższą prawdą musimy jednoznacznie, z nieskazitelną stanowczością potępiać i zwalczać zło, które spowodowały niektóre osoby duchowne - podkreślał. Jak zaznaczał, równocześnie "musimy być gotowi okazywać miłosierdzie wszystkim tym sprawcom zła, którzy się od tego grzechu zdecydowanie odwracają, za ten grzech żałują, za niego pokutują i proszą o przebaczenie". Jak podkreślał, należy "zachować sprawiedliwość w ocenie samego Kościoła". - Chodzi o to, aby nie przenosić win i grzechów nielicznych osób duchownych na wszystkich kapłanów. Taka postawa byłaby jawną niesprawiedliwością i krzywdą  - wskazywał.

"LGBT, gender i kryzys wartości w szkołach"

Jak ocenił, "jest także niemało powodów, gdy chodzi o to, co obecnie dzieje się w Polsce". Wśród nich wskazywał "ostentacyjne odrzucanie przez niektóre osoby, a nawet same organizacje chrześcijańskich korzeni naszego narodu, profanowanie symboli i obrazów religijnych, jak to ostatnio miało miejsce w Płocku".

Arcybiskup ocenił, że w polskim społeczeństwie pogłębiają się podziały, a także obecny jest "brak chęci porozumienia się ludzi ze sobą, aż po totalną wzajemną negację". Wśród zagrożeń - w jego opinii - znajduje się także "kryzys wartości w polskich szkolnictwie, próby wprowadzenia do polskich szkół gender i wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (...), propagowanie karty LGBT". - Wszystko to uderza w godność człowieka - zaznaczył.

Przypomnijmy, o sytuacji w szkołach mówił też w Wielkanoc abp Sławoj Głódź. - Dzisiaj w święto wielkanocne wsłuchujemy się w orędzie pokoju zmartwychwstałego Pana, kiedy Chrystus wzywa nas do jedności, wzniesienia się ponad podziały, eliminowania ich z życia rodzinnego i społecznego. Bo jakże inaczej można określić krzywdę, jaka spotkała młodzież szkolną, potraktowaną jako zakładnicy przez inicjującą strajk organizację nauczycielską. Nie stajemy po żadnej stronie. Ale trzeba mówić prawdę i stać po stronie prawdy. Skrzywdzono wrażliwość, idealizm, zaufanie ludzi młodych, dzieci i młodzieży - mówił Głódź, co ostro skrytykował między innymi Włodzimierz Cimoszewicz. 

Zobacz koniecznie: Abp Głódź skrytykował nauczycieli. Cimoszewicz: powinien raczej walczyć z problemem alkoholizmu

Inne niebezpieczeństwa

W trakcie nabożeństwa abp Jędraszewski wskazywał również na inne niebezpieczeństwa, które - w jego ocenie - zagrażają współczesnemu światu. - Współczesnym złem są wojny, ludzkie cierpienia i krzywdy, przemoc, zamachy, jak ostatnio te, z przed zaledwie tygodnia, podczas ostatniej Wielkanocy na Sri Lance, gdzie na skutek terrorystycznych zamachów straciło życie ponad 350 osób, w tym większość chrześcijan - mówił.

Uroczystości z okazji święta Miłosierdzia Bożego potrwają do niedzielnego wieczora. Od rana do wieczora na wiernych czekają spowiednicy, gotowi do udzielenia sakramentu również w językach obcych. Wydarzeniem towarzyszącym obchodom święta jest Festiwal Miłosierdzia, podczas którego w krakowskim kinie Kijów wyświetlane będą filmy o tematyce religijnej.

DOSTĘP PREMIUM