Będzie strajk w Amazonie? Pracownicy dali firmie siedem dni na spełnienie ich żądań

Pracownicy Amazona w Polsce grożą strajkiem. Związkowcy zrzeszeni w Solidarności i Inicjatywie Pracowniczej dali firmie tydzień na spełnienie żądań. Jeśli postulaty nie zostaną spełnione, rozpocznie się procedura sporu zbiorowego.
Zobacz wideo

Związkowcy żądają podwyżek, stabilności zatrudnienia i poprawy warunków pracy, szczególnie złagodzenia wyśrubowanych - ich zdaniem - norm wydajnościowych.

- W ubiegłym roku były badania prowadzone przez Państwową Inspekcję Pracy. Były bardzo duże przekroczenia wydatku energetycznego pracowników, co naszym zdaniem jest zagrożeniem. Normy ciągle rosną, ludzie nie są w stanie pracować na takim poziomie. Umowy z pracownikami nie są przedłużane, bo to zazwyczaj zobowiązania krótkoterminowe - wyjaśnia Grzegorz Cisoń z Solidarności.

Dlatego związkowcy chcą stabilnych form zatrudniania. - I co najmniej 25 zł netto za godzinę – dodaje Maria Malinowska z Inicjatywy Pracowniczej. Jeśli firma nie spełni ich żądań w ciągu siedmiu dni, związkowcy rozpoczną spór zbiorowy.

Amazon twierdzi, że tworzy konkurencyjne miejsca pracy. Marta Rzetelska z amerykańskiej firmy podkreśla, że firma jest otwarta na dialog z pracownikami. - Oferujemy konkurencyjne wynagrodzenie, jedne z najlepszych w branży pakietów benefitów, a także ciągłą możliwość rozwoju – mówi.

Problemy Amazona

Magazyny Amazona od 2014 roku kilkukrotnie kontrolowali inspektorzy pracy, którzy wskazywali na różne nieprawidłowości. Amerykański koncern prowadzący największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej zatrudnia w Polsce ok. 14 tys. osób.

Czytaj także: Autorka tekstów o Amazonie opisała, jak wielkie korporacje próbują wpływać na dziennikarzy

O warunkach pracy w polskich magazynach firmy zrobiło się głośno m.in. za sprawą reportaży dziennikarki "Gazety Wyborczej" Adriany Rozwadowskiej. - Lekarze poznają pracowników po stopach. Są często owrzodzone. Pracownicy mają otwarte rany, problemy z kręgosłupem, depresję. Nie biorą zwolnień, bo to się kończy wyrzuceniem z pracy – mówiła w ubiegłym roku w Analizach TOK FM Rozwadowska. W grudniu szeroko opisywaliśmy, jak wygląda praca w Amazonie w czasie przedświątecznego szczytu zakupów online.

Trzy dni temu "Gazeta Wyborcza" donosiła, że sąd w Poznaniu uznał, iż zasady, według których ocenia się i zwalnia pracowników, są niezgodne z kodeksem pracy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Amazon. Będzie strajk pracowników?
Zaloguj się
 • Jan Winnicki

  Oceniono 6 razy 6

  Normalny kapitalistyczny wyzysk. Nic nowego, ani niezwykłego. Nie po to bezos czy jak mu tam przeniósł magazyny na wschód, żeby nagle obniżyć wyzysk, zmniejszyć normy, czy więcej płacić. Dopóki będą chętni do pracy nic się nie zmieni.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Amazon zapłacił w 2018 roku 0 dolarów podatku pomimo 11200 mld dolarów zysku. Wywalili ich z Niemiec i juz sa problemy w Polsce typowo pasozytniczy koncern ery globalizmu. Czerskie tepozacepie padni na kolana przed kazdym gow... osobiscie natomiast bojkotuje to przedsiebiorstwo podobnie jak ubera i inne podejrzane wynalazki.

 • Jan 1515

  Oceniono 1 raz 1

  A właściciel amazona ma ponad 100 mld $ majątku!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX