Dzień Matki już 26 maja. Nie zapomnijcie o święcie wszystkich mam

Dzień Matki 2019. 26 maja obchodzimy w Polsce święto wszystkich mam.
Zobacz wideo

W Polsce tradycyjnie Dzień Matki obchodzi się 26 maja i wyprawiono je po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie. W innych krajach data tego święta jest ruchoma, np. w Wielkiej Brytanii i Irlandii obchodzi się je w czwartą niedzielę wielkiego postu. W wielu państwach takich jak Rosja, Macedonia, Słowenia czy Wietnam Dzień Matki jest równoznaczny z Dniem Kobiet.

Dzień Matki. Historia święta 

Już w starożytnej Grecji i Rzymie podobno celebrowano matki, jako symbol płodności i urodzaju. Jednak powrót Dnia Matki jako święta w nowożytności miał miejsce w USA dopiero pod koniec XIX wieku - zostało rozpropagowane za sprawą aktywistki społecznej, Anny Javis, która chciała w ten sposób uczcić swoja matkę i inne kobiety wychowujące dzieci.

Dzień Matki. Laurki i kwiaty

W Polsce w Dniu Matki ofiarujemy naszym mamom najczęściej kartki z życzeniami i kwiaty. Nie brakuje również prezentów. Zupełnie inaczej Dzień Matki obchodzi się w Indonezji. Z jednej strony również wręcza się matkom kwiaty i prezenty, ale najważniejszym elementem są przyjęcia oraz konkursy. W Meksyku to święto to przede wszystkim okazja do biesiadowania przy uginającym się od jedzenia stole oraz śpiewania tradycyjnej pieśni Las Mananitas - najczęściej a capella, ale czasem również towarzystwem małego zespołu.

TOK FM PREMIUM