"Tylko nie mów nikomu" Sekielskiego. Wstrząsający obraz o pedofilii w Kościele już dostępny

Film "Tylko nie mów nikomu" Tomasza i Marka Sekielskich jest już dostępny w internecie. Twórca filmu tłumaczył w TOK FM, że chodziło w nim o "pokazanie mechanizmów, które duchowni mają zakodowane w głowach". - Dlaczego uczynili to, co uczynili. Czy w ogóle dostrzegają zło, które popełnili i jak to tłumaczą - wyjaśniał.
Zobacz wideo

- Ten film jest niezwykle ważny. Dotyka sprawy właściwie kardynalnej, jeśli chodzi o Kościół katolicki. Przede wszystkim na usta cisną się trzy słowa: kłamcy, hipokryci, właściwie diabły. To o Kościele w Polsce - mówił w TOK FM Mikołaj Lizut, który uczestniczył w przedpremierowym pokazie dokumentu "Tylko nie mów nikomu". Film Tomasza Sekielskiego dotyczy przestępstw seksualnych popełnianych na dzieciach przez księży.

W filmie Sekielskiego pokazano między innymi sprawę księdza Franciszka C., kapelana prezydenta Wałęsy. - Przypomniano mu, jak zaczęło się molestowanie. C. zawołał swojego ministranta: "Chodź, zobacz, coś się stało". Stał ze zsuniętymi spodniami i penisem w stanie erekcji. "Nie chce opaść" – czytamy na portalu gazeta.pl. Ksiądz miał się tłumaczyć, że działał "trochę dla humoru". Chciał też płacić za grzechy ofierze, ale ta pieniędzy nie przyjęła.

Tomasz Sekielski w TOK FM wspominał, że kiedy słucha się nagrań ofiar rozmawiających ze swoimi oprawcami, to odnosi się wrażenie, że "oni powtarzają to, co mówią hierarchowie: trudno, jest grzech, zdarza się, w człowieku jest zło, jesteśmy tylko ludźmi, jest zło i dobro, dzieci czasami same kuszą, siadają księżom na kolana, uwodzą". - Przecież niektórzy hierarchowie wypowiadali takie słowa. I ci księża powtarzają to niemal słowo w słowo. Te nagrania pokazują według mnie pewien sposób myślenia, który jest w Kościele obecny i jest pewnym fundamentem i pewną tarczą, która jest zawsze ustawiana, gdy pojawia się zarzut o pedofilię - podkreślił.

Film "Tylko nie mów nikomu" pojawił się już w serwisie You Tube na kanale Tomasza Sekielskiego w sobotę o 14.30. Można go oglądać bez opłat i bez reklam. Film powstał między innymi dzięki wpłatom w serwisie crowdfundingowym. 

 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM