Pogoda. Nadzwyczajne opady śniegu w Zakopanem, najcieplej na Podlasiu

Majowa pogoda w tym roku jest wyjątkowa. O ile synoptyków nie dziwią niskie temperatury, to duże opady śniegu nie są często spotykane. Nawet w stolicy polskich Tatr.

Po nocnych opadach w Zakopanem we wtorek (14 maja) zalega kilka centymetrów śniegu i cały czas go przybywa. W Tatrach, gdzie śnieg pada intensywnie, obowiązuje zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia.

Według synoptyków opady śniegu w Zakopanem mają występować z przerwami aż do popołudnia. Do środy, w stolicy Tatr, będzie utrzymywać się też niska temperatura - około 0 stopni Celsjusza. Choć niskie temperatury w okolicach połowy maja, czyli w "dni trzech ogrodników" oraz imienin Zofii są naturalne, to tak duże opady śniegu nie zdarzają się często o tej porze.

Tatrzański Park Narodowy informuje, że warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są typowo zimowe. Na szlakach zalega warstwa świeżego śniegu, a w partiach szczytowych jest go ponad metr. Panujące w górach warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Opady śniegu i niski pułap chmur ograniczają widzialność i znacząco utrudniają orientację w terenie.

Wysoko w Tatrach prognozuje się przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm.

Aktywiści Greenpeace zasłonili siedziby PiS i PO czarnymi plakatami. Chodzi o węgiel

Pogoda. W Beskidach spadło 20 cm śniegu

W najwyższych rejonach Beskidów ostatniej doby spadło około 20 cm śniegu. Zabieliły się też niżej położone rejony, m.in. Biały Krzyż. Warunki na szlakach turystycznych są bardzo trudne.

Goprowcy nie podjęli jeszcze decyzji o ogłoszeniu w rejonie Babiej Góry pierwszego stopnia zagrożenia lawinowego, ale jest ona bardzo realna. Zaznaczają, że jeśli pogoda się nie zmieni, zagrożenie lawinowe wkrótce zostanie ogłoszone. 

Przy schroniskach na Hali Miziowej w rejonie Pilska oraz na Markowych Szczawinach we wtorek rano termometry wskazywały ujemne temperatury. Dodatkowo widoczność jest bardzo ograniczona, a powyżej  1000 m npm jest praktycznie zerowa. Do odwołania zamknięty jest żółty szlak na Babią Górę, tzw. Akademicka Perć.

Pogoda. Ślisko i błotniście w Bieszczadach

Także w Bieszczadach warunki do uprawiania turystyki są trudne. We wtorek rano było zimno, padał deszcz, a widoczność ograniczała mgła. 

Wybierający się w góry powinni pamiętać, że szlaki górskie są śliskie i błotniste. Wędrówki dodatkowo utrudniają mżawka i mgła. 

Co zmiany klimatu oznaczają dla Polski? Nie będzie mokradeł i korników. Ale też żółwi błotnych

GOPR przypomina, że na wycieczki górskie trzeba zabrać ze sobą m.in. kaloryczne jedzenie, napoje, płaszcz przeciwdeszczowy oraz odpowiednie obuwie i odzież. Nie wolno także zapomnieć o naładowanym telefonie komórkowych, najlepiej z zainstalowaną aplikacją "Ratunek". 

Pogoda. Pogoda na wtorek i środę

Polska jest obecnie w zasięgu wyżu znad Morza Północnego. Na wschodzie i południowym wschodzie oddziałuje ciepły front atmosferyczny. Przeważająca część kraju znajduje się w chłodnym powietrzu pochodzenia arktycznego, tylko na krańcach wschodnich utrzyma się cieplejsze powietrze polarno-morskie.

Tylko na Pomorzu Zachodnim obejdzie się bez opadów. W pozostałych częściach kraju należy spodziewać się deszczu lub śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od 9 stopni Celsjusza na południowym zachodzie i południu oraz na wybrzeżu do 17 stopni Celsjusza na Podlasiu.

We wtorek na południu kraju zachmurzenie będzie przeważnie duże, w pozostałej części kraju umiarkowane i duże.

W środę zachmurzenie również będzie duże, choć z przejaśnieniami. Miejscami, głównie w województwach południowych, opady deszczu. Na południowym wschodzie możliwe burze. Temperatura maksymalna od 7 st. na terenach podgórskich do 18 st. na wschodzie i 19 st. na Podlasiu i wschodzie Podkarpacia.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM