Zdewastowano pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Policja szuka sprawców

Gdańska policja ustala, kto pomazał farbą wspólny pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana, który stoi w parku na gdańskim Przymorzu. Do dewastacji doszło w nocy z czwartku na piątek.
Zobacz wideo

O zniszczeniu pomnika Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Jak podała oficer prasowa Karina Kamińska, dewastację zauważył w piątek wcześnie rano operator miejskiego monitoringu. Na miejsce udali się policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego oraz technik kryminalistyki, którzy zebrali materiał dowodowy.

Kamińska w rozmowie z PAP wyjaśniła, że zabezpieczono zapis parkowego monitoringu i powiadomiono o zniszczeniu samorząd, którego służby sprawują pieczę nad pomnikiem.

Pomnik będzie oczyszczony

Alicja Bittner z referatu prasowego gdańskiego magistratu zapewniła z kolei, że Gdański Zarząd Dróg i Zieleni "niezwłocznie przystąpi do oczyszczenia pomnika".

>> CZYTAJ TAKŻE: Pomnik ks. Makulskiego zasłonięty materiałem. To reakcja na "Tylko nie mów nikomu"

Stojący na jednej z alejek w parku nadmorskim na gdańskim Przymorzu pomnik to dwie wykonane z brązu rzeźby o wysokości ponad dwóch metrów przedstawiające Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Postaci te wyglądają, jakby uchwycono je w trakcie wspólnego spaceru. Pomnik powstał na podstawie słynnego zdjęcia wykonanego we wrześniu 1987 roku przez Scotta Stewarta z Associated Press, na którym fotograf utrwalił wspólną przechadzkę papieża i prezydenta USA po parku w Miami na Florydzie.

Pomysłodawcą budowy i inicjatorem zbiórki funduszy na pomnik upamiętniający duchowego i politycznego przywódcę, było miejscowe Stowarzyszenie "Godność".

Obalony pomnik prałata Jankowskiego

To nie pierwsze ostatnio sytuacja, kiedy w Gdańsku dochodzi do niszczenia pomnika. W lutym zdewastowany został pomnik ks. Jankowskiego. Nocą trzech mężczyzn przewróciło pomnik prałata, któremu zarzuca się przemoc seksualną wobec nieletnich.

Monument próbowali postawić na nowo działacze tamtejszej Solidarności - bezskutecznie. Pomnik trafił do magazynu.

DOSTĘP PREMIUM