Będzie strajk w Amazonie? Pracownicy dali firmie siedem dni na spełnienie ich żądań

Pracownicy Amazona w Polsce grożą strajkiem. Związkowcy zrzeszeni w Solidarności i Inicjatywie Pracowniczej dali firmie tydzień na spełnienie żądań. Jeśli postulaty nie zostaną spełnione, rozpocznie się procedura sporu zbiorowego.
Zobacz wideo

Związkowcy żądają podwyżek, stabilności zatrudnienia i poprawy warunków pracy, szczególnie złagodzenia wyśrubowanych - ich zdaniem - norm wydajnościowych.

- W ubiegłym roku były badania prowadzone przez Państwową Inspekcję Pracy. Były bardzo duże przekroczenia wydatku energetycznego pracowników, co naszym zdaniem jest zagrożeniem. Normy ciągle rosną, ludzie nie są w stanie pracować na takim poziomie. Umowy z pracownikami nie są przedłużane, bo to zazwyczaj zobowiązania krótkoterminowe - wyjaśnia Grzegorz Cisoń z Solidarności.

Dlatego związkowcy chcą stabilnych form zatrudniania. - I co najmniej 25 zł netto za godzinę – dodaje Maria Malinowska z Inicjatywy Pracowniczej. Jeśli firma nie spełni ich żądań w ciągu siedmiu dni, związkowcy rozpoczną spór zbiorowy.

Amazon twierdzi, że tworzy konkurencyjne miejsca pracy. Marta Rzetelska z amerykańskiej firmy podkreśla, że firma jest otwarta na dialog z pracownikami. - Oferujemy konkurencyjne wynagrodzenie, jedne z najlepszych w branży pakietów benefitów, a także ciągłą możliwość rozwoju – mówi.

Problemy Amazona

Magazyny Amazona od 2014 roku kilkukrotnie kontrolowali inspektorzy pracy, którzy wskazywali na różne nieprawidłowości. Amerykański koncern prowadzący największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej zatrudnia w Polsce ok. 14 tys. osób.

Czytaj także: Autorka tekstów o Amazonie opisała, jak wielkie korporacje próbują wpływać na dziennikarzy

O warunkach pracy w polskich magazynach firmy zrobiło się głośno m.in. za sprawą reportaży dziennikarki "Gazety Wyborczej" Adriany Rozwadowskiej. - Lekarze poznają pracowników po stopach. Są często owrzodzone. Pracownicy mają otwarte rany, problemy z kręgosłupem, depresję. Nie biorą zwolnień, bo to się kończy wyrzuceniem z pracy – mówiła w ubiegłym roku w Analizach TOK FM Rozwadowska. W grudniu szeroko opisywaliśmy, jak wygląda praca w Amazonie w czasie przedświątecznego szczytu zakupów online.

Trzy dni temu "Gazeta Wyborcza" donosiła, że sąd w Poznaniu uznał, iż zasady, według których ocenia się i zwalnia pracowników, są niezgodne z kodeksem pracy.

TOK FM PREMIUM