Koniec z biało-czerwoną? Polska flaga może być biało-karmazynowa. "Jest głębszy, bardziej krwisty"
Ministerstwo Kultury pracuje nad ustawą o symbolach państwowych, która ma zastąpić ustawę o godle, barwach i hymnie z 1980 roku. Niedawno "Rzeczpospolita" informowała, że resort chce zmienić oficjalny odcień flagi i tarczy herbowej orła - ustanawiając jako obowiązujący kolor karmazynowy.
Jak mówił w TOK FM Andrzej Budek, projektant ze Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, obecnie nasza flaga wcale nie jest biało-czerwona - wbrew temu, co mówimy potocznie. - W opisie ta barwa, która obowiązuje, to jest cynober, czyli nie czerwony. I ta biel też nie jest do końca czystą bielą - wskazał.
Jaka jest różnica między czerwonym a karmazynowym? - Czerwony w mowie potocznej wszyscy określają jaką kolor między pomarańczowym a fioletowym i spektrum tej barwy jest dość duże - powiedział Budek. - Ten karmazyn to jest taka głęboka czerwień, z dodatkiem ciemnego niebieskiego. Jest głębszy, bardziej krwisty, daleki od pomarańczy - dodał.
Gość przypomniał też, że karmazyn w przeszłości był już oficjalnym kolorem polskiej flagi - przed wojną. Został zmieniony w 1927 roku właśnie na obowiązujący do dziś cynober. Powodem zmiany była m.in. wartość barwnika karmazynowego, który w przeszłości był bardzo drogi, zarezerwowany dla ludzi z najwyższych stanów.
Nowy będzie też orzeł
Zgodnie z ustawą przygotowaną przez resort zmienić ma się nie tylko flaga, lecz także godło. Jak wskazywał Andrzej Budek, obecnie nasz Orzeł Biały nie jest do końca zgodny z zasadami heraldyki. - Heraldyka mówi o tym, że godła są rysowane jedną czarną linią. W naszym nie ma w ogóle czarnej linii. Mamy odwzorowanie trójwymiarowego orła. Jest wypukły - wskazywał gość TOK FM.
Poza tym, jak dodał, nasz orzeł jest bardzo trudny, jeśli chodzi o odwzorowanie go w drukach i tłoczeniach. - Nie ma jednego wzoru. Ten wzór, który jest opisany w ustawie, to obrazek. Nie ma też wersji cyfrowej - mówił.
Andrzej Budek przyznał, że uczestniczył w pracach komisji (w Ministerstwie Kultury), która wybierała wykonawcę całego opisu godła oraz w konsultacji gotowego już projektu. Nie chciał jednak zdradzać szczegółów. Zaznaczył, że jest zobowiązany tajemnicą. - Ale mogę powiedzieć, że mieliśmy pewne zastrzeżenia generalne i czysto techniczne - przyznał.
- Założenie było takie, żeby nie odchodzić za bardzo od obecnego godła, tylko żeby poprawić błędy heraldyczne i przygotować wersję, która będzie łatwo używana przez ludzi, którzy mają korzystać z orła - powiedział.
To, kiedy nowe barwy i symbole zaczną obowiązywać (i czy w ogóle), będzie zależało od tempa prac nad ustawą.
Jak prawidłowo wywiesić flagę?
Dziś, 2 maja, obchodzony jest Dzień Flagi. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. To dobra okazja, aby by nasze narodowe barwy wywiesić w swoich oknach i na balkonach, do czego namawiają też od lat rządzący.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przypomina przy tej okazji, że zanim naszą biało-czerwoną wywiesimy, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach, bo flaga, jak i wszystkie symbole państwowe, jest pod szczególną ochroną prawną.
Przede wszystkim warto upewnić się, czy barwy, które na co dzień trzymamy w szafie, są rzeczywiście flagą, bo tylko taką możemy i powinniśmy wywieszać. A flagą są po prostu biało-czerowne barwy, bez symboli czy jakichkolwiek napisów. Jeśli na przykład w domu mamy biało-czerwoną z godłem, to takiej za okno lepiej nie wystawiać, bo prawo do tego mają wyłącznie polskie ambasady, konsulaty oraz statki morskie i samoloty podczas rejsów zagranicznych.
Z kolei biało-czerwony materiał z jakimkolwiek obrazami, napisami czy emblematami po prostu nie jest flagą. A tą powinniśmy traktować z odpowiednim szacunkiem.
MSWiA prosi o zadbanie, by wywieszana flaga była czysta i niepognieciona, by nie wywieszać jej na silny wiatr i deszcz oraz by dbać o to, żeby nie stykała się z podłogą, ziemią lub brukiem, czyli by po prostu traktować ją z godnością. Cały przewodnik jest dostępny na stronie resortu.
DOSTĘP PREMIUM
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- Egzorcyści naoglądali się horrorów? "Oczywiście, że tak!". O. Gużyński o specyficznym uwiedzeniu
- Haiti - "upadłe państwo" bez prezydenta i parlamentu. "Struktury państwowe i przestępcze przenikają się ze sobą"
- "Nigdy nie wiemy, czym może się skończyć infekcja". 31. Finał WOŚP na walkę z sepsą. "Kluczowe są sprzęt i czas"
- Hospicjum to szansa
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Trwa kolejny finał. Ile pieniędzy już zebrano?
- "Bajki o żelaznym wilku". Petr Pavel nie wciągnie Czech bardziej w wojnę. Ale ma ważną rolę do odegrania
- Ten sondaż może nie spodobać się Donaldowi Tuskowi. Chodzi o powrót na fotel premiera
- Czesi wybrali nowego prezydenta. Petr Pavel wygrywa w drugiej turze
- Jan Zieliński i Hugo Nys przegrali w finale debla wielkoszlemowego Australian Open