Pogoda na majówkę. Nad morzem zimno i deszcz, w górach spadł śnieg

Mieliśmy słoneczną i piękną Wielkanoc, ale majówka już taka nie będzie. Dziś dużo chmur i deszczowo.
Zobacz wideo

Jak przyznaje w rozmowie z reporterem TOK FM Sebastianem Wierciakiem meteorolog Wojciech Szulc z Biura Prognoz IMGW w Szczecinie, przez cały tydzień, w głębi lądu na termometrach zobaczymy maksymalnie 14-16 stopni Celsujsza. - Niestety nad samym morzem w granicach 10-12 stopni. Przez te wszystkie dni ta pogoda będzie zmienna - mówił synoptyk.

Jak dodawał, najwięcej zachmurzenia i deszczu należy spodziewać się dzisiaj, czyli w poniedziałek. - Od wtorku więcej rozpogodzeń. Jeżeli chodzi o majówkę, czyli okres od 1 do 5 maja, to na początku trzeba się spodziewać większego zachmurzenia i deszczu. Natomiast druga połowa tego okresu to więcej słońca. Jednak temperatura cały czas grubo poniżej 20 stopni - prognozuje meteorolog. 

IMGW ostrzega przed opadami

IMGW wydało w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu w centralnej i południowej części kraju. Ostrzeżenie dotyczy województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego (oprócz powiatu gorlickiego).

Alert obowiązuje też w południowych częściach województw: wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego oraz północnej części woj. podkarpackiego.

Pogoda na majówkę 2019. W górach zimno i deszcz

Ostatnie dni kwietnia przyniosły w Tatrach ochłodzenie i opady śniegu. Szalki w wyższych partiach gór przykryła warstwa świeżego śniegu. Majowy weekend w Tatrach zapowiada się chłodno i deszczowo. Na Kasprowym Wierchu leży 110 cm śniegu, w tym 50 cm świeżego. Temperatura na szczycie spadła do zera stopni Celsjusza.

Na szlakach turystycznych położonych w części reglowej Tatr, w tym w dolinach, nie ma już śniegu, ale miejscami mogą występować oblodzenia – informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ponadto szlaki w granicach lasu są błotniste, a poziom rzek w potokach wyraźnie się podniósł. Władze TPN apelują o niewchodzenie na tafle tatrzańskich jezior, ponieważ lód jest już w wielu miejscach bardzo cienki i z łatwością może się załamać.

Ratownicy TOPR ogłosili drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego, który obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach.

DOSTĘP PREMIUM