Końcówka majówki pod znakiem przymrozków, opadów śniegu i deszczu. IMGW wydało ostrzeżenia

Alert przed przymrozkami dotyczyć może nawet siedmiu województw. Do tego dochodzą ostrzeżenia przed opadami śniegu i deszczu. Śniegu trzeba się spodziewać w województwach dolnośląskim i małopolskim. Także na południu intensywnie padać będzie deszcz.
Zobacz wideo

Zgodnie z prognozą IMGW w nadchodzących dniach w części Polski możliwe są przymrozki. W niedzielę alert przed przymrozkami może dotyczyć nawet siedmiu województw: dolnośląskiego, lubuskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz Podlasia i Wielkopolski.

Na obszarach objętych ostrzeżeniem pierwszego stopnia temperatura ma spaść poniżej 0 stopni. Najzimniej ma być w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie prognozuje się spadek temperatury do -5 stopni Celsjusza.

Zgodnie z prognozą w województwach zachodniopomorskim, lubuskim oraz wielkopolskim przymrozki mogą pojawić się już w sobotę. Z kolei na południu kraju - w Małopolsce i na Podkarpaciu - przewiduje się intensywne opady.

Śnieg może padać w województwach małopolskim i dolnośląskim. IMGW wydało alerty dla powiatów: kłodzkiego, wałbrzyskiego, Wałbrzycha, kamiennogórskiego, jeleniogórskiego, lwóweckiego oraz tatrzańskiego. Alerty obowiązują od dziś, od soboty nawet do poniedziałku (dla Małopolski)

Meteorolodzy ostrzegają też przed intensywnymi opadami deszczu w województwach małopolskim i podkarpackim. Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym, o sumie od 35 do 50 litrów wody na metr kwadratowy. Ostrzeżenia ważne będą od północy w sobotę do godz. 6 w poniedziałek.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca w związku z tym ostrożność, a także śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.

DOSTĘP PREMIUM