Pomnik ks. Makulskiego zasłonięty materiałem. To reakcja na "Tylko nie mów nikomu"

Stojący przed bazyliką w Licheniu pomnik ks. Eugeniusza Makulskiego wręczajacego Janowi Pawłowi II makietę sanktuarium, został zasłonięty przez samych księży marianów, którzy opiekują się świątynią. To reakcja na nadużycia seksualne, których miał dopuszczać się duchowny. Jego historia została przedstawiona w filmie "Tylko nie mów nikomu".
Zobacz wideo

Pomnik byłego kustosza sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej został zasłonięty białym materiałem w nocy z poniedziałku (13 maja) na wtorek (14 maja). Zasłonili go opiekujący się bazyliką księża marianie. 

Postać ks. Eugeniusza Makulskiego przedstawiona została w filmie dokumentalnym "Tylko nie mów nikomu" braci Tomasza i Marka Sekielskich o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez osoby duchowne. W produkcji pojawiła się m.in. historia dotycząca byłego kustosza sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Budowniczy bazyliki miał molestować seksualnie przynajmniej jednego chłopca. 

Autor filmu czyta w nim list, w którym jeden z obecnych księży opowiada, jak ok. 40 lat temu był molestowany przez kustosza sanktuarium maryjnego w Licheniu.

"Decyzja o dalszym losie pomnika zostanie podjęta w najbliżsej przyszłości"

Stojący przed sanktuarium monument przedstawia Jana Pawła II, który z rąk klęczącego ks. Eugeniusza Makulskiego otrzymuje makietę świątyni. Rzecznik prasowy księży marianów zamieścił na Facebooku specjalne oświadczenie.

Po filmie Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”, zgromadzenie Księży Marianów opublikowało na swojej stronie internetowej oświadczenie. "W odniesieniu do oskarżeń formułowanych wobec ks. Eugeniusza Makulskiego MIC – zgłoszone przypadki zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej w trybie określonym obowiązującym prawem kościelnym. Ks. Makulski podporządkował się postanowieniom Stolicy Apostolskiej, zaś decyzją przełożonych zakonnych został odsunięty od pełnienia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej" - napisano. 

"Tylko nie mów nikomu". Ksiądz Dariusz Olejniczak złożył prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego

Księża marianie nie ujawnili jednak, jakie dokładnie zarzuty zostały psotawione księdzu Makulskiemu. Nie infromują także, jakie były w związku z tym postanowienia Watykanu. Autorom filmu nie udało się także dowiedzieć, dlaczego oskarżony o pedofilę ksiądz nie został usunięty ze stanu duchownego. 

DOSTĘP PREMIUM