Nocna akcja aktywistów w Warszawie. Plakaty z "Matką Boską Tęczową" na kościołach i posterunkach

Nocą z 10 na 11 maja grupa aktywistów i aktywistek rozkleiła w wielu miejscach w stolicy plakaty z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowej aureoli. Chodzi o kościoły i posterunki policji.
Zobacz wideo

Grafikom towarzyszą napisy „Tęcza nie obraża”. Plakaty pojawiły się m. in. na katedrze św. Jana Chrzciciela, Pałacu Prymasowskim, katedrze św. Floriana, Świątyni Opatrzności Bożej, siedzibie Konferencji Episkopatu Polski i innych ważnych warszawskich świątyniach. Aktywiści okleili nimi również posterunki policji. – Kościół i policję obciąża ciężar haniebnej poniedziałkowej akcji oraz podsycania homofobicznej nagonki - mówią organizatorzy akcji. 

Chodzi o poniedziałkowe zatrzymanie Elżbiety Podleśnej, która rozwieszała wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowej aureoli na terenie jednego z płockich kościołów. Do domu kobiety w poniedziałek (6 maja) o 6 rano przyszła policja. Funkcjonariusze przeszukali jej mieszkanie oraz zabrali sprzęt elektroniczny. Aktywistka została następnie zatrzymana. Na komendzie spędziła kilka godzin. 

- Nocna akcja to także wyraz protestu wobec wykorzystywania niejasnego i niedookreślonego artykułu kodeksu karnego dotyczącego "obrazy uczuć religijnych” do nękania aktywistów i aktywistek walczących o podstawowe prawa człowieka - prawa osób LGBT+ - informują organizatorzy. 

TOK FM PREMIUM