Zespół powołany przez Ziobrę po filmie Sekielskich rozpoczął prace. Prokuratorzy badają opisane przypadki

Zespół prokuratorów, powołany przez Zbigniewa Ziobrę po premierze filmu "Tylko nie mów nikomu" o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich przez polskich księży, przystąpił już do pracy - mówi reporterowi TOK FM rzeczniczka prokuratury krajowej Ewa Bialik.
Zobacz wideo

W skład zespołu weszło trzech prokuratorów z departamentu postępowań przygotowawczych prokuratury krajowej w Warszawie.

- Prokuratorzy już pracują. Ustalają, czy zdarzenia te były przedmiotem postępowań karnych, czy w związku z tymi zdarzeniami były składane zawiadomienia, czy te zdarzenia są lub były przedmiotem postępowań, jaki jest ewentualnie zakres tych postępowań, a także czy możliwe jest wszczęcie nowych postępowań - wyjaśnia Bialik.

Do czasu zakończenia prac zespołu, prokuratura nie chce ujawniać więcej szczegółów.

Prezes Fundacji "Nie lękajcie się" Marek Lisiński ocenił w poniedziałek w TOK FM, że taki zespół niewiele zdziała, ze względu na to, że większość z tych spraw uległa już przedawnieniu.

Film braci Sekielskich miał swoją premierę w minioną sobotę na YouTube. Od tamtej pory odtworzono go w internecie prawie 17 milionów razy.

Będą zmiany w prawie

W reakcji na wydarzenia opisane w dokumencie, rząd przyjął 14 maja obszerną nowelizację Kodeksu karnego, która zakłada m.in. podwyższenie górnej granicy kar za przestępstwa pedofilskie - z 25 do 30 lat pozbawienia wolności.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował także, że podwyższony będzie wiek prawno-karnej ochrony dzieci - z 15 do 16 lat. Przestępstwa pedofilskie mają też nie ulegać przedawnieniu. Zmiany w prawie są obecnie procedowane w Sejmie.

DOSTĘP PREMIUM