Aktywiści Greenpeace zasłonili siedziby PiS i PO czarnymi plakatami. Policja: Trwają zatrzymania aktywistów

Na siedzibach dwóch największych polskich partii zawisły czarne transparenty z napisem "Polska bez węgla 2030". Organizatorzy akcji tłumaczą, że ich działanie to reakcja na pominięcie przez PiS i PO kwestii ochrony klimatu w ich programach wyborczych. Policja poinformowała o zatrzymaniu aktywistów.
Zobacz wideo

We wtorek (14 maja) rano aktywiści Greenpeace zasłonili siedziby Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej czarnymi transparentami z napisem: "Polska bez węgla 2030”. Organizacja protestuje przeciw "ignorowaniu kryzysu klimatycznego przez największe polskie partie".

Na ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie, z budynku, w którym mieści się siedziba PiS, zwisa kilkunastu alpinistów. Na miejscu jest policja, która zabezpiecza teren.

Greenpeace: Politycy PiS i PO ignorują głos nauki

Jak tłumaczą organizatorzy akcji we wtorkowym komunikacie prasowym, obie partie pominęły kwestie ochrony klimatu w swoich programach wyborczych i nie zaproponowały daty odejścia Polski od węgla. Wskazują, że protest odbywa się dzień po tym, jak podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego dyskutowany był rządowy projekt Polityki Energetycznej Polski, który zakłada, że do 2030 roku ilość spalanego w naszym kraju węgla utrzyma się na niemal niezmienionym poziomie.

Elektrownie, w tym ta w Bełchatowie, i... Ryanair. Oto najwięksi "producenci" CO2 w Europie

"Politycy PiS i PO ignorują głos nauki, młodych ludzi protestujących w całej Polsce w ramach strajków dla klimatu oraz swoich wyborców. Dyskutowany wczoraj podczas EKG w Katowicach projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku to najlepsza ilustracja moralnego i intelektualnego fiaska rządu w obliczu kryzysu klimatycznego" - powiedział Paweł Szypulski z Greenpeace.

Prof. Malinowski ostrzega przed zmianą klimatu. "Nie ma osoby, która przeżyje globalną katastrofę"

Dodał, że największa partia opozycyjna wciąż nie przedstawiła żadnej wiarygodnej alternatywy dla prowęglowej strategii rządu. "Najwyższa pora, żeby Jarosław Kaczyński i Grzegorz Schetyna – liderzy partii, które decydować będą o kształcie polityki klimatycznej i energetycznej, zaczęli dbać o naszą bezpieczną przyszłość" – podkreślił.

PO z ciepłą herbatą

Szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej-Koalicji Europejskiej pochwalił się na Twitterze zdjęciem z aktywistami Greenpeace.

"Aktywiści z @Greenpeace_PL z ciepłą herbatą w biurze @Platforma_org Mamy wspólny cel ?? czyste powietrze i czysta energia. O konkretnych rozwiązaniach będziemy wspólnie rozmawiać" - zapisał Sławomir Neumann.

Kilkadziesiąt minut po tym, jak polityk PO umieścić w internecie zdjęcie z działaczami Greenpeace, policja poinformowała, że prowadzi zatrzymania aktywistów. - Przyjęto zawiadomienie dot. naruszenia miru domowego. Pierwsze osoby zostały już zatrzymane. Odpowiedzialność w tym przypadku to nawet rok pozbawienia wolności - poinformował Polską Agencję Prasową kom. Sylwester Marczak, Rzecznik Komendanta Stołecznego Policji.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM