Arkadiusz Kraska wyszedł na wolność. Spędził w więzieniu blisko 20 lat za morderstwa, których mógł nie popełnić

Arkadiusz Kraska w 2001 roku został skazany na dożywocie. Sąd Najwyższy wydał dziś decyzję o wstrzymaniu wykonania kary. Mężczyzna wyszedł na wolność. - Nie mogłem sobie wyobrazić, że ten dzień nastąpi - powiedział dziennikarzom.
Zobacz wideo

Arkadiusz Kraska w 2001 roku został skazany na dożywocie, za podwójne zabójstwo, którego dokonano w  Szczecina 8 września 1999 roku. W sumie pochodzący ze Szczecina mężczyzna spędził najpierw w areszcie, a potem w więzieniu ponad 19 lat.

Kilka tygodni temu Prokuratura Regionalna w Szczecinie złożyła wniosek do Sądu Najwyższego o uniewinnienie mężczyzny. Śledczy uznali, że Kraska nie jest winny podwójnego morderstwa, za które został skazany.Także obrońca Kraski złożył wniosek do SN o uniewinnienie swojego klienta.

Jak wynikało z publikacji medialnych, w czasie śledztwa policjanci mieli dopuścić się mataczenia.

Dziś SN wydał decyzję o wstrzymaniu wykonywania kary. "Jestem wolnym człowiekiem" - to pierwszy komentarz Kraski, zamieszczony na Twitterze. Mężczyzna na decyzję SN oczekiwał w szczecińskim areszcie, do którego trafił z więzienia w Goleniowie.

W rozmowie z dziennikarzami, już po wyjściu z gmachu sądu, Kraska przyznał, że ciężko jest mu mówić i uwierzyć w to, co się stało. - Nie mogłem sobie wyobrazić, że ten dzień nastąpi kiedyś. W końcu jestem wolnym człowiekiem. Jeszcze nie do końca, ale już mi się wydaje, że wymiar sprawiedliwości zadziała tak, jak powinien zadziałać 20 lat temu i już nie będzie więcej tzw. pomyłki - powiedział.

Kraska podziękował m.in. dziennikarzom. - To jest tak samo wasz sukces, że się zajęliście tą sprawą i podjęliście walkę razem ze mną - powiedział. Podkreślił, że czas spędzony w więzieniu był dla niego traumatycznym przeżyciem, ale pytany o to, czy będzie domagał się odszkodowania przyznał: "To nie jest temat na dziś. Na razie w ogóle o tym nie myślę. Ale tu chodzi o coś więcej, pieniądze mi życia nie zwrócą".

SN uznał w poniedziałek, że "w niniejszej sprawie zachodzi obecnie wysokie prawdopodobieństwo, że dojdzie - w wyniku rozpoznania wniosku prokuratora - do uchylenia wyroków sądów I oraz II instancji, czego domaga się prokurator". - W świetle powyższego stanowiska SN uznał, że dalsza izolacja penitencjarna skazanego nie powinna być kontynuowana do czasu merytorycznego rozpoznania wniosku o wznowienie postępowania - przekazał Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN. Merytorycznie wnioskiem prokuratora o wznowienie postępowania i uniewinnienie Kraski SN ma zająć się 9 lipca.

Przed Aresztem Śledczym w Szczecinie na Arkadiusza Kraskę czekała rodzina i przyjaciele. - To jest w nas, w środku w ludziach, ta siła, żeby dalej walczyć o wolność dla niewinnego chłopaka, który znikąd nie miał pomocy - mówiła przed aresztem żona Kraski. 

DOSTĘP PREMIUM