Robert Winnicki chce, żeby palenie kukły Judasza wpisać na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Poseł Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego złożył interpelację, w której zwraca się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, aby wpisać tradycję palenia i topienia Judasza na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

O zwyczaju, który jest przedmiotem interpelacji Roberta Winnickiego, zrobiło się głośno podczas ostatnich świąt wielkanocnych, kiedy w ramach wydarzenia określonego jako “sąd nad Judaszem" w miejscowości Pruchnik zniszczono kukłę przedstawiającą Żyda.

Najpierw zawieszono ją na latarni, później polecono dzieciom okładać ją kijami, następnie podpalono i wrzucono do rzeki.

Sytuację opisał “Ekspres Jarosławski”. Z relacji wynika, że “sąd nad Judaszem” zorganizowano tam pierwszy raz od 10 lat, prawdopodobnie w ramach oddolnej inicjatywy.

Razy wymierzane kukle mają być karą dla Judasza za zdradzenie Jezusa. Jak relacjonuje dziennikarz “Ekspresu”, kilka ciosów wymierzono też na prośbę jednego z mieszkańców “za to, że chcą odszkodowań od Polski”.

Wideo z podobnego wydarzenia,które miało miejsce w 2009 r. można znaleźć na YouTube. Przebieg jest taki sam.

 
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Robert Winnicki chce, żeby palenie kukły Judasza wpisać na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Zaloguj się
 • pritchard

  Oceniono 12 razy 10

  Może wpiszemy Roberta Winnickiego na listę Unesco, i będzie prezentowany na specjalnym wybiegu, jako egzemplarz z rezerwatu ciemnoty.

 • mat.31

  Oceniono 9 razy 7

  Debil.

 • H2O H2O

  Oceniono 9 razy 7

  Dodajmy jeszcze pogromy do listy unesco. Jak prześledzić foto z zasobów NAC.gov.pl to jest to głęboko zakorzeniona tradycja i to nie tylko w samych Kielcach.

 • getz54

  Oceniono 7 razy 5

  Winnicki zeby uzyskac poparcie kleru dla RN pokazał, ze tarzanie się w błocie ze świniami to jego ulubione zajęcie, które zamierza tez zgłosic do wpisania na światową listę dziedzictwa UNESCO. A co do samego Judasza, to chłopaki tak imprezowali od rana do nocy, od poniedziałku do niedzieli ze nie bardzo pamiętają co i jak się wydarzyło. Zresztą zaden z nich nie posiadał nawet matury, więc nie ma co kpic z ich wiedzy. Kazdy inaczej opisuje pana Judasza, i opowiada co mu się wydaje a nie co wie i pamięta. Zarówno Mateusz, Marek jak i Łukasz ubarwiali swoje opowieści w zalezności od hojności słuchaczy. Mateusz w swojej ewangelii pisze, ze gdy brakło piwa, Aldona zona gospodarza u którego biesiadowali, poszła do oberzy po piwo. Wzięła na zeszyt 40 puszek, a ze cięzko jej było to unieśc, kilku podpitych zołnierzy, którym powiedziała ze to dla syna ich kolezanki Maryji, ofiarowali jej pomoc. Chcieli się przywitac z Maryją zawsze dziewicą, której nie widzieli odkąd zamieszkała z konkubentem starym cieślą panem Józkiem. Gdy ich ujrzał pan Judasz poprosił o puszkę piwa, ale zołnierze mu jej nie dali bo był pijany. Urazony pan Judasz zadzwonił z komórki na posterunek i zgłosił awanturę sąsiedzką. Przybyły patrol rzymskich policjantów spisał wszystkich, i wszystko byłoby o.k. gdyby Jezus nie zaczął straszyc ich swoim ojcem, który ma królestwo nie z tego świata i przyjdzie w chwale sądzic wszystkich zywych i umarłych. Zabrali go na wytrzezwiałkę, ale rano wieśc się rozniosła i przesądny Herod kazał go powiesic na krzyzu. Zdarza się. Dlaczego winic za to pana Judasza ? Co on miał z tym wspólnego ? Dlaczego poganie w Czubkolandii biją i topią jego kukłę ? Tego nawet ajatollahowie z Miodowej nie wiedzą.

 • Polak

  Oceniono 5 razy 3

  Debil do potegi czy ty kukizku widzisz jakiego debila wprowadziles do Sejmu to ty jesteś za to odpowiedzialny ty powinnaś zrezygnować z mandatu posła.

 • adam.radwanski

  Oceniono 2 razy 2

  a kto to jest winnicki? zwykły niedokształcony wymoczek, wyperdek kozi który nigdy nie skalał sie normalna praca, zdechlak chowajacy sie za plecami wygolonych karków..

 • zmudzin_jozef1

  Oceniono 4 razy 2

  Winnicki, typowy faszysta, lubujący się paradach typu hitlerowskiego z paleniem i wieszaniem wszystkiego,co wywołuje jego nienawiść,pokazuje zdemoralizowane własne oblicze.

 • Kris P

  Oceniono 4 razy 2

  Przekroczył wszelkie granice smiesznosci, jest kwintesencją swojej organizacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX