Od tego zaczęła się afera z Elżbietą Podleśną. "Ksiądz w Płocku sieje nienawiść i pogardę w świątyni"

Nie byłoby burzy o tęczę nad Madonną, gdyby nie zdjęcia wykonane przez Magdalenę Bielską, działaczkę KOD z Lublina. Była w Płocku u rodziny na świętach i tam usłyszała o Grobie Pańskim, przy którym wśród grzechów wypisano "LGBT" czy "homo(.)zboczenia". Poszła i zrobiła zdjęcia, a potem wrzuciła je do sieci. Tak to się zaczęło.
Zobacz wideo

W Święta Wielkanocne w kościele św. Dominika w Płocku pojawiła się dość zaskakująca oprawa Grobu Pańskiego. Przy krzyżu z biało-czerwoną flagą stały pudła, które miały symbolizować różne grzechy.  - To, co zobaczyłam, mnie zszokowało, bo wokół figury Chrystusa na pudłach wypisano ciężkie grzechy jak kradzież, nienawiść, pogarda, a wśród nich słowa "LGBT", "gender", napis układający się z dwóch pudeł w złożenie "homo(...) zboczenia". Zrobiłam zdjęcia i postanowiłam opublikować je na Facebooku, bo to obecnie najszybsza forma rozpowszechniania informacji - mówi Magdalena Bielska, od której wszystko się zaczęło.

Nie byłoby naklejek i protestu, gdyby nie zdjęcia z kościoła w Płocku

- Publikując je, liczyłam na rozpoczęcie dyskusji, ale też na reakcję, zwłaszcza władz kościelnych – mówi.  Stało się jednak inaczej. Niedługo potem w wielu miejscach w Płocku pojawiły się naklejki z Matką Boską w tęczowej aureoli, nawiązującej do tęczy jako symbolu społeczności LGBT. - Były rozmieszczone w okolicach kościoła, na znakach drogowych, ale też na przenośnych toaletach – mówi nam rzeczniczka policji w Płocku, Marta Lewandowska. Zawiadomienie w tej sprawie złożył proboszcz miejscowej parafii.

To właśnie w tej sprawie zatrzymano aktywistkę Elżbietę Podleśną. Policja weszła do jej mieszkania o 6 rano, doszło do przeszukań i zarekwirowania sprzętów, aktywistka usłyszała zarzut obrazy uczuć religijnych.

W rozmowie z "Polityką" Podleśna przyznała, że ta akcja była odpowiedzią na aranżacje Grobu Pańskiego. - Który zrównywał orientację homoseksualną z przestępstwami, czyli w pewnym sensie namawiał do tego, co robi się z przestępcami – a ich się osacza, ściga, piętnuje, oddaje w ręce sprawiedliwości – czyli tak naprawdę zachęcał do linczu. Na to była ta akcja - mówiła aktywistka.

"Ksiądz przekroczył ważną granicę"

Pani Magdalena zrobiła zdjęcie, uznając, że ksiądz, który odpowiadał za przygotowanie Grobu Pańskiego, przekroczył ważną granicę. - To skandaliczne wykluczenie i stygmatyzacja części społeczeństwa, zrównanie ich z przestępcami. Takie działanie nie ma nic wspólnego z nauczaniem Kościoła. Nie wiem, co kierowało księdzem, ale piętnowanie, tworzenie z osób LGBT wroga publicznego, idzie zgodnie z linią przekazu, jaki ostatnio słychać na konwencjach wyborczych PiS – mówi nasza rozmówczyni. Nie żałuje, że zrobiła zdjęcia i wrzuciła je do sieci, bo – jak mówi – wciąż wierzy, "że księdza - autora instalacji, spotkają konsekwencje".

Próbowaliśmy się skontaktować z kościołem w Płocku, ale nie udało nam się tam dodzwonić. Poprosiliśmy więc o informację Diecezję Płocką. Jej rzeczniczka, Elżbieta Grzybowska odesłała nas do oświadczenia z … 25 kwietnia. Czytamy w nim m.in.: "W dniu 25 kwietnia br. doszło do spotkania Biskupa Pomocniczego z ks. proboszczem Parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku. Ks. proboszcz złożył obszerne wyjaśnienia dotyczące konfliktu powstałego wokół Grobu Pańskiego. Ponadto informuję, że ks. proboszcz zawiadomił Policję o zajściach w świątyni parafialnej". 

Zdaniem pani rzecznik, informacje zawarte w komunikacie są nadal aktualne. Na nasze pytania, czy do biskupów trafiły listy/ protesty w sprawie oprawy Grobu Pańskiego – pani rzecznik nie odpowiedziała.

Zdaniem Magdaleny Bielskiej, sprawa została wykorzystana jako element kampanii wyborczej. - W poniedziałek miała w Płocku miejsce pikieta organizowana przez Kaję Godek, skierowana przeciwko płockiej aktywistce. Trudno uznać, że nie jest to element prowadzonej przez nią kampanii. Podobnie odbieram działania ministra Brudzińskiego w sprawie grafik z tęczową Madonną. To absurdalne, że tę formę wyrazu wsparcia dla środowiska LGBT uznaje się za profanację. Profanacji dokonał ksiądz, który sieje nienawiść i pogardę w świątyni – tłumaczy Magdalena Bielska i zapowiada, że wyśle do diecezji płockiej oficjalny protest w sprawie skandalicznej oprawy Grobu Pańskiego. Być może będzie to list otwarty.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (158)
Od tego zaczęła się afera z Elżbietą Podleśną. "Ksiądz w Płocku sieje nienawiść i pogardę w świątyni"
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 40 razy 28

  Dokument Sekielskich pokaże jeszcze raz kto tak na prawdę profanuje katolicyzm... To nie pokolowane Maryjki go profanują, to takie zakłamane klechy jak ten z Płocka

 • miszka_szyfman

  Oceniono 34 razy 26

  Ksiądz który sieje pogardę i nienawiść ? To jest prawdziwy pisowski ksiądz patriota.

 • Pik- Aczu

  Oceniono 39 razy 25

  Czarnym można wszystko. Nawet molestować dzieci. Ale Ty uważaj, nie ataku kościoła, nie obrażaj uczuć religijnych bo przyjdzie po Ciebie towarzysz Brudziński

 • jaceq

  Oceniono 28 razy 20

  "kradzież, nienawiść, pogarda"

  Mnie takie słowa w świątyni nie rażą, ponieważ bardzo pasują do obrazu polskiego kościoła katolickiego. Dodałbym jeszcze "pychę, chciwość, obżarstwo, opilstwo, nieczystość, hipokryzja" - i mamy wypisz wymaluj: polski kościół katolicki.

  Jakże się cieszę, że już nie taplam się w tym błocie od wielu lat.

 • glencok

  Oceniono 18 razy 14

  Ten ksiądz obraża moje uczucia religijne. Całkiem serio. Sasin, aresztowałeś już go?

 • marc.pl

  Oceniono 17 razy 13

  Polacy doprowadzili do tego że nie mają żadnej kontroli nad rozpasanym duchowieństwem - mafia w czarnych sukienkach jest poza kontrolą prawną, skarbową i moralną, ci panowie robią co tylko chcą nie ponosząc żadnych konsekwencji.

 • oloros11

  Oceniono 18 razy 12

  prawdziwym problemem jest 6 milionowy suweren ktory wlasnie tak uwaza jak ksiundz z Plocka - on wie do kogo mowi - i podkreca emocje - to stara taktyka kosciola - dziela , wyznaczaja mury i granice , szczuja jednoczesnie opowiadajac o milosci braterskiej - ale tylko miedzy soba - reszta jest do wyeliminowania - oczyszczenia
  nacjonalizm plus religia to jest rownoznaczne z wojna , cierpieniem ,i bolem - to nam szykuja - zawsze szykpowali - tak moga istniec

 • dyskootantka

  Oceniono 17 razy 11

  Ta kobieta zrobiła błąd. Powinna do dekoracji grobu dołożyć jeszcze jeden kartonik z napisem "PEDOFILIA". Albo dokładniej - "PEDOFILIA KSIĘŻY". Jeśli inne grzechy tak księdza uwierają, to ten też powinien. Ciekawe, jaka byłaby reakcja?

 • kemor234

  Oceniono 17 razy 9

  'UCZUCIE' to bardzo ogólne pojęcie ... Oczywiście są też 'uczucia religijne'.
  Ale są również, a może przede wszystkim normalne, zwykłe LUDZKIE UCZUCIA !!! Różne sympatie i antypatie ...
  Właśnie straciłem RESZTKI SYMPATII, którą żywiłem do kościoła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX