Szef fundacji "Nie lękajcie się": Po filmie Sekielskiego dzwoni do nas 15 osób dziennie

Było wiele głośnych historii, film "Kler", nasza mapa. Wszystko cichło, a tu rzucili się politycy. Przez tyle lat prosiliśmy o spotkania, o wparcie w różnej formie i była cisza - mówił w TOK FM Marek Lisiński.

- Film jest niesamowity, oddaje rzeczywistość ofiar, zrobiony z wielkim kunsztem. Było wiele głośnych historii, film "Kler", nasza mapa. Wszystko cichło, a tu rzucili się politycy. Przez tyle lat prosiliśmy o spotkania, o wparcie w różnej formie i była cisza - mówił w TOK FM Marek Lisiński, szef Fundacji "Nie lękajcie się", która pomaga ofiarom wykorzystywania seksualnego przez księży. Lisiński jest też współautorem "Mapy kościelnej pedofilii w Polsce".

Podkreślił, że do jego fundacji zgłasza się coraz więcej ofiar pedofilii w Kościele. Jak mówił, pierwszy wysyp był po opublikowaniu mapy, kiedy to jednego dnia zadzwoniło do niego ponad 160 osób. Po filmie braci Sekielskich każdego dnia dzwoni po piętnaście osób. 

- Jest taka inicjatywa Lepszy Gdańsk, fundacja, w której stworzyliśmy komisję i od pół roku pracujemy nad projektem obywatelskim, 20 maja ogłosimy jego zarys i na jesieni po zebraniu 100 tys. podpisów powiemy “sprawdzam”. Będzie to komisja, która będzie badała skalę zjawiska, poszczególne przypadki, mamy możliwość zmuszania instytucji Kościoła do wypłaty zadośćuczynień - tłumaczył Lisiński.

Prowadzący audycję Piotr Najsztub pytał, czy ta komisja będzie potrzebowała jakiejkolwiek pomocy państwa. - Marszałek Sejmu będzie musiał przyjąć to, potem Sejm zatwierdzić - mówił Lisiński. Zwrócił też uwagę na problem, że po ukończeniu przez ofiarę 30 lat, przestępstwo ulega przedawnieniu. W myśl art. 200 Kodeksu karnego przestępstwo bowiem ulega przedawnieniu po 10 latach. 

- Większość osób, które się zgłaszają, to osoby 40, 50-letnie. Myślimy, że tak jak w USA moglibyśmy zrobić okienko. W Stanach był rok, kiedy zawieszono coś takiego jak przedawnienie. Przez ten rok przyjęto wszystkie sprawy bez względu na to, czy były przedawnione, czy nie - tłumaczył Lisiński. I dodał: Chcemy też, żeby kary nie były w zawieszeniu, jak się często zdarza w przypadku osób duchownych.

Kolejny problem to lęk ofiar przed ujawnieniem się. Boją się nie tylko o siebie, ale również o swoje rodziny, że zostaną napiętnowane. Zwłaszcza, że zdarzają się listy pisane w obronie księdza oskarżonego o molestowanie czy pedofilię. 

Lisiński sam jest ofiarą księdza pedofila - miał wtedy 12 lat, a swoją historię opowiedział dziennikarzowi Ekke Overbeekowi, autorowi książki "Lękajcie się. Ofiary pedofilii w polskim Kościele mówią".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (75)
Szef fundacji "Nie lękajcie się": Po filmie Sekielskiego dzwoni do nas 15 osób dziennie
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 41 razy 37

  Jak to się ma do skrytykowanej wypowiedzi Jażdżewskiego? Czy nadprezes nadal uważa, że podniesienie ręki (powiedzenie prawdy) o tym, co dzieje się w kk, to podnoszenie ręki na Polskę? Czy Schetyna i Kamysz nadal są oburzeni?

 • kenijro

  Oceniono 30 razy 24

  Zdaje się, ze lawina ruszyła. Ludzie przestają się wstydzić i będą mówić. Pewnie nam włosy dęba stan na głowie jak wyjdzie na jaw skala. Kosciól polski czekają trudne chwile, ale nie wyciągnęli zadnych wniosków z przebiegu identycznych pedofilskich skandali w kościołach katolickich wwUSA USA, Irlandii, Australii, Chile itd. więc niech teraz się boją. Zaslużyli na to.

 • natemat22

  Oceniono 25 razy 19

  Sekielski :
  "Udostępnimy ten film każdej telewizji za darmo jeżeli o to poprosi"

 • ar.co

  Oceniono 22 razy 18

  "Zwłaszcza, że zdarzają się listy pisane w obronie księdza oskarżonego o molestowanie czy pedofilię."

  Zdarzają się? Proszę nie żartować. One się nie "zdarzają", to jest norma polskiej wsi i małego miasteczka!

 • czechy11

  Oceniono 22 razy 16

  Czekamy na emisje filmy w TVPiS. Burdel Papa Kacztnski skoro od wczoraj tak walczysz dzielnie z pedofilia w koscieke czas wydać rozkaz Kurskuemu do emisji tak jak wydajesz rozkazy Przylebskiej przy herbatce do wyroków 😂

 • o_onufry

  Oceniono 13 razy 9

  Członkowie Konferencji Episkopatu Polski
  – do dymisji - obciążeni grzechem ukrywania sprawców zbrodni przeciwko dzieciom, zwanej pedofilią. Państwo Prokuratorzy! Czas wysłać wezwana do przesłuchania tej purpurowej kamaryli.

  1 Kardynał (wcześniej przełożony archidiecezji warszawskiej i b. diecezji
  koszalińsko-kołobrzeskiej) Kazimierz Nycz
  2 Arcybiskup, metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź
  3 Arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej (wcześniej arcybiskup metropolita wrocławski) Marian Gołębiewski
  4 Biskup bydgoski Jan Tyrawa
  5 Arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej Henryk Gulbinowicz
  6 Arcybiskup, metropolita warmiński Józef Górzyński
  7 Arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej Wojciech Ziemba
  8 Arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej Edmund Piszcz
  9 Arcybiskup senior diecezji warszawsko-praskiej, wizytator apostolski w Medziugorie (wcześniej biskup diecezji warszawsko-praskiej) Henryk Hoser
  10 Arcybiskup, metropolita krakowski (wcześniej biskup pomocniczy poznański) Marek Jędraszewski
  11 Arcybiskup senior archidiecezji poznańskiej Józef Paetz
  12 Arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej (wcześniej wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i arcybiskup metropolita przemyski) Józef Michalik
  13 Biskup diecezjalny łowicki Andrzej Dziuba
  14 Biskup diecezjalny elbląski (wcześniej biskup pomocniczy warmiński) Jacek Jezierski
  15 Biskup diecezji rzeszowskiej (wcześniej biskup pomocniczy częstochowski) Jan Wątroba
  16 Arcybiskup senior diecezji szczecińsko-kamieńskiej (wcześniej arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński) Zygmunt Kamiński
  17 Biskup senior diecezji łomżyńskiej (wcześniej biskup pomocniczy szczecińsko-kamieński) Stanisław Stefanek
  18 Arcybiskup senior diecezji szczecińsko-kamieńskiej (wcześniej arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński) Marian Przykucki
  19 Arcybiskup tytularny Vininacium (wcześniej biskup diecezji płockiej) Stanisław Wielgus
  20 Biskup senior diecezji toruńskiej (wcześniej biskup diecezji toruńskiej) Andrzej Suski
  21 Biskup diecezji opolskiej Andrzej Czaja

 • qrzysiu

  Oceniono 19 razy 9

  Po tym słowie wstępnym Jeżewskiego Schetyna i Kamysz chyba żałują że nie wykorzystali okazji żeby milczeć...

 • biesczad1

  Oceniono 14 razy 8

  Lawina ruszyła: pedofile, smoleńscy sekciarze i wy, piewcy reżimu - wasz koniec bliski!!!

 • swiatlowski

  Oceniono 14 razy 6

  Bo taka jest prawda. Celibat tworzy kreaturę człowieka, człowiek jest samym w sobie z natury, działanie wbrew naturze odczłowiecza. Boga, i własne od niego pochodzenie wymyślił perfidny cwaniak dla drugiego mniej zdeprawowanego człowieka - ot tak, by wytłumaczyć mógł on przed samym sobą swoją niby nadnaturalność, dobrze mu z tym chociaż musi się w swojej wyimaginowanej wierze odpłacać tym wszystkim, którzy w swojej cyniczności odkryli możliwość pasożytowania na jego strachu i obawach, mając za nic naturalne odruchy wzajemności w szacunku dla życia - jak i śmierci.
  Każda religia lub wiara to najgorsze zło (to piekło), jedynie czystą jest więź z naturą i sprawdzoną (dowiedzioną) naukowo rzeczywistością.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX