Nie żyje Karol Modzelewski. Przypominamy audycje TOK FM z jego udziałem

Historyk mediewista, dysydent, więzień polityczny, jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie PRL, kawaler Orderu Orła Białego. Prof. Karol Modzelewski zmarł w niedzielę 28 kwietnia w Warszawie w wieku 81 lat. Przypominamy audycje TOK FM, których był gościem.
Zobacz wideo

O czasie więziennym - Karol Modzelewski w PRL-owskich więzieniach spędził w sumie 8,5 roku, o ciągłości polskiej historii, o poczuciu wspólnoty i tym, czy skazane jest ono na zanik, o bilansie przemian w Polsce - o wszystkim tym z Profesorem rozmawiał Wiktor Osiatyński w audycji "Zrozumieć świat" w listopadzie 2013 roku. Posłuchaj:

Prof. Karol Modzelewski był również gościem Hanny Zielińskiej w audycji "Sztuka Życia". Rozmowa była poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie o to, jak to było czuć się i być socjalistą, a jednocześnie opozycjonistą w czasach PRL. Jak to się stało, że w tej samej opozycji znalazł się Modzelewski, Adam Michnik, Jacek Kuroń oraz Antoni Macierewicz?

O stanie wojennym i związanymi z nim emocjami panującymi po obu stronach barykady prof. Karol Modzelewski opowiadał w audycji Macieja Zakrockiego "Historie Polski". Drugim gościem tej audycji był Stanisław Ciosek. Posłuchaj: 

Znacznie bardziej współczesny kontekst miała rozmowa, którą w audycji "Światopodgląd" w lipcu 2017 roku przeprowadziła z prof. Modzelewskim Agnieszka Lichnerowicz. Wszystko działo się w samym środku wszczętej przez Prawo i Sprawiedliwość "reformy" polskiego sądownictwa. Ekspresowe procedowanie ustaw i kolejnych nowelizacji, potężne protesty społeczne - w tych okolicznościach Karol Modzelewski analizował mechanizmy, jakie władza próbowała wprowadzić. Mówił o "domknięciu ciągu technologicznego" i o widmie państwa policyjnego. Posłuchaj:

W styczniu 2019 roku prof. Karol Modzelewski i jego żona Małgorzata Goetz byli gośćmi audycji Grzegorza Sroczyńskiego "Świat się chwieje". Tu dramatycznym pretekstem do rozmowy było zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Prof. Modzelewski przyznawał na antenie TOK FM, że nie był zdziwiony tragedią, która się rozegrała. I dzielił się swoimi obserwacjami na temat zachowań więziennych. Posłuchaj: 

DOSTĘP PREMIUM