Jarosław Kaczyński na spotkaniu z seniorami: nasi kandydaci będą pełnić rolę tamy wobec zła, które narasta w UE

- Trzynasta emerytura to część i początek programu podnoszenia emerytur w Polsce wraz ze zwiększaniem się możliwości państwa - powiedział na spotkaniu z emerytami i rencistami w Krakowie prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz wideo

ZUS poinformował, że zakończył wysyłkę pierwszej transzy 13. emerytur. Do 1 maja pieniądze powinny trafić do 1 mln 40 tys. osób. Trzynasta emerytura to jeden z elementów obiecanej przez PiS "piątki Kaczyńskiego". To jednorazowe świadczenie w wysokości 1100 zł brutto (880 zł netto) wypłacane emerytom i rencistom. Świadczenie przysługuje ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom. Koszt programu PiS to 10,8 mld zł.

Czytaj także: "Jarkowe" przyjęte przez Sejm

Prezes PiS, podczas wtorkowego spotkania z seniorami stwierdził, że 13 emerytura to "skromne, ale ważne wsparcie". - To jest wsparcie, które jednocześnie jest częścią, a można powiedzieć, że początkiem programu podnoszenia emerytur w Polsce wraz ze zwiększaniem się możliwości państwa - mówił Kaczyński. - Miejmy nadzieję, że te możliwości będą się zwiększać i to zwiększać szybko albo przynajmniej dość szybko - dodał prezes PiS.

Kaczyński podkreślił, że programy społeczne autorstwa PiS zostały stworzone, aby zwiększyć sprawiedliwość w Polsce oraz aby umożliwić rozwój naszego kraju.


Jak mówił, system, który "został w Polsce zbudowany jest wysoce nieefektywny". - Nie daje szansy na szybki rozwój, na gonienie Europy. Społeczeństwo, w którym tylko niewielka grupa żyje na bardzo wysokim, można powiedzieć europejskim albo nawet światowym poziomie, a reszta, ma niewielkie dochody, to jest społeczeństwo konstrukcji wschodniej albo południowoamerykańskiej - stwierdził prezes PiS.

Jak ocenił, to nie jest konstrukcja, która daje szansę na rozwój. - Trzeba ją zmienić. Trzeba ją zmieniać, także w imię perspektywy szybkiego rozwoju i szybkiego zbliżania się do poziomu europejskiego - zaznaczył Kaczyński.

PiS straszy opozycją

W swoim wystąpieniu prezes PiS straszył też opozycją. - Jeśli koalicja PO-PSL odzyska władzę, to będzie łamanie praw obywatelskich. Oni już dziś to zapowiadają. Zapowiadają, że zniszczą demokrację - powiedział. Przekonywał również, że PO będzie chciała zabrać Polakom programy ustanowione przez PiS.

- Poparcie kandydatów PiS do europarlamentu jest ważne. Będziemy pełnić rolę tamy wobec zła, które narasta w Unii Europejskiej, które zagraża naszej cywilizacji wyrosłej z chrześcijaństwa - mówił Kaczyński. - Obrona polskich interesów i obrona tej cywilizacji jest naszą misją - dodał.

W spotkaniu z seniorami bierze też udział wicepremier Beata Szydło i europoseł Ryszard Legutko. - Zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo seniorzy potrzebują naszego wsparcia - powiedziała Szydło. - Ze wzrostu gospodarczego mają prawo korzystać wszyscy Polacy - dodała.

Beata Szydło jest liderem listy PiS do europarlamentu w okręgu obejmującym Małopolskę i województwo świętokrzyskie. Drugie miejsce zajmuje Ryszard Legutko, a trzecie Patryk Jaki.

ZOBACZ WSZYSTKIE LISTY KANDYDATÓW STARTUJĄCYCH Z MAŁOPOLSKI I ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

TOK FM PREMIUM