Powstaje plan Centralnego Portu Komunikacyjnego. "Chcielibyśmy, żeby za osiem lat funkcjonował"

Powstaje właśnie wstępny plan Centralnego Portu Komunikacyjnego. Sama inwestycja ma być gotowa pod koniec 2027 r. - poinformowali przedstawiciele rządu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Zobacz wideo

Oprócz planu przygotowywany jest również szacowany budżet, a także strategia zakupowa. Spółka chce zabezpieczyć grunty, maksymalnie 4 tys. hektarów. Na razie nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa. - Chcielibyśmy, żeby za osiem lat port lotniczy funkcjonował. Już samo wbicie łopaty jest tutaj naprawdę sprawą drugorzędną, bo zawsze najwięcej czasu zajmują prace przygotowawcze, prace projektowe -informuje minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. 

Mike Forster, prezes British Aviation Group radzi: przede wszystkim nie spieszyć się z opracowaniem koncepcji. 

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią. Ma on zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Powstaje plan Centralnego Portu Komunikacyjnego
Zaloguj się
 • dudi-w

  Oceniono 2 razy 2

  Spokojnie, żaden CPK nie powstanie, kolejna władza ten poroniony pomysł wrzuci do śmietnika, gdzie jego miejsce i przeznaczy 1/10 tych środków na zrobienie z Modlina normalnego lotniska oraz skomunikowania go z Warszawą, żeby nie trzeba było parkować samochodów w okolicznych błotach... Żenujące jest, ze PKP nie potrafi (raczej - nie chce) wybudować kilkukilometrowej bocznicy, że z centrum Wawy nie kursują co 10 minut składy do Modlina... I ta sama instytucja potrafi wybudować w kilka lat 1600 km torów????? To nawet nie jest śmieszne.

 • robert kamiński

  Oceniono 2 razy 2

  Tunel w Świnoujściu za ok.1 mld zł.-minimum 7 lat, przekop mierzei też za ok.1 mld pewnie dłużej . CPK o ile w ogóle zostanie wybudowany to za co najmniej 20 lat.

 • Mariusz Sędziński

  Oceniono 12 razy -8

  Zastanawiam się, kto mógłby być przeciw. Projekt wydaje się nieprawdopodobny. Ale nawet przeciętnemu człowiekowi nie trzeba tłumaczyć wagi tego przedsięwzięcia. Wszyscy powinniśmy temu kibicować. To w końcu idea, która przywróci Polsce właściwy, należny status. Korzyści ogromne. Błagam, bez plemiennej agresji! Choćby w jednym. Wspieramy rząd Morawieckiego!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX