Najlepiej kraść dużo na raz, ale nie zuchwale? Karnista punktuje pomysły zmian w prawie

Dr Mikołaj Małecki, autor bloga Dogmaty Karnisty, przekonywał w TOK FM, że proponowane przez rząd zmiany w Kodeksie karnym nie przyczynią się do skuteczniejszego zwalczania przestępstw pedofilskich.
Zobacz wideo

Zmiany w Kodeksie karnym mają być reakcją na wydarzenia opisane w dokumencie braci Sekielskich o przestępstwach seksualnych popełnianych na dzieciach przez księży oraz tuszowaniu tych spraw przez ich przełożonych. 14 maja rząd przyjął obszerną nowelizację Kodeksu karnego, która zakłada m.in. podwyższenie górnej granicy kar za przestępstwa pedofilskie - z 25 do 30 lat pozbawienia wolności.

W czwartek w Sejmie za przyjęciem nowelizacji głosowało 263 posłów, trzech było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Dr Mikołaj Małecki, autor bloga Dogmaty Karnisty, jest zdania, że nowe przepisy nie poprawią sytuacji.

- To nie przepisy chronią dzieci, ale sprawnie działające służby, które te przepisy stosują. Mamy w Kodeksie karnym przepis, art. 240, który mówi nam o tym, że jest prawny obowiązek zawiadomienia odpowiednich służb przez każdego, kto ma informację o tym, że zostało popełnione przestępstwo pedofilskie. (...) Dopóki te przestępstwa nie będą ujawnione, to nawet jeżeli podniesiemy maksymalną karę do 200 lat, to nikt nie będzie za nie skazany - przekonywał.

- Czasem sprawcy jest łatwiej funkcjonować, bo jest nad nim rozciągnięty parasol ochronny - dodał ekspert i tłumaczył, że Kodeks karny umożliwia przeciwdziałanie takiemu procederowi. - Pytanie tylko, dlaczego ten przepis nie został jeszcze zastosowany - podkreślił dr Małecki. 

Lepiej kraść dużo?

W opinii Małeckiego, pod pretekstem walki z przestępstwami pedofilskimi tak naprawdę przemyca się wielką zmianę Kodeksu karnego, która będzie prowadziła do wielu niespójności. Część zmian nazywa “absurdalnymi”.

Wśród nich wymienia pomysł surowszego karania za kradzież dokonaną sekwencyjnie, "na raty". Tłumaczy, że doprowadzi to do sytuacji, w której za kradzież np. dużej sumy pieniędzy kara będzie mniejsza, niż w przypadku kilkakrotnej kradzieży znacznie mniejszych sum. - Jeżeli jednorazowo komuś ukradnę pieniądze, albo bardzo wartościową rzecz, to nie ma sekwencyjności, przepis mówiący o obostrzaniu kary nie działa i pozostajemy w zwykłych granicach zagrożenia karą - wyjaśniał.

Dr Małecki zwrócił też uwagę, że w myśl nowych przepisów, spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym będzie zagrożone niższą karą niż gdyby do spowodowania śmierci doszło poza ruchem drogowym. Wynika to z tego, że istnieją oddzielne przepisy dotyczące nieumyślnego spowodowania śmierci oraz nieumyślnego spowodowania śmierci na drodze, a zmiany mają dotyczyć jedynie tych pierwszych.

Zuchwała kradzież w praktyce

Kolejnym pomysłem, który skrytykował dr Małecki jest wprowadzenie do przepisów prawa karnego kradzieży "szczególnie zuchwałej" (karanej surowiej niż "zwykła kradzież), czyli sytuacji, gdy sprawca okaże lekceważenie osobie, którą okrada, lub zachowa się wyzywająco.

- Gdyby pan teraz chciał mi odebrać mikrofon, to w jaki sposób szczególnie zuchwały zrobiłby to pan? - pytała prowadząca audycję Agata Kowalska.

- Zgodnie z definicją, muszę wykazać wobec pani postawę szczególnie lekceważącą. Czyli np. zaśmiać się pani w twarz i wyrwać pani mikrofon. A jeżeli zrobię to pokornie i z szacunkiem, nie będzie to kradzież szczególnie zuchwała - odparł. Ocenił też, że w praktyce zaowocuje to przeniesieniem kradzieży, które do tej pory uznawano za wykroczenia, do kodeksu karnego i przez to będą surowiej karane.

Dr Małecki dodał też, że to powrót do komunistycznego Kodeksu karnego z 1969 r. w którym był zapis o kradzieży zuchwałej.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (19)
Najlepiej kraść dużo na raz, ale nie zuchwale? Karnista punktuje pomysły zmian w prawie
Zaloguj się
 • zorro318

  Oceniono 7 razy 5

  Nie widze sensu w zaostrzaniu kar; wystarczylo by egzekwowac konsekwetnie to, co bylo przed nowelizacja.
  Zrownanie kar za pedofilie z karami za morderstwa moze byc i prawdopodobnie bedzie motywacja dla psychopatow
  do zabojstwa ofiary (pozbycia sie swiadka) skoro ryzyko surowszej i tak kary nie wchodzi w gre.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 4 razy 4

  Zmiany w kk lansowane przez kryminalistę Ziobrę nie są niespójne. On są zabójczo logiczne. Ich celem jest ochrona Pisiorów przed odpowiedzialnością karną za wały, defraudacje i kradzieże których dokonali przez ostatnie cztery lata.

  Tak trzeba patrzeć na te zmiany.

 • justas32

  Oceniono 10 razy 4

  Najlepiej kraść dużo na raz, ale nie zuchwale - wypisz wymaluj polityka PiS ...

 • dezyderymarchewka

  Oceniono 3 razy 3

  W jakich godzinach należy kraść?
  Bo w dzień to zuchwale, a w nocy podstępnie.
  No to kiedy po prostu kraść normalnie?

 • stfur0000

  Oceniono 3 razy 3

  A jak ma niby wyglądać prawo tworzone przez amatorów, na dokładkę w połowie składających się ze złodziei? Przecież wiadomo, że będzie kulawe, żeby się dało swojaków wybronić.

 • kemor234

  Oceniono 5 razy 3

  Oby te naprędce tworzone na użytek "władzy" przepisy, zadziałały odwrotnie ...
  Myślę tu o zabezpieczeniu mienia (nawet tego "przepisanego") przy podejrzeniu i takie tam inne

 • vontomke

  Oceniono 9 razy 3

  Trzeba zapytać senatora Biereckiego czy wystąpiłby w filmie Sekielskich o SKOKach (bo dzisiaj biskupi bardzo żałują że nie wystąpili).

 • bzzbzzbzz

  Oceniono 2 razy 2

  Mamy zakorkowane ulice w miastach , wg Ziobry aby rozładować korki należy wprowadzić przepis który by nakładał obowiązek na producentów aut dodania kilku koni mechanicznych aby samochody szybciej przyśpieszały.

  Dla osoby o dużych skłonnościach pedofilskich różnica w maksymalnej odsiadce 25 czy 30 lat robi taką różnicę jak to czy temperatura w Honolulu będzie miała 25 czy 30 st C. Mamy przepisy (narzędzia) tylko czas zacząć je stosować. Jeżeli Ziobro jako prorok generalny, wszczął by śledztwo w sprawie nie poinformowania władz o sytuacjach pedofilskich przez purpuratów to by oznaczało że coś robi dla kraju a nie dla populizmu.

 • zd46

  Oceniono 2 razy 2

  Kradzież demokracji i trójpodziału władzy, to dopiero "grabież zuchwała". Rządzący śmieją się w "twarz" Konstytucji RP i większości polskiego narodu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX