Zaskakująca decyzja szefa MON ws. defilady 15 sierpnia. W tym roku odbędzie się w Katowicach

Doroczna defilada Wojska Polskiego, organizowana w dniu jego święta - 15 sierpnia ? odbędzie się w tym roku w Katowicach, aby uczcić trwający Rok Powstań Śląskich. Poinformował o tym w środę w Katowicach minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Zobacz wideo

- Zdecydowałem o tym, żeby tegoroczne Święto Wojska Polskiego odbyło się tu, na Śląsku, w Katowicach, żeby defilada Wojska Polskiego 15 sierpnia tego roku miała miejsce właśnie w Katowicach ze względu na doniosłość wydarzenia sprzed 100 lat – to będzie dzień przed setną rocznicą wybuchu I Powstania śląskiego – powiedział minister na konferencji prasowej.

Błaszczak przypomniał, że w ubiegłym roku Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. - To bardzo ważne wydarzenie, upamiętniające stulecie wybuchu I Powstania Śląskiego, upamiętniające odradzanie się państwowości polskiej i wielką wolę Ślązaków do tego, żeby Śląsk stanowił część odrodzonej Rzeczypospolitej – podkreślił.

Zdaniem wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, organizacja tegorocznej defilady w Katowicach jest potwierdzeniem rangi i znaczenia Śląska dla Polski. - Poczytujemy to jako najwyższy wyraz uznania - podkreślił.

Do tej pory defilady z okazji 15 sierpnia odbywały się w Warszawie. Wojsko defilowało w Alejach Ujazdowskich, a ostatnio defiladę przeniesiono na Wisłostradę. Ostatnia - z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO i 15. rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej - odbyła się 3 maja w stolicy. 

TOK FM PREMIUM