Zagrożenie lawinowe w Beskidach. Niebezpiecznie w rejonie Babiej Góry

Zagrożenie lawinowe pojawiło się po ostatnich opadach śniegu w Beskidach. W rejonie Babiej Góry spadło go ok. 15 cm. Ratownicy GOPR poinformowali w poniedziałek, że wprowadzili tam pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.
Zobacz wideo

Goprowcy poinformowali, że w Beskidach w ciągu ostatniej doby spadło, w wyższych partiach gór, od 5 do 15 cm śniegu. - W rejonie Babiej Góry spowodowało to wzrost zagrożenia lawinowego. Możliwość wystąpienia zsuwów i małych lawin występuje lokalnie w miejscach odłożenia starego śniegu przykrytego bieżącym opadem. Dotyczy to głównie żlebów, kociołków i zagłębień terenowych – podali w komunikacie beskidzcy goprowcy.

Zagrożenie lawinowe w Beskidach

Wyzwolenie lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w terenie ekstremalnie stromym.

Dotychczas w rejonie Babiej Góry nie występowało już tego typu zagrożenie. Aura w górach nie sprzyja wędrówkom. Powyżej 1100 m nad poziomem morza utrzymuje się pokrywa śnieżna, a szlaki są częściowo oblodzone. W partiach szczytowych może wystąpić niewielki mróz.

Prognoza pogody na 6 maja 

W poniedziałek na południowym wschodzie zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, na
pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, początkowo w północnej, centralnej i zachodniej Polsce rozpogodzenia. Miejscami na wschodzie opady deszczu; prognozowana suma opadów do 12 mm. W zachodniej połowie kraju miejscami słabe przelotne opady deszczu, a na północnym zachodzie po południu lokalnie możliwe słabe burze. W obszarach podgórskich opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach, opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Beskidach do 5 cm. Temperatura maksymalna od 6°C lokalnie na południowym wschodzie, 10°C, 12°C na przeważającym obszarze, do 13°C na północnym wschodzie, chłodniej jedynie na Podhalu, około 5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu kraju okresami porywisty, na wschodzie północny i północno-zachodni, na pozostałym obszarze, północno-zachodni i zachodni. Nad morzem wiatr okresami dość silny i porywisty, zachodni.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże z lokalnymi rozpogodzeniami. Miejscami słabe, przelotne opady deszczu, w obszarach podgórskich opady deszczu ze śniegiem i śniegu, w górach opady śniegu. Temperatura minimalna od -1°C miejscami na północy do 4°C na południowym wschodzie. Niemal w całym kraju przygruntowe przymrozki do -4°C. Wiatr słaby, na południowym wschodzie umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. Nad morzem wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, zachodni.

Prognoza pogody na 7 maja

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu, w obszarach podgórskich opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach opady śniegu. Temperatura maksymalna od 10°C miejscami na północy i południowym wschodzie do 13°C w centrum i na południowym zachodzie, nad morzem od 8°C do 10°C, w obszarach podgórskich od 7°C do 9°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, zachodni i północno-zachodni. Nad morzem porywy wiatru do 60 km/h.

TOK FM PREMIUM