Koniec odbudowy Zamku Królewskiego. Na ogrody zamkowe w pełnej krasie trzeba było czekać 75 lat

Architekci mówią, że to historyczne zakończenie odbudowy zamku i całego Starego Miasta. W sobotę po raz pierwszy po II wojnie światowej, otwarte zostaną całe ogrody Zamku Królewskiego.
Zobacz wideo

Teren nad Wisłą pozostawał niezagospodarowany od 1945 roku. Teraz będzie parkiem dostępnym dla wszystkich mieszkańców.

Warto przypomnieć, że pomysł stworzenia ogrodów stołecznego Zamku Królewskiego pojawił się już w XVIII wieku, koncepcję przedstawił  ostatni polski król Stanisław Augusta Poniatowski. Było to duże przedsięwzięcie techniczne, bo w miejscu zaplanowanych ogrodów płynęła Wisła, więc grunt trzeba było osuszyć, a bieg rzeki przesunąć.

Król chciał, żeby rozległy ogród był dostępny dla szerokiej publiczności. Poniatowski nie zdążył jednak zrealizować swojej wizji. 

Rozbiory, a potem I wojna światowa, spowodowały, że ogrody popadły w zapomnienie. Pierwszy, krótki okres ich świetności przypada na lata międzywojnia, ale 1939 rok i późniejsze zburzenie właściwie całej Warszawy spowodowało, że także i ogrody popadły w ruinę.

Ogrody Zamku Królewskiego. Aranżacja trwała 482 dni

Współczesną aranżację Ogrodu Dolnego rozpoczęto we wrześniu 2017 roku. Ogród jest modernistyczny z zagłębionym w ziemi trawnikiem (tzw. wgłębnikiem), granitowym tarasem fontann, systemem ścieżek, ozdobnymi wazami, kwietnikami, szpalerami strzyżonych krzewów i drzew oraz ukrytą w ziemi infrastrukturą techniczną. Aranżacja Ogrodu Dolnego trwała 482 dni.

Otwarcie nastąpi na wiosnę, aby odwiedzający mogli od razu odpocząć w miejscu tętniącym zielenią.  

- Teraz, po prawie 75 latach, po raz pierwszy w pełnej okazałości są oddawane miastu - mówi ich współtwórczyni, architektka krajobrazu Monika Drąg. - Teraz tak naprawdę symbolicznie domykamy proces odbudowy całego Zamku, ale też i całego Starego Miasta. Ten ogród jest w zgodzie z historią, ale też zaczyna pisać swoją historię na nowo - dodaje.

Ogrody będą parkiem miejskim. Wstęp do nich będzie bezpłatny i możliwy codziennie do 20, więc już teraz można szykować koc, książkę i odpoczynek z widokiem na Zamek Królewski.

DOSTĘP PREMIUM